Parere nada

Cum prindem crapi? Prin ce metode, ce tactici, ce tehnici de pescuit folosim?

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Alex_Sebastian
Mesaje: 473
Membru din: Sâm Sep 27, 2014 10:11
Puncte: 0
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Parere nada

Mesaj de Alex_Sebastian »

betaina e solida, ce aratati voi e aditiv lichid cu aroma de... care contine si betaina.

Chira
Mesaje: 92
Membru din: Mie Aug 24, 2016 16:34
Puncte: 0
Localitate: Aiud

Re: Parere nada

Mesaj de Chira »

Am facut pana la urma o combinatie, zic eu, bunicica avand in vedere ca nu prea s-au prins pesti pe balta.

Am combinat cate 1 kg de nada, de capsuni si de miere. Peste am pus ceva viermusi,canepa macinata,porumb,grau,csl,aditiv lichid de la senzor cu betaina si ceva aroma de lucerna.(asta pt momitoare)

Intr-o galeata am bagat 3 kg de peleti de capsuni si de amur.Peste peleti am adaugat csl si betamix cu aroma de scoica amestecat cu apa din balta, dupa care i-am lasat cateva ore sa traga bine lichidul. Am pus si ceva boilisuri ce mai aveam eu pe acolo(cam 300 gr) si ceva ground de scoica ca sa lege putin si sa faca nor. Si sa nu uit de porumb si grau preparat.
(cu astea am facut nadirea de baza).

Am ajuns sambata dimineata la ora 8 pe balta si pe la 11 am reusit sa prind primul ten,fara sa nadesc decat cateva maini de peleti date cu prastia.Toata ziua nu am avut decat 1 rateu si o trasatura scurta. Pe la 6 seara ajunge un prieten cu care m-am inteles inainte cu o zi ca vine si el sa stea peste noapte si ca aduce el spombul sa nadim de seara.Zis si facut. Dupa 4 5 lanseuri cu spombul,in timp ce incarcam pt urmatorul lanseu,aud un tzac ,credeam ca e la vecini si nici nu m-am uitat,pana cand aud frana de la mulineta. Si uite asa a inceput partida incheiata cu 8 amuri si 2 ciortani de 4 kg.Dupa fiecare trasatura mai dadeam 2 3 maini de peleti cu prastia. Eram la capat de sector si aveam atat stufaris cat si ceva crengi cazute in apa. Eu reuseam sa dau pe ambele sectoare in pardea stanga a patului de nada unde am gasit un golfulet in timp ce amicul meu dadea in dreapta, la buza plaurului. Din pacate el nu a reusit sa prinda decat 2 platici(aveam aceleasi momeli la carlig).

Acum nu stiu cat sa fie nada de buna din moment ce doar eu am prins,sau locul isi spune cuvantul.

syyd
Mesaje: 303
Membru din: Mie Dec 29, 2010 23:10
Puncte: 0
Localitate: Bacau

Re: Parere nada

Mesaj de syyd »

Incearca si reteta asta.
Tarate de grau, faina de grau, spartura de porumb pus la inmuiat, srot macinat, canepa boabe sau macinata, CSL. Compozitia sa nu fie prea tare, sa stea bine pe momitor dar sa se desfaca repede in apa. Testezi la mal si mai jonglezi cu ingredientele. Iesi mai ieftin. La mine a dat rezultate si la crap si la amur
La carlig porumb cu spuma flotanta.

Chira
Mesaje: 92
Membru din: Mie Aug 24, 2016 16:34
Puncte: 0
Localitate: Aiud

Re: Parere nada

Mesaj de Chira »

O sa incerc luna viitoare. Sunt cam pretentiosi pestii unde pescuiesc. Daca nu au niste boilisuri sau peleti nici nu se sinchisesc.

syyd
Mesaje: 303
Membru din: Mie Dec 29, 2010 23:10
Puncte: 0
Localitate: Bacau

Re: Parere nada

Mesaj de syyd »

Eu am folosit reteta asta cand apa era inca calda. Nu stiu daca pe o apa rece va da acelasi randament...

Chira
Mesaje: 92
Membru din: Mie Aug 24, 2016 16:34
Puncte: 0
Localitate: Aiud

Re: Parere nada

Mesaj de Chira »

O sa fac un pat de nada separat cu reteta asta. Vreau sa fac unul doar din bile tari ca sa prind "batranii lacului''.
Ceva recomandari? O sa stau 2 zile.

syyd
Mesaje: 303
Membru din: Mie Dec 29, 2010 23:10
Puncte: 0
Localitate: Bacau

Re: Parere nada

Mesaj de syyd »

Sa nadesti putin. Risti sa ii sperii. Mai important este sa ii localizezi.

Chira
Mesaje: 92
Membru din: Mie Aug 24, 2016 16:34
Puncte: 0
Localitate: Aiud

Re: Parere nada

Mesaj de Chira »

Sunt invatati cu sunetul. Trebuie ploscait cat mai mult,schimbate batele la juma de ora. Trag in timp ce dai cu spombul.
Sunt dementi tenorii astia. Dar ma gandesc ca batranii asociaza zgomotul cu pericolul si deaia nu iau numa ciortanei.
Aveti ceva idei despre cum sa evit amurii?(bile,monturi,strategie)

syyd
Mesaje: 303
Membru din: Mie Dec 29, 2010 23:10
Puncte: 0
Localitate: Bacau

Re: Parere nada

Mesaj de syyd »

De ce vrei sa-i eviti? Ofera drill-uri magice!

Chira
Mesaje: 92
Membru din: Mie Aug 24, 2016 16:34
Puncte: 0
Localitate: Aiud

Re: Parere nada

Mesaj de Chira »

Vreau sa prind crapi. Am destule poze cu amuri:))

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Tehnici si Tactici de Pescuit la Crap”