pelete extrudate

Cum prindem crapi? Prin ce metode, ce tactici, ce tehnici de pescuit folosim?

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Avatar utilizator
ingerasdefoc
Mesaje: 321
Membru din: Mie Sep 14, 2011 13:59
Puncte: 0
Localitate: Botosani

Re: pelete extrudate

Mesaj de ingerasdefoc »

Welcome in the club bro! ;)

J&mAx
Mesaje: 227
Membru din: Mie Sep 10, 2014 11:50
Puncte: 0
Localitate: Turda

Re: pelete extrudate

Mesaj de J&mAx »

Este adevarat ca producatorii de pelete sunt doi sau trei,dar nu toate peletele contin ceea ce ii place la crap.Nu toate peletele au doar faina de peste de calitate.Nu toate peletele au stimulatori de apetit.Nu toate peletele sunt pentru pesti maturi care au nevoie de energie in perioada de reproducere.
Nu toate peletele au grad de dizolvare in functie de temperatura apei.
Multi vad,multi folosesc dar nu multi pricep!Pescuitul este foarte simplu:localizare,putina pricepere si nada care sa insemne hrana mai ales in functie de anotimp,ph-ul apei si altele...
O seara placuta!

Avatar utilizator
DumiD
Pescar de competitie
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Oct 21, 2010 1:52

Re: pelete extrudate

Mesaj de DumiD »

J&mAx scrie:Pescuitul este foarte simplu:localizare,putina pricepere si nada care sa insemne hrana mai ales in functie de anotimp,ph-ul apei si altele...
..unde si altele are o pondere mult mai mare decat anotimp si ph-ul apei, mult, muuuult mai mare....

Avatar utilizator
Claudiu Cutus
Mesaje: 514
Membru din: Mie Sep 05, 2012 3:20
Puncte: 0
Localitate: cluj-napoca

Re: pelete extrudate

Mesaj de Claudiu Cutus »

Din punctul de vedere al nutritie peletele sunt infinit mai complete si mai echilibrate de cat marea majoritate a mamaligilor vandute pe post de nada dar din pacate au limitele lor in forma initiala, folosite in acvacultura au avantajul ca pestele nu are de ales si depinde in totalitate de ele ca hrana. In pescuit lucrurile stau un pic diferit, ca sa obtii din ele o nada buna (nu doar din punct de vedere al nutritiei) adica sa atraga sau orice altceva am dori de la ele mai trebuie ''lucrat'' putin la compozitie sau sa zicem preparate pentru ca pestele aici nu depinde de ele ci trebuie sa-l ''convingem'' sa le accepte. Sunt sigur (pe probate) ca se poate obtine o nada buna plecand de la o baza din pelete, sa nu mai zic la cat poate sa-ti scada pretul unei nade de calitate obtinuta din un astfel de amestec.

Avatar utilizator
cornelserbu
Veteran
Mesaje: 4167
Membru din: Dum Oct 16, 2005 19:01
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: pelete extrudate

Mesaj de cornelserbu »

@ ingerasdefoc
serafime, da-mi bre si mie linkul ala pe pm, asa ca sa moara albert de necaz... :lol: :lol: :lol:
Cornel Serbu
Friends Carp Team

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: pelete extrudate

Mesaj de Dan Mitranescu »

J&mAx scrie:Ingerasul de foc are perfecta dreptate.Eu am macinat pelete dar de la o alta firma.Mixul s-a rulat perfect si am pescuit cu bilele facute pe Varlam.Aceelasi peste trecut de 20 kg. s-a prins pe aceelasi loc de 2 ori in decurs de cateva zile.Eu cred ca asa zisele LT-URI vandute de renumitii producatori de nada sunt multe fasuri.Peletele pentru pastrav pe care le folosesc contin doar faina de peste si ulei de peste + alte componente rezulta 3-4 feluri de mix in functie de preferintele fiecaruia.
Poti scoate un mix la 15;20;25;30;35 lei dar atunci stii ca ce ai pus este sigur.Pentru detalii despre peletele folosite de mine ,va rog ma puteti suna la 0730023201.O zi buna tuturor!
P.S:piper ,boia ,si alte bunatati le gasiti in supermarket-uri,biscuiti "Petit Beurre",lapte praf pentru vitei,gris unguresc si aveti renumitul club mix & Chilly.
Pai de ce nu le folosesti asa cum sunt ? Pentru ca asta intreaba omul .

Si separat de acest lucru , nu stiu de ce te chinui sa macini pelete ( cost suplimentar) , cand compozitia respectiva o gasesti deja gata macinata la jumatate de pret.
Oamenii aia se chinuie sa lege fainurile, pentru ca nu pot sa furajeze pestii cu prafuri. Asta inseamna costuri cu operatia in sine cat si un adaos. Nu mai pun transportul.

thunder
Mesaje: 185
Membru din: Vin Oct 11, 2013 9:10
Puncte: 0
Localitate: Focsani

Re: pelete extrudate

Mesaj de thunder »

Dan Mitranescu scrie:Pai de ce nu le folosesti asa cum sunt ? Pentru ca asta intreaba omul .

Si separat de acest lucru , nu stiu de ce te chinui sa macini pelete ( cost suplimentar) , cand compozitia respectiva o gasesti deja gata macinata la jumatate de pret.
Oamenii aia se chinuie sa lege fainurile, pentru ca nu pot sa furajeze pestii cu prafuri. Asta inseamna costuri cu operatia in sine cat si un adaos. Nu mai pun transportul.
Asta caut de 3 zile de cand se tot discuta pe topicul asta si nu am gasit nicaieri de vanzare mixul din care-s facute peletele.. Este vreo firma de asta care face pelete si vinde si mix-ul gata facut?

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: pelete extrudate

Mesaj de Dan Mitranescu »

thunder scrie:
Dan Mitranescu scrie:Pai de ce nu le folosesti asa cum sunt ? Pentru ca asta intreaba omul .

Si separat de acest lucru , nu stiu de ce te chinui sa macini pelete ( cost suplimentar) , cand compozitia respectiva o gasesti deja gata macinata la jumatate de pret.
Oamenii aia se chinuie sa lege fainurile, pentru ca nu pot sa furajeze pestii cu prafuri. Asta inseamna costuri cu operatia in sine cat si un adaos. Nu mai pun transportul.
Asta caut de 3 zile de cand se tot discuta pe topicul asta si nu am gasit nicaieri de vanzare mixul din care-s facute peletele.. Este vreo firma de asta care face pelete si vinde si mix-ul gata facut?
Nu . Fiecare componenta vine separat.

Avatar utilizator
osc1or
Veteran
Mesaje: 3888
Membru din: Lun Aug 13, 2012 14:35
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: pelete extrudate

Mesaj de osc1or »

Ingerasule, incearca la coppens :)
Critic echilibrat

Avatar utilizator
osc1or
Veteran
Mesaje: 3888
Membru din: Lun Aug 13, 2012 14:35
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de osc1or »

Poate omu incearca o nadire extinsa pt zig rig.
Critic echilibrat

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Tehnici si Tactici de Pescuit la Crap”