Pescuit cu sac PVA

Cum prindem crapi? Prin ce metode, ce tactici, ce tehnici de pescuit folosim?

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

aviatel
Mesaje: 33
Membru din: Vin Feb 27, 2015 15:59

Re: Pescuit cu sac PVA

Mesaj de aviatel »

de la contactul cu apa, cat dureaza pana incepe sa se descompuna PVA-ul ? Daca apa are 3-5 m, are timp sa ajunga pe substrat ?

Avatar utilizator
Claudiu Cutus
Mesaje: 514
Membru din: Mie Sep 05, 2012 3:20
Puncte: 0
Localitate: cluj-napoca

Re: Pescuit cu sac PVA

Mesaj de Claudiu Cutus »

Depinde mult de temperatura apei si de tipul pva-ului, sunt mai rapide si mai lente. Daca vrei sa fi sigur ca ajunge pe fundul apei trage nada de 2 ori in sac pva.

aviatel
Mesaje: 33
Membru din: Vin Feb 27, 2015 15:59

Re: Pescuit cu sac PVA

Mesaj de aviatel »

ok! Merci...
asa ma gandeam si eu...

viorel doloc
pescar de competitie
Mesaje: 1327
Membru din: Mar Iun 26, 2007 20:59
Puncte: 0
Localitate: SIBIU

Re: Pescuit cu sac PVA

Mesaj de viorel doloc »

Servus.
Avand in vedere faptul ca, dupa spusele tale, nu stapanesti bine tehnica de aruncare si vrei sa pescuiesti si la 100 de m, eu te sfatuiesc sa incepi cu gramaje mai mici, 70/80gr.plus saculetul pe care vrei sa-l atasezi...vorbim totusi de o LANSETA TELESCOPICA!!!
Am si eu patru lansete de acest gen, cumparate anul acesta, dar sincer, nu m-as infige din prima in ele cu plumb de 100 gr. cu saculet atasat...de fapt eu nu le-am cumparat pentru pescuit la distante mari si foarte mari(pentru asta exista lansete din doua bucati). Eu le-am cumparat pentru un pescuit aproape, pe balti scurte/ pe raul Olt/in partide de o zi sau de doar cateva cateva ore !!!
O seara buna.
Carp Passion

Avatar utilizator
doipac
Mesaje: 118
Membru din: Mar Mai 28, 2013 9:30

Re: Pescuit cu sac PVA

Mesaj de doipac »

Cine a zis de lanseta telescopica ? Iniferent cat de incepator ai fi, imi e greu sa cred ca poti rupe o lanseta de 4lb incarcata cu saculet pva

Avatar utilizator
doipac
Mesaje: 118
Membru din: Mar Mai 28, 2013 9:30

Re: Pescuit cu sac PVA

Mesaj de doipac »

Acum am vazut ca e vorba de bff. Da, nu ar fi chiar indicat sa o fortezi pe distante mari cu >100g incarcare

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Tehnici si Tactici de Pescuit la Crap”