Parere montura combi

Ce monturi folosim pentru a pescui la crap?
C_Alexandrescu
Mesaje: 197
Membru din: Lun Sep 21, 2015 22:43

Re: Parere montura combi

Mesaj de C_Alexandrescu »

Buna seara!
Daca sunt persoane interesate de acesta montura, in diverse variante si combinatii, va asteptam la Fishing&Hunting Expo 2018, la standul CarpBait. Vom organiza un mic atelier in care prezentam si aceasta montura pe care o folosim in concursuri de doi ani.
Cristi Alexandrescu

pescarusull
Mesaje: 593
Membru din: Joi Sep 10, 2015 1:06
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Parere montura combi

Mesaj de pescarusull »

Albert scrie:
pescarusull scrie:Pai pune si tu poze cu monturi facute de tine.
De ce? :lol:
Pt ca o imagine face cat 1000 de cuvinte.
Daca nu vedeam pozele puse de colegul nu ma gandeam ca se pot face si modificari cu rezultate benefice.
Sau nu aflam chestia cu "tratarea la abur" daca cineva nu binevoia sa dea un raspuns la obiect.
Raspunsul tau "de ce" nu ajuta pe nimeni.
Unora dintre noi, care poate nu am folosit corect aceasta montura, le sunt de real folos raspunsurile pertinente.
"Ma antrenez intens la capatul berii
Trag burta nu piept, mai am sapte serii"

Avatar utilizator
Albert
pescar de competitie
Mesaje: 2295
Membru din: Lun Aug 23, 2010 17:56
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Parere montura combi

Mesaj de Albert »

pescarusull scrie:
Albert scrie:
pescarusull scrie:Pai pune si tu poze cu monturi facute de tine.
De ce? :lol:
Pt ca o imagine face cat 1000 de cuvinte.
Salut
Ma confunzi cu baiatul care doarme cu monturile in pat. O poza e asa cum spui tu doar daca e relevanta. Daca citeai ce-am scris vedeai ca montura pe care o folosesc e una banala: fluorocarbon+textil. Nimic special. Poze cu montura asta gasesti cu miile. Plus filmulete pe youtube. Daca ai neclaritati documenteaza-te, fa tu niste monturi, pune aici poze si sigur vei primi sfaturi pertinente.
Cat despre abur..il foloseam acum muuulti ani cand dadeam forma tubului termo. La fluorocarbon sau monofilament gros niciodata. E adevarat, sunt anumite fire la care producatorul spune ca se foloseste aburul ca sa le indrepti dar nu am folosit asa ceva tocmai din motivul asta: nu ma atrage abureala :)
Dupa ce am incercat toate zorzoanele posibile si imposibile am ajuns la concluzia: cu cat mai simplu cu atat mai bine.

Avatar utilizator
Albert
pescar de competitie
Mesaje: 2295
Membru din: Lun Aug 23, 2010 17:56
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Parere montura combi

Mesaj de Albert »

shahjaban scrie:Albert , este un anou cu vartej , pun pasta in asa fel incat nu limitez niciun grad de libertate al vartejului sau al anoului. Vartejul se rasuceste 360 grade si exista un grad mare de libertate si la anou .
Corect. Vartejul si/sau anoul isi fac treaba si cu greutatea aia. Dar gandeste-te cum lucreaza partea cu fir textil cu sau fara greutate. Eu sunt convins ca miscarea carligului e mult mai libera implicit eficienta daca ai pune pasta inaintea vartejulu, de fapt inaintea buclei firului rigid. Sau daca ai renunta de tot la ea, eventual lasi doar cea de pe partea rigida desi nici acolo nu cred ca e necesara, de obicei firele pentru monturi combi sunt suficient de grele incat sa nu mai necesite ancorare.
shahjaban scrie:Acum s-ar putea sa gresesc dar daca a dat rezultate , consider ca este ok..... ( cine stie cati crapi nu am intepat din acest motiv ?? ... este si asta posibil ... :D :D ) .
Dar cine stie cati crapi n-ai intepat din acelasi motiv? :lol:
Normal, daca tu esti multumit de mecanica si rezultate ramai cu monturile asa. Eu doar imi dau cu parerea bazandu-ma pe experimentele pe care le-am facut. Totusi, daca ti se pare logic ce spun incearca un test: doua lansete cu greutate si doua fara.. Daca nu, foloseste-le asa cum sunt , important e sa ai tu incredere ca ceea ce e sub apa functioneaza ireprosabil :)

frosty
Mesaje: 11
Membru din: Mar Iul 21, 2015 0:00

Parere montura combi

Mesaj de frosty »

O parere? Este bine executată? Imagine

Trimis de pe al meu SM-G965F folosind Tapatalk

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Monturi Crap”