Nelamuriri incepator

Cum prindem crapi? Prin ce metode, ce tactici, ce tehnici de pescuit folosim?

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Hert
Mesaje: 219
Membru din: Sâm Apr 16, 2011 17:02
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Nelamuriri incepator

Mesaj de Hert »

salutare,

uite o imagine cu harta locatiei. ti-am semnalat pe harta doua puncte unde poti lansa linistit fara sa deranjezi pe nimeni: 1 si 2.
punctul 1 se afla intre doua case, un loc viran destul de larg. cobori si dai direct in balta. foarte rar sunt pescari acolo.
locul 2 se afla pe lacul morii, trebuie sa cobori pe dale. acolo cu siguranta iti vei gasi un loc de lansat. pescarii stau pe pod in general.

sfatul meu este sa incerci punctul 1 pentru ca este similar cu un loc de pescuit pe orice balta: iarba pe mal, deschidere mare de apa.

Oricum, daca nu nimeresti, suna-ma (iti trimit pe pm numarul meu de telefon). eu locuiesc la 5 minute de mers cu masina de acel loc si pot sa te ajut mai mult la fata locului. in week-end-ul asta s-ar putea sa plec din bucuresti insa, daca ai timp, iti pot arata locurile de "antrenament" pana vineri, inclusiv.
Fişiere ataşate
Harta Ciurel.jpg
Harta Ciurel.jpg (52.77 KiB) Vizualizat de 2500 ori
Bogdan Chiriac

Avatar utilizator
MeluCatelu
Mesaje: 131
Membru din: Mar Oct 16, 2012 19:26
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Nelamuriri incepator

Mesaj de MeluCatelu »

osc1or scrie:Eu m-am mai antrenat pe lacul Tei, in parcul Studentesc. Malul de vis a vis e undeva la 160m. Desi sunt pescari, sunt numai unditari, si sunt rari, ai loc printre ei.
Eu am fost duminica si am gasit lejer un loc sa fac cateva aruncari.
Daca mai iesi in Tei la "aruncat" da un semn pe pm si poate "aruncam" impreuna.
Se poate arunca si pe terenul de rugby cand ingheata lacul :D
C.S. CARP ZONE

acidutzu
Mesaje: 415
Membru din: Mar Sep 18, 2012 20:20
Puncte: 0
Localitate: Ploiesti

Re: Nelamuriri incepator

Mesaj de acidutzu »

MeluCatelu scrie:
osc1or scrie:Eu m-am mai antrenat pe lacul Tei, in parcul Studentesc. Malul de vis a vis e undeva la 160m. Desi sunt pescari, sunt numai unditari, si sunt rari, ai loc printre ei.
Eu am fost duminica si am gasit lejer un loc sa fac cateva aruncari.
Daca mai iesi in Tei la "aruncat" da un semn pe pm si poate "aruncam" impreuna.
Se poate arunca si pe terenul de rugby cand ingheata lacul :D
Se poate arunca oriunde este camp deschis, nu trebuie sa fie neaparat lac.
Referitor la terenul de rugby sau fotbal: asa am inceput si eu, dar dupa cateva sedinte terenul este prea mic, inclusiv diagonalele.
"Invingatorii nu pierd niciodata"

Avatar utilizator
osc1or
Veteran
Mesaje: 3888
Membru din: Lun Aug 13, 2012 14:35
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Nelamuriri incepator

Mesaj de osc1or »

e mai bine cand arunci in apa, nu risti sa omori pe nimeni :)
Critic echilibrat

eugen dragnea
pescar de competitie
Mesaje: 1090
Membru din: Lun Ian 30, 2012 21:58

Re: Nelamuriri incepator

Mesaj de eugen dragnea »

Iti recomand aruncarea pe pamant (teren viran,pajiste etc) cu marcarea din 10 in 10 metri de la 80 de metri in sus pentru a sti exact lungimea aruncarii si mergi la antrenament cu cineva care arunca bine si corect,este posibil ca daca te duci singur sa persisti in greseli.
Dacă vreodată voi ţine capul jos, o voi face doar ca să-mi admir pantofii.

acidutzu
Mesaje: 415
Membru din: Mar Sep 18, 2012 20:20
Puncte: 0
Localitate: Ploiesti

Re: Nelamuriri incepator

Mesaj de acidutzu »

eugen dragnea scrie:Iti recomand aruncarea pe pamant (teren viran,pajiste etc) cu marcarea din 10 in 10 metri de la 80 de metri in sus pentru a sti exact lungimea aruncarii si mergi la antrenament cu cineva care arunca bine si corect,este posibil ca daca te duci singur sa persisti in greseli.
De acord si nu strica sa te filmezi pentru a vedea unde gresesti.
osc1or scrie:e mai bine cand arunci in apa, nu risti sa omori pe nimeni :)
Poti omori pestele cu plumbul!
"Invingatorii nu pierd niciodata"

Peleianu
Mesaje: 92
Membru din: Sâm Sep 07, 2013 23:14

Re: Nelamuriri incepator

Mesaj de Peleianu »

Mai am un lucru pe care nu il inteleg si daca vreti sa ma ajutati va multumesc. De ce mi-as cumpara un fir textil special ca sa leg carligele si nu as folosi textilul (inaintasul) pe care il folosesc in continuarea liniei principale?

Avatar utilizator
Claudiu Garlea
pescar de competitie
Mesaje: 2007
Membru din: Vin Iun 03, 2011 17:27
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Nelamuriri incepator

Mesaj de Claudiu Garlea »

In principiu, ambele au rolul lor, dar daca nu dispui de lichiditati in momentul de fata, poti cumpara o rola de Whiplash de 0.17 sau o rola de TUF LINE XP de 0.19, cu firele astea poti lega si le poti folosi si ca inaintas.

Insa, eu iti recomand un Whiplash de 0.21 sau de 0.24 la rola pentru inaintas (iesi mai castigat, plus ca iti ramane si daca te duci la peste si l-ai rupt si n-ai ca tu ai cumparat 28de metri).

Avatar utilizator
viorel dulamita
pescar de competitie
Mesaje: 1087
Membru din: Joi Noi 20, 2008 20:00
Puncte: 0
Localitate: dej

Re: Nelamuriri incepator

Mesaj de viorel dulamita »

Claudiu Garlea scrie:...Insa, eu iti recomand un Whiplash de 0.21 sau de 0.24 la rola pentru inaintas (iesi mai castigat, plus ca iti ramane si daca te duci la peste si l-ai rupt si n-ai ca tu ai cumparat 28de metri).
...decit sa ia de 0,21mm sau de 0,24mm, mai bine ia unul de 0,15mm(18,9kg), pt ca diametrul dat de producator este mult mai mic decit diametrul real, sau ia 100ml de fir textil-maxxx camouflage de 0,25mm(39kg) de la Dan Mitranescu si o rola de HerculineBlend de 15lb :wink: ... ii ramin bani si de citeva beri sau un plic de cirlige bune :wink: :D ...

Avatar utilizator
Claudiu Garlea
pescar de competitie
Mesaje: 2007
Membru din: Vin Iun 03, 2011 17:27
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Nelamuriri incepator

Mesaj de Claudiu Garlea »

Nu am folosit 0.15 si nici nu l-am pipait. Daca il rupe baiatu' in aruncare?

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Tehnici si Tactici de Pescuit la Crap”