Parere montura combi

Ce monturi folosim pentru a pescui la crap?
shahjaban
pescar de competitie
Mesaje: 1377
Membru din: Vin Feb 08, 2013 15:00
Puncte: 0
Localitate: Brasov

Re: Parere montura combi

Mesaj de shahjaban »

Din experimentele facute de mine parerea mea este ca, cu cat distanta este mai mare intre nod si ochet mecanica se imbunatateste ( ma refer la distante de 2-4 cm ) , peste aceste distante nu isi mai are rostul montura combi , DAR creste foarte mult riscul incurcarii carligului de forfac... Dist de aprox 1 cm ( +/- 2 mm ) este un compromis intre eficacitatea monturii si scaderea riscului incurcarii pana la 0 . Este inutil sa tii o montura incurcata in apa ....
Anoul de pe carlig il folosesc de vreo 12 ani , dupa ce am vazut montura blow-back la Tim Paisley si m-am indragostit de ea :D ... Sigur ca se poate inlocui anoul cu tub termo sau cu varnis dar dupa parerea mea mecanica monturii este superioara in cazul anoului datorita posibilitatii de culisare al acestuia pe tija carligului.
Dragos C. - Brasov

pescarusull
Mesaje: 593
Membru din: Joi Sep 10, 2015 1:06
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Parere montura combi

Mesaj de pescarusull »

Ms.
In alta ordine de idei, cum faceti voi legatura dintre montura si linie (inaintas) ?
Eu, de ceva vreme, fac montura direct pe inaintas.
Adica trec inaintasul prin momitor, plumbul culisant, sau kitul de plumb pierdut si apoi leg agrafa rapida pt atasarea forfacului direct de inaintas.
Ma gandesc ca in caz de rupere asa se elibereaza cel mai repede plumbul.
La monturile cu leadcore fac o bucla mai larguta pe inaintas si le trec una prin alta.
"Ma antrenez intens la capatul berii
Trag burta nu piept, mai am sapte serii"

shahjaban
pescar de competitie
Mesaje: 1377
Membru din: Vin Feb 08, 2013 15:00
Puncte: 0
Localitate: Brasov

Re: Parere montura combi

Mesaj de shahjaban »

Intre forfac si inaintas (sau leadcore ) ??
sau intre leadcore si linia principala ?
In primul caz folosesc o agrafa rapida cu con antitangle , iar in al doilea caz un nod halfblood ...
Dragos C. - Brasov

Avatar utilizator
Albert
pescar de competitie
Mesaje: 2295
Membru din: Lun Aug 23, 2010 17:56
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Parere montura combi

Mesaj de Albert »

shahjaban scrie: In doua dintre monturi am folosit ca sa leg firul rigid de cel textil un microvartej cu anou ...
Salut
De de pui pasta de tungsten pe firul moale, dupa anou? Din punctul meu de vedere pierzi tocmai eventualul avantaj oferit de anou si bucla: libertatea de miscare a carligului. Adica iti lipsesti forfacul de substrat cu greutatea anoului - alt rol nu mai are in mecanica monturii - plus greutatea tungstenului..si cam atat.
Ca sfat pune tungsten, daca tot vrei sa-l pui, undeva la mijlocul partii rigide pentru confortul tau, anoul ancoreaza suficient partea aceea a monturii pe substrat incat sa nu mai fie nevoie de alte greutati plus ca ai si gradul acela de libertate de miscare a carligului care poate face montura mai eficienta.
On-topic: folosesc de multi ani montura combi legata de mine cu fluorocarbon si fir textil + nod Albright.
M-am jucat mult cu microvarteje, anouri, plumbisori sau tungsten si n-am remarcat o imbunatatire care sa ma determine sa schimb montura simpla.
Fişiere ataşate
IMG_0357.jpg
IMG_0357.jpg (82.69 KiB) Vizualizat de 3090 ori

pescarusull
Mesaje: 593
Membru din: Joi Sep 10, 2015 1:06
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Parere montura combi

Mesaj de pescarusull »

Pai pune si tu poze cu monturi facute de tine.
"Ma antrenez intens la capatul berii
Trag burta nu piept, mai am sapte serii"

shahjaban
pescar de competitie
Mesaje: 1377
Membru din: Vin Feb 08, 2013 15:00
Puncte: 0
Localitate: Brasov

Re: Parere montura combi

Mesaj de shahjaban »

Albert , este un anou cu vartej , pun pasta in asa fel incat nu limitez niciun grad de libertate al vartejului sau al anoului. Vartejul se rasuceste 360 grade si exista un grad mare de libertate si la anou . Din punctul meu de vedere ingreunarea vartejului ajuta la mecanica monturii ....( exista si pe firul rigid o greutate ptr fixarea acestuia pe fund) ....
Acum s-ar putea sa gresesc dar daca a dat rezultate , consider ca este ok..... ( cine stie cati crapi nu am intepat din acest motiv ?? ... este si asta posibil ... :D :D ) .
Dragos C. - Brasov

tudor1995
Mesaje: 22
Membru din: Sâm Oct 21, 2017 21:09

Re: Parere montura combi

Mesaj de tudor1995 »

cum prelucrati fluorocarbonul sau monofilamentul gros ca sa stea asa de drept? il tineti intins in penar?

Avatar utilizator
nit_matias
Pescar de competitie
Mesaje: 938
Membru din: Lun Sep 12, 2011 15:40
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Parere montura combi

Mesaj de nit_matias »

la abur
Niteanu Matei
http://mateiniteanu.blogspot.ro/
PB:20.3

Avatar utilizator
Albert
pescar de competitie
Mesaje: 2295
Membru din: Lun Aug 23, 2010 17:56
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Parere montura combi

Mesaj de Albert »

pescarusull scrie:Pai pune si tu poze cu monturi facute de tine.
De ce? :lol:

Avatar utilizator
gabi1
Veteran
Mesaje: 4787
Membru din: Joi Sep 16, 2010 19:23
Puncte: 0
Localitate: Gura Oborului

Re: Parere montura combi

Mesaj de gabi1 »

Imagine
"Azi oamenii cunosc preţul fiecărui obiect si valoarea nici unuia."
"Nu refuza ajutorul imbecililor; pentru a rămâne sus iți trebuie unanimitate". :-)

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Monturi Crap”