Pescuit plantat vs Pescuit lansat

Cum prindem crapi? Prin ce metode, ce tactici, ce tehnici de pescuit folosim?

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

lorenzo_n
Pescar de competitie
Mesaje: 306
Membru din: Dum Apr 15, 2012 4:45
Puncte: 0
Localitate: navodari

Re: Pescuit plantat vs Pescuit lansat

Mesaj de lorenzo_n »

:lol: :lol: :lol:
Albert scrie:Io din topicul asta am inteles ca exista un user care are un fetish legat de inaintas iar un altul e convins ca sunetul muzicii de pe laptop e acelasi lucru cu cel de pe vinil.
Ambele sunt amuzante foc :lol:

Avatar utilizator
Alin Galbenu
Moderator
Mesaje: 2778
Membru din: Lun Aug 08, 2011 11:38
Puncte: 0
Localitate: Craiova
Contact:

Re: Pescuit plantat vs Pescuit lansat

Mesaj de Alin Galbenu »

Albert scrie:Io din topicul asta am inteles ca exista un user care are un fetish legat de inaintas iar un altul e convins ca sunetul muzicii de pe laptop e acelasi lucru cu cel de pe vinil.
Ambele sunt amuzante foc :lol:
Mie nu mi se pare amuzant, dar ma bucur ca te distrezi :)
Imagine

Andu Dascalescu
Mesaje: 690
Membru din: Vin Sep 27, 2013 10:44
Puncte: 0
Localitate: Constanta

Re: Pescuit plantat vs Pescuit lansat

Mesaj de Andu Dascalescu »

Albert scrie:Io din topicul asta am inteles ca exista un user care are un fetish legat de inaintas iar un altul e convins ca sunetul muzicii de pe laptop e acelasi lucru cu cel de pe vinil.
Ambele sunt amuzante foc :lol:
:lol: :lol: :lol:

Avatar utilizator
Alin Galbenu
Moderator
Mesaje: 2778
Membru din: Lun Aug 08, 2011 11:38
Puncte: 0
Localitate: Craiova
Contact:

Re: Pescuit plantat vs Pescuit lansat

Mesaj de Alin Galbenu »

Albert, asta este cel mai bun lucru pe care-l poti spune, legat de subiect?
Imagine

Avatar utilizator
onu_eckou3
pescar de competitie
Mesaje: 1306
Membru din: Mar Iun 08, 2010 11:39
Puncte: 0
Localitate: Ploiesti

Re: Pescuit plantat vs Pescuit lansat

Mesaj de onu_eckou3 »

Allen Besnovich scrie:Acelasi lucru il aud frecvent in domeniul in care activez eu, si anume, mixatul in club. Laptop vs discuri. E mai comod sa pun muzica de pe laptop decat de pe discuri. Dar consider ca odata cu trecerea timpului, trebuie sa cautam noi metode sa ne usuram munca.
La fel si cu pescuitul plantat, de ce sa nu-mi usurez munca, daca tot se poate? Una e sa momesti cu spombul, alta cu barcuta.
Nu vad ce este gresit in asta.
Este mai comod de pe laptop cand downloadezi 1000 de mp3-uri in 20 de minute si le canti la party fara sa le asculti macar odata. Pe vinyl se schimba treaba, e mai greu sa dai 10, 20, 30 de euro pe o placa cu 4 piese pe ea. De aceea calitatea muzicii este la alt nivel, mai apreciata, mai selectiva. De asemnea este vorba de ce reprezinta un vinyl si cum spunea cineva mai sus calitatea sunetului. Poti sa folosesti si RME (daca stii despre ce este vb.) tot nu se compara cu un Ortofon infipt in placa. E ca si cum tu dai cu lansete facute in china si cand te uiti la ele iti imaginezi doi chinezi pe linia de productie sau dai cu free spirit si este cu totul alt film.

Asta nu inseamna ca muzica pe calculator care nu este apreciata(sau de apreciat). Analog is warmer. :)

Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: Pescuit plantat vs Pescuit lansat

Mesaj de ionut72 »

Nimic nu se compara cu sunetul pe un "vinil" de calitate! Am zis! :)

Mai ales ascultat pe asa ceva: http://www.business24.ro/lifestyle/shop ... ne-1534759
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

Avatar utilizator
gabi1
Veteran
Mesaje: 4787
Membru din: Joi Sep 16, 2010 19:23
Puncte: 0
Localitate: Gura Oborului

Re: Pescuit plantat vs Pescuit lansat

Mesaj de gabi1 »

Nimic nu se compara cu sunetul pe un "vinil" de calitate! Am zis! :)
Dupa cateva shoturi de tequila doar decibelii mai conteaza... :wink: :D
"Azi oamenii cunosc preţul fiecărui obiect si valoarea nici unuia."
"Nu refuza ajutorul imbecililor; pentru a rămâne sus iți trebuie unanimitate". :-)

Avatar utilizator
Albert
pescar de competitie
Mesaje: 2295
Membru din: Lun Aug 23, 2010 17:56
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Pescuit plantat vs Pescuit lansat

Mesaj de Albert »

Allen Besnovich scrie:Albert, asta este cel mai bun lucru pe care-l poti spune, legat de subiect?
Mestere io as avea multe de spus pe ambele subiecte da'-mi irosesc resursele 'jaba.
Lasa-ma sa ma distrez, cum ziceai cu doua posturi mai sus, si baga material...ori cu digeiala ori cu plantatu' tot un dreq :lol:

Avatar utilizator
mihai turiac
Mesaje: 582
Membru din: Vin Mar 21, 2014 0:23
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Pescuit plantat vs Pescuit lansat

Mesaj de mihai turiac »

plantatul mi se pare o pierdere de timp .......pardon...de timp pretios atunci cand pescuiesti , parerea mea, platatul are avantaje, recunosc...dar cand plantezi cu barcuta mai mult esti nervos decat relaxat, iar daqca dai la vasle si ai un banc de ciortani in fata....mai bine lasa........nu am plntat niciodata si nici nu o sa o fac chiar daca merg la pescuit cu cineva care planteaza si el are cu 50% mai multe trasaturi decat am eu.
Friends Carp Team

Today is the oldest you've ever been
And
The youngest you'll ever be again

serbanionut
Mesaje: 582
Membru din: Mie Feb 08, 2012 22:41
Puncte: 0
Localitate: Arad

Re: Pescuit plantat vs Pescuit lansat

Mesaj de serbanionut »

Totul depinde de balta.
Exista unele balti in care se poate pescuit doar plantat.
Cand lansezi din mana ai avantajul ca poti improspata mult mai usor momeala si poti pescui mai usor la interceptie.
La plantat poti sa iti alegi locul mai bine, sa testezi mai clar substratul, sa asezi cu mana montura etc.
Practic ambele metode si fiecare are farmecul ei.
Nu trebuie disconsiderata nici una dar in acelasi timp daca merg pe o balta unde este permisa nadirea din barca mi se pare o stupizenie sa dau 2 ore cu spombul ca vezi doamne fur ceva de la cineva.

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Tehnici si Tactici de Pescuit la Crap”