Montura preferata

Ce monturi folosim pentru a pescui la crap?
Scrie răspuns
Avatar utilizator
esoxclub
Mesaje: 46
Membru din: Vin Dec 07, 2012 19:47

Re: Montura preferata

Mesaj de esoxclub »

Fără sa fac reclama produsele nash au fost luate de la BigFish.ro

pescarulrobert
Mesaje: 47
Membru din: Dum Dec 01, 2013 11:21
Puncte: 0
Localitate: Paltinis

Re: Montura preferata

Mesaj de pescarulrobert »

Imagine
free image hosting

Fir intins tuturor

Avatar utilizator
Albert
pescar de competitie
Mesaje: 2295
Membru din: Lun Aug 23, 2010 17:56
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Montura preferata

Mesaj de Albert »

Nu prea arata bine montura ta. Daca rupi, si sigur mai rupi :lol: , pestele ramane cu momitorul ala agatat de el. Incearca sa legi momitorul direct pe firul principal sau daca-l legi de inaintas verifica sa culiseze usor peste nod(uri).

pescarulrobert
Mesaje: 47
Membru din: Dum Dec 01, 2013 11:21
Puncte: 0
Localitate: Paltinis

Re: Montura preferata

Mesaj de pescarulrobert »

Pana acum nu mi s-a intamplat asa ceva.
E un simplu stoper , iar greutatea momitorului face ca sa iasa cu tot cu momitor.
Insa..mersi pentru sfat.

florinpaul2482
Mesaje: 8
Membru din: Mar Apr 08, 2014 20:15
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Montura preferata

Mesaj de florinpaul2482 »

Eu unul cand folosesc pop-up sunt adeptul Whity pool Rig, Chod Rig sau montura 360.
Iar pentru bila de fund sau critic echilibrata folosesc blowback cu anou sau cu varnis siliconic in functie de marimea bilelor folosite la carlig si numarul lor.
De asemenea folosesc blowback cu anou sau cu varnis siliconic si pt snowman.
Fişiere ataşate
360
360
2014-04-05 14.54.02.jpg (122.28 KiB) Vizualizat de 3120 ori
Chod Rig
Chod Rig
2014-04-05 15.17.31.jpg (154.84 KiB) Vizualizat de 3120 ori
Whity Pool Rig
Whity Pool Rig
2014-04-05 15.26.47.jpg (125.15 KiB) Vizualizat de 3120 ori

sorin71
Mesaje: 72
Membru din: Joi Mai 08, 2014 20:48
Puncte: 0
Localitate: TImisoara

Re: Montura preferata

Mesaj de sorin71 »

Ca sa nu aveti probleme cu varnisul de silicon sau cu legarea anoului incercati sa folositi montura ,,Mitranescu" (eu asa o numesc sper sa nu se supere D-nul Mitranescu), am vazut legatura la o emisiune pe Infopescar Tv GENIALA. :wink:

bogdan5
pescar de competitie
Mesaje: 1020
Membru din: Vin Iun 20, 2014 18:02
Puncte: 0
Localitate: 44°26′7″N 26°6′10″E

Re: Montura preferata

Mesaj de bogdan5 »

"Montura preferata" este un termen generic, exista monturi eficiente sau nu, care difera si ele in functie de locatie, anotimp,samd.
Crede în cel ce caută Adevărul,
Fereşte-te de cel ce l-a găsit.
(A.Gide)
Sinceritatea nu te lasa fara prieteni. Ii triaza.

Avatar utilizator
vasea
Mesaje: 385
Membru din: Mie Mai 12, 2010 9:24
Puncte: 0
Localitate: Iași

Re: Montura preferata

Mesaj de vasea »

sorin71 scrie:Ca sa nu aveti probleme cu varnisul de silicon sau cu legarea anoului incercati sa folositi montura ,,Mitranescu" (eu asa o numesc sper sa nu se supere D-nul Mitranescu), am vazut legatura la o emisiune pe Infopescar Tv GENIALA. :wink:
Ceva detalii

heineken
Mesaje: 43
Membru din: Lun Noi 05, 2012 20:54

Re: Montura preferata

Mesaj de heineken »

vasea scrie:
sorin71 scrie:Ca sa nu aveti probleme cu varnisul de silicon sau cu legarea anoului incercati sa folositi montura ,,Mitranescu" (eu asa o numesc sper sa nu se supere D-nul Mitranescu), am vazut legatura la o emisiune pe Infopescar Tv GENIALA. :wink:
Ceva detalii
Cred ca la aceasta montura se refera colegu (minutul 54) https://www.youtube.com/watch?v=19hZFiiYSFA

Avatar utilizator
petre iulian
Pescar de competitie
Mesaje: 4345
Membru din: Mie Dec 13, 2006 12:23
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti / zona Pantelimon
Contact:

Re: Montura preferata

Mesaj de petre iulian »

dupa ceva ani de pescuit si peste 100 de concursuri am ales ca montura una foarte simpla si ieftina .
o montura in-line ,fara zorzoane ,fel de fel de tuburi si alte chestii `comerciale .

Nu pot pune poze dar descriu :

un carlig Fudo model ISER -TF cod 3007 numarul 1/0 care este de fapt 4 si numarul 1 care este de fapt numarul 6 (in magazine este 5,5 lei plicul) + un fir de forfac fara camasa (este destinat pt. inaintas- fir textil sufix matrix pro) + un vartej (din Dragon -300 buc la plic ) + un plumb de la Levi 74(Liviu de la APS -(mi-a placut siliconul care-l foloseste la `tub) De obicei leg firul de par exact pt. ce marime de bila folosesc asa ca am eliminat si acel varnis care se pune de obicei prin 12 spire cand leg carligul si daca maresc momeala folosesc un stoper/opritor mai lung .

o montura simpla si ieftina ...si cred eu si prinzatoare de peste nu de pescari :wink:
Aceste "mici" detalii sunt de obicei destinate membrilor clubului :wink: .... Daca incep sa povestesc ca noi folosim un fir de 8 lei -500 metrii cred ca ziceti ca fac mistoo :lol: ...Cred ca si cluburile astea sunt bune la ceva :wink: . Fir intins si monturi cat mai incarcate va doresc ... :lol:

Sa povestesc ceva :

Acum vre-o 5-6 ani eram la un concurs pe Tancabesti si in dreapta noastra era Tata Nitu . Cum noi eram martori la cantar ,la un moment dat vazand ca tot prinde cantitati mari de peste am cascat ochii mai mult sa vad ce monturi are . :shock: Cand ma uit vad un plumb vai de mama lui turnat si era si lucios (noi pescuiam numai cu Korda si Fox ) ,un carlig galben care nici macar ochet nu avea (noi pescuiam numai cu Korda ),si carligul era legat cu ce avea ca inaintas (pe vremea aia aveai voie cu inaintas textil )Noi aveam monturi pe ledcore cu forfac legat cu fir camasuit Kriston ....Atunci am realizat ce fraieri suntem :lol: . Chiar l-am intrebat pe Tata Nitu de ce monturi si materiale foloseste, el mi-a zis ...Taticule trebuie sa manance si romanii ca englezii astia vor sa manance numai ei
Si uite asa cand m-am intors la mine in stand i-mi venea sa rup lansetele pe genunchi ... :( Mi-a dat o mare palma atunci si tin minte si acum, asa ca toti membrii clubului nostru invata multe `chestii care-i scuteste de niste bani aruncati `pe fereastra ...

o noapte linistita ....

scuzee daca am facut ceva greseli ..sper sa intelegeti :wink:
Membru Fondator al Clubului Sportiv Green Lake

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Monturi Crap”