Montura preferata

Ce monturi folosim pentru a pescui la crap?
Scrie răspuns
Avatar utilizator
viper28
Mesaje: 893
Membru din: Vin Noi 23, 2012 0:52
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Montura preferata

Mesaj de viper28 »

O sa incerc sa fac si monturi cu anou, gen blowback, dar mie imi plac monturile facute simplu. De asemnea cu fire moi, fara camasa. Sincer sa fiu nu prea am avut rateuri cu monturile prezentate; au fost, bineneteles, dar foarte putine si marea majoritate a intepaturilor au fost in buza de jos.

Avatar utilizator
osc1or
Veteran
Mesaje: 3888
Membru din: Lun Aug 13, 2012 14:35
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Montura preferata

Mesaj de osc1or »

pai nu prea ai avut rateuri ca nu prea ai prins peste cu ele
Critic echilibrat

Avatar utilizator
viper28
Mesaje: 893
Membru din: Vin Noi 23, 2012 0:52
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Montura preferata

Mesaj de viper28 »

Am sa pun poza in care imi dadeai premiul de la o "braila", sa vada lumea ca vorbesti din invidie :lol: :lol: :lol:

Avatar utilizator
gabi1
Veteran
Mesaje: 4787
Membru din: Joi Sep 16, 2010 19:23
Puncte: 0
Localitate: Gura Oborului

Re: Montura preferata

Mesaj de gabi1 »

viper28 scrie:Am sa pun poza in care imi dadeai premiul de la o "braila", sa vada lumea ca vorbesti din invidie :lol: :lol: :lol:
Na belea! :lol: :lol:
"Azi oamenii cunosc preţul fiecărui obiect si valoarea nici unuia."
"Nu refuza ajutorul imbecililor; pentru a rămâne sus iți trebuie unanimitate". :-)

Madalin Dirla
Pescar de competitie
Mesaje: 2194
Membru din: Sâm Oct 04, 2008 9:45
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Montura preferata

Mesaj de Madalin Dirla »

Claudiu,eu recomanda ca monturile sa fie facute inaintea fiecarei partide de pescuit(eu cel putin asa procedez).
Recomand varnisul de la garner.

Claudiu Garlea scrie:Se taie chiar si daca nu faci drill-uri, mai ales daca le tii in penar se coc varnisurile, trebuie mare atentie si la opritoare sa fie de-o calitate mai Ok si nu jeguri d-alea care se distrug cu timpu.

Avatar utilizator
osc1or
Veteran
Mesaje: 3888
Membru din: Lun Aug 13, 2012 14:35
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Montura preferata

Mesaj de osc1or »

Madalin Dirla scrie:Claudiu,eu recomanda ca monturile sa fie facute inaintea fiecarei partide de pescuit(eu cel putin asa procedez).
Recomand varnisul de la garner.

Claudiu Garlea scrie:Se taie chiar si daca nu faci drill-uri, mai ales daca le tii in penar se coc varnisurile, trebuie mare atentie si la opritoare sa fie de-o calitate mai Ok si nu jeguri d-alea care se distrug cu timpu.

Si eu imi fac aproape mereu monturi inaintea partidelor, dar aproape de fiecare data, pe balta nu mai imi plac si fac altele.

P.s. si eu ca varnis tot tubul antitangle de la gardner folosesc
Critic echilibrat

Avatar utilizator
Claudiu Garlea
pescar de competitie
Mesaje: 2007
Membru din: Vin Iun 03, 2011 17:27
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Montura preferata

Mesaj de Claudiu Garlea »

Pai Madalin si eu tot inaintea fiecarei partide mi le fac.

De ce? Pai mi le fac in iarna asta, pentru boabe flotante, dar eu poate am timp si fac partide mai lungi in care folosesc solubile si bile tari, poate folosesc snow-man, poate folosesc 2 bile de 24 etc...
Singurele rig-uri care le am in penar, sunt rig-urile pentru boabe flotante : Fir Legat ace: Korund 15lbs/25lbs sau Flex 15lbs, ac Gamakatsu Hump Back nr 6 sau Mugga 6. Si astea doar 4 rig-uri legate.

Mi se pare ok asamblul asta -> Leadcore 60-80cm (Plumet Gardner), kit plumb pierdut, plumb de 110gr, ac legat cu Flex sau Korund de 15lbs (preferatul meu este Korundul, moale, camou, ieftinache si rezistent) si ac Mugga nr. 6.
Pe carlig sa fie anou pentru blow-back, sau elastic pentru bila solubila.

Avatar utilizator
vior3l
Mesaje: 254
Membru din: Mie Ian 19, 2011 13:08

Re: Montura preferata

Mesaj de vior3l »

Madalin Dirla scrie:Claudiu,eu recomanda ca monturile sa fie facute inaintea fiecarei partide de pescuit(eu cel putin asa procedez).
Recomand varnisul de la garner.

Claudiu Garlea scrie:Se taie chiar si daca nu faci drill-uri, mai ales daca le tii in penar se coc varnisurile, trebuie mare atentie si la opritoare sa fie de-o calitate mai Ok si nu jeguri d-alea care se distrug cu timpu.
\
Eu folosesc un varnis de la Mitranescu care nu am avut probleme cu el nici cand le-am facut cu 2 luni inainte nici in driluri, intradevar conteaza mult calitatea lui!!!

Avatar utilizator
andycyo
Mesaje: 67
Membru din: Lun Apr 29, 2013 11:01
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Montura preferata

Mesaj de andycyo »

Sal,

De plictiseala, m-am apucat sa-mi fac o montura withy pool. Neavand accesoriile destinate monturii ''withy pool'' , am improvizat cu ce aveam prin trusa de pescuit (tub termo, opritor siliconic,anou).
Intrebarile mele sunt:
-montura este corecta?
-carligul mugga curve shank este potrivit pt. acest tip de montura?
-recomanda cineva acest tip de montura, deoarece eu sunt cam sceptic!?

Multumesc
Fişiere ataşate
011.JPG
011.JPG (115.64 KiB) Vizualizat de 1357 ori
007.JPG
007.JPG (83.53 KiB) Vizualizat de 1357 ori

Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: Montura preferata

Mesaj de ionut72 »

@andycyo
-montura este corecta?
-carligul mugga curve shank este potrivit pt. acest tip de montura?
-recomanda cineva acest tip de montura, deoarece eu sunt cam sceptic!?
Pe rand:

- In mare da, montura este corecta. Totusi: e mai bine sa folosesti doar un singur opritor pe carlig (sa-l suprimi pe cel dinspre ochetul carligului), care opritor trebuie pozitionat in dreptul varfului carligului si trebuie sa fie cat mai fix (sa nu culiseze pe tija carligului). Forma tubului e apropiata de cea optima dar, zic eu, cel mai bine folosesti adaptorul special "Withy Pool" (ca sa fi sigur) pe care, in opinia mea, ar trebui sa-l impingi o idee (citeste 1-2 mm) mai mult pe tija carligului.

- Da, carligele Mugga si, in general, cam orice carlig cu tija medie curbata, sunt potrivite pentru acesta montura.

- In ceea ce priveste recomandarile acestea ar fi: montura de preferat de folosit doar in situatii grele (la inceput/sfarsit de sezon, cand pestele e apatic, cand ai nevoie de o trasatura rapida si/sau de o evaluare a pestilor de pe vadul pe care pescuiesti etc.) si care e foarte eficace dar total neselectiva. In orice caz eu o folosesc 100% pe apa rece, doar cu pop-up, desi sunt pescari care sustin ca au folosit-o cu (oarecare) succes si cu momeli scufundatoare pe substrat tare si curat.
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Monturi Crap”