Patru variante castigatoare pentru pescuitul la boilies!

Cum prindem crapi? Prin ce metode, ce tactici, ce tehnici de pescuit folosim?

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Avatar utilizator
osc1or
Veteran
Mesaje: 3888
Membru din: Lun Aug 13, 2012 14:35
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Patru variante castigatoare pentru pescuitul la boilies!

Mesaj de osc1or »

dancalinescu scrie:
Dan M scrie:
dancalinescu scrie:
Totusi, eu nu stiam ca se poate folosi asa ceva si am gasit foarte util si constructiv materialul video.
Sa faci articol despre cum pui bila pe firul de par e prea la bazele pescuitului. Cineva care nu stie sa puna o bila pe firul de par nu are ce cauta pe un site de pescuit... Parerea mea...
Ca tine sunt multi altii. Sunt foarte multi pescari care nu stiu sa puna bila pe firul de par.. materialul este ptr pescari incepatori.
Salut Dan,
Eu consider ca pentru un incepator, primul contact trebuie sa fie intotdeauna cu balta in sine. Acolo vezi la altii si inveti bazele unui anumit stil de pescuit. Acolo vezi ce e ala bat (lanseta), ce e aia mulineta, cam cum arata o montura standard (aici cu fir de par) si cum se pune o bila pe firul de par.
Abia dupa ce ai deprins bazele, e ok sa te alaturi unei comunitati (forumul crapmania in speta de fata) pentru ca altfel, fara a avea insusite bazele, pana si cuvantul "boilies" te va baga in ceata si orice vezi pe forum va fi nava spatiala.
In alte cuvinte, se presupune ca stii deja baza inainte sa intri pe forum.
Ma rog, cel putin asa vad eu lucrurile. :)
Eu te contrazic.
Eu pescuies de la 7 ani cu trestia dupa caras.. cand am mai crescut am trecut pe pripoane apoi pe lansete (cand mi-am permis lansete..)
Pescuiam la ce pica, lansete de 3m, mulinete no name, pe balti obscure din jurul bucurestiului.
Asta pana am descoperit pescuitul dedicat la crap pe internet. Tin minte ca o iarna intreaga am citit tot internetul si am vizionat tot youtube ul pe tema pescuit dedicat la crap.
De atunci pescuiesc exclusiv la crap cu scule dedicate, cu monturi specifice..

In concluzie, si aceste articole isi au publicul lor.


Trimis de pe al meu SM-G925F folosind Tapatalk
Critic echilibrat

Avatar utilizator
gabi1
Veteran
Mesaje: 4787
Membru din: Joi Sep 16, 2010 19:23
Puncte: 0
Localitate: Gura Oborului

Re: Patru variante castigatoare pentru pescuitul la boilies!

Mesaj de gabi1 »

Subiectul topicului viza una dintre monturile folosite frecvent în pescuitul crapului.
În funcție de specificul bălții, monturile pot diferi, aici se putea discuta și despre; Withy Pool, blow-back, montura "elastica", montura culisantă, ș.a.m.d, dacă tot se dorea ''despicarea firului'' în 4.
Amintirile din copilarie sunt altă mâncare de pește. :wink:
"Azi oamenii cunosc preţul fiecărui obiect si valoarea nici unuia."
"Nu refuza ajutorul imbecililor; pentru a rămâne sus iți trebuie unanimitate". :-)

Avatar utilizator
tacheshun
Mesaje: 26
Membru din: Lun Iul 18, 2016 15:18
Puncte: 0
Localitate: Mogosoaia

Re: Patru variante castigatoare pentru pescuitul la boilies!

Mesaj de tacheshun »

Salutare.

Eu sunt pescar incepator si gasesc utile aceste articole. Chiar daca unele metode le cunosc foarte bine si le folosesc in fiecare partida de pescuit, intotdeauna mai este ceva nou de invatat.

Ar mai fi o chestie: chiar daca la prima vedere articolele astea par banale pentru unii pescari, ganditi-va ca si peste 5 ani or sa mai fie altii care vor fi incepatori si gasind articolul acesta pe crapmania le-ar putea fi de mare ajutor.
Marius Costache - 0725085121

Avatar utilizator
nit_matias
Pescar de competitie
Mesaje: 938
Membru din: Lun Sep 12, 2011 15:40
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Patru variante castigatoare pentru pescuitul la boilies!

Mesaj de nit_matias »

Ce sa zic, mult succes cu astfel de articole, cu alte cuvinte, sa zicem merci ca scrie cineva.
Niteanu Matei
http://mateiniteanu.blogspot.ro/
PB:20.3

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Tehnici si Tactici de Pescuit la Crap”