Montura plantat(ace, fire rig, plumbi)!!!!????

Ce monturi folosim pentru a pescui la crap?
arhanghelu
Mesaje: 60
Membru din: Mie Iun 09, 2010 10:17
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Montura plantat(ace, fire rig, plumbi)!!!!????

Mesaj de arhanghelu »

Ai mp.

martinik
Mesaje: 248
Membru din: Mie Iul 09, 2008 20:30
Puncte: 0
Localitate: buc

Re: Montura plantat(ace, fire rig, plumbi)!!!!????

Mesaj de martinik »

ai mail :wink:

arhanghelu
Mesaje: 60
Membru din: Mie Iun 09, 2010 10:17
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Montura plantat(ace, fire rig, plumbi)!!!!????

Mesaj de arhanghelu »

Daca tot suntem la capitolul plantat, doresc sa-mi spuneti si mie ce fir(pt. planat) sa foloses pe tamburi. Ma
intereseaza ca firul sa nu aiba elongatie, sa fie vizibil noaptea si sa aiba diametrul de 0,35-0,40mm.

Ce parere aveti despre Sufix Ultra Supreme????

Avatar utilizator
Dan Serban
Pescar de competitie
Mesaje: 1537
Membru din: Joi Iul 10, 2008 15:25
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Montura plantat(ace, fire rig, plumbi)!!!!????

Mesaj de Dan Serban »

Subdue 0.36 sau 0.40 , l-am folosit la chiroiu si a facut fata cu brio agataturilor. Este foarte tapan firul.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Pescar de rând

Avatar utilizator
popescugeorge
Mesaje: 83
Membru din: Mar Iul 31, 2012 14:46
Puncte: 0
Contact:

Re: Montura plantat(ace, fire rig, plumbi)!!!!????

Mesaj de popescugeorge »

Foloseste plumbi mai grei, de 170-220 grame cu forma gen Korda Grippa. Forma aia actioneza ca o ventuza in mal si creste mult sansa autointeparii. Inteparea se va face de la sine, fara sa mai fi nevoit "sai dai teapa":))
Firele Trabuco sunt bune, le-am folosit cateva sezoane, dar au elongatie cat China! Incearca ceva acoperit cu fluorocarbon de 0.38-0.40mm. Astea sunt ceva mai rigide, dar se comporta pe lungimi de 130-160m de zici ca sunt textil. Ca ai lansete de 3lb, conteaza prea putin. Eu pescuiesc cu niste lansete destul de moi, cu fir gros de 0.40, si n-am nici o problema.

bambusache
Mesaje: 20
Membru din: Lun Aug 29, 2016 0:11

Re: Montura plantat(ace, fire rig, plumbi)!!!!????

Mesaj de bambusache »

Buna ziua...citind postul colegului de mai sus,in ceea ce priveste betele...eu folosesc lansete de 3.6m dar de 4lbs...care ar fi incovenientul acestora in ceea ce priveste pescuitul plantat???
Care ar fi diametrul firului principal pe care trebuie sa il folosesc si diametrul firului pentru forfac?
Puteti sa ma ajutati si cu cateva modele de monturi pe care le folositi cu succes?
Va multumesc anticipat

Razvan Chirita
Mesaje: 64
Membru din: Lun Dec 01, 2014 23:24

Re: Montura plantat(ace, fire rig, plumbi)!!!!????

Mesaj de Razvan Chirita »

bambusache scrie:Buna ziua...citind postul colegului de mai sus,in ceea ce priveste betele...eu folosesc lansete de 3.6m dar de 4lbs...care ar fi incovenientul acestora in ceea ce priveste pescuitul plantat???
Care ar fi diametrul firului principal pe care trebuie sa il folosesc si diametrul firului pentru forfac?
Puteti sa ma ajutati si cu cateva modele de monturi pe care le folositi cu succes?
Va multumesc anticipat
Nu exista niciun inconvenient sa pescuiesti plantat cu aceste lansete de 4 lbs. Ca diametru al firului principal, iti recomand minim 0,40 mm. Functie de conditiile de pescuit, anotimp, substrat,marimea pestilor, apetitul pestilor,etc. poti folosi orice montura existenta.

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Monturi Crap”