Secretul lanseurilor la distanta?

Cum prindem crapi? Prin ce metode, ce tactici, ce tehnici de pescuit folosim?

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

PallBogdan
pescar de competitie
Mesaje: 2746
Membru din: Dum Iul 06, 2014 12:48
Puncte: 0
Localitate: Pitesti
Contact:

Secretul lanseurilor la distanta?

Mesaj de PallBogdan »

De ce aruncatorul de sulita nu e cat aruncatorul de greutate?! Niciodata un aruncator de greutate nu va trimite sulita unde o trimite un aruncator de sulita! In opinia mea, muschii nu au nicio legatura cu tehnica si distanta unei aruncari la distanta!

Avatar utilizator
Bogdan Timis
Mesaje: 364
Membru din: Mar Oct 06, 2015 10:23
Puncte: 0
Localitate: Buzau

Re: Secretul lanseurilor la distanta?

Mesaj de Bogdan Timis »

PallBogdan scrie:De ce aruncatorul de sulita nu e cat aruncatorul de greutate?! Niciodata un aruncator de greutate nu va trimite sulita unde o trimite un aruncator de sulita! In opinia mea, muschii nu au nicio legatura cu tehnica si distanta unei aruncari la distanta!
tu cat arunci?
pSD - ciuma rosie!
---- ---!

Avatar utilizator
Florin Pata
Mesaje: 902
Membru din: Mie Iun 15, 2011 16:12
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Secretul lanseurilor la distanta?

Mesaj de Florin Pata »

Tehnica 40% , antrenament real si experienta 30% ,20% scule , 10 % forta care nu e sinonima cu masa musculara cu steroizi !
https://www.facebook.com/MarkHutchinson ... =3&theater

PallBogdan
pescar de competitie
Mesaje: 2746
Membru din: Dum Iul 06, 2014 12:48
Puncte: 0
Localitate: Pitesti
Contact:

Secretul lanseurilor la distanta?

Mesaj de PallBogdan »

Bogdan Timis scrie:
PallBogdan scrie:De ce aruncatorul de sulita nu e cat aruncatorul de greutate?! Niciodata un aruncator de greutate nu va trimite sulita unde o trimite un aruncator de sulita! In opinia mea, muschii nu au nicio legatura cu tehnica si distanta unei aruncari la distanta!
tu cat arunci?
Nu sunt eu bun de exemplu... Etalonul nu e distanta atinsa de mine.

Avatar utilizator
neicurobert
Mesaje: 212
Membru din: Lun Sep 09, 2013 0:41
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Secretul lanseurilor la distanta?

Mesaj de neicurobert »

Tehnica 100%!Majoritatea pescarilor folosesc doar mâna dreaptă în aruncare( vb de dreptaci) și nu folosesc mâna stângă ca să tragă bățul.În aruncare contează cât de repede poți să tragi cu stânga nu sa împingi lanseta cu dreapta!După intervin ansamblul folosit,mușchii etc!Părerea mea!

viorel doloc
pescar de competitie
Mesaje: 1327
Membru din: Mar Iun 26, 2007 20:59
Puncte: 0
Localitate: SIBIU

Re: Secretul lanseurilor la distanta?

Mesaj de viorel doloc »

Antrenament, antrenament si iar antrenament, doar in acest mod se poate ajunge la perfectionarea tehnicii si la dezvoltarea fortei specifice principalelor grupe de muschi implicate in acest tip de efort!
"M-am antrenat mult toata iarna, am incercat diferite tehnici pentru a-mi imbunatati rezultatele si acum vin la concurs sa vad daca am progresat si ce mai trebuie sa imbunatatesc"...asa im spunea Nicu Dinescu la telefon, in momentul cand mi-a confirmat participarea la "Sibiu Casting Cup" de duminica, 27 Martie 2016.
Personal, consider ca cei mai buni aruncatori din Romania, ar fi cei mai in masura sa posteze cum procedeaza si pe ce se bazeaza(forta/tennica sau amandoua) pentru a progresa in casting.
Carp Passion

Avatar utilizator
Simu Alexandru
Mesaje: 699
Membru din: Vin Oct 03, 2014 8:59
Puncte: 0
Localitate: Bragadiru

Re: Secretul lanseurilor la distanta?

Mesaj de Simu Alexandru »

tehnica 50% forta 20% scule 30%
Nu este atat de grav daca vorbesti singur...Mai nasol este daca vorbesti singur si afli noutati!!!
Imagine
CarpBait Fishing Club
Nume utilizator schimbat din SEPY31

Remus Drobota
Mesaje: 555
Membru din: Vin Feb 11, 2011 13:52
Puncte: 0
Localitate: Galati

Re:

Mesaj de Remus Drobota »

osc1or scrie:

Si eu consider ca pt o aruncare la distanta ai nevoie de:
1. Tehnica 40%
2. Echipament 40%
3. Forta 20%
Am doua exemple consacrate ca exemplu Silviu Florescu si Alex Chivu, 1.75m inaltime si 70kg.. aruncatori de top amandoi..
Deacord cu procentele tale.
Tehnica se castiga prin foarte mult antrenament, antrenandu-te mult dezvolti si muschii care te ajuta sa arunci.

Alegerea echipamentului trebuie sa fie pe masura fortei.

Il putem adauga aici si pe Cristi Mihalcea care dupa spusele multora si dupa parerea mea este cel mai bun aruncator din Romania.
Drobota Remus-Mihai
EnjoyFishingClub

nicuB
Mesaje: 375
Membru din: Lun Mai 16, 2011 20:57
Puncte: 0
Localitate: Timisoara

Re: Secretul lanseurilor la distanta?

Mesaj de nicuB »

Frank Warwick era in tinerete un aruncator de top. avea cu ce, inaltime, forta, alonja, etc. adica ~ 1,65m si vreo 65-70kg, la tehnica era zero :) :) :)

Avatar utilizator
DumiD
Pescar de competitie
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Oct 21, 2010 1:52

Re: Secretul lanseurilor la distanta?

Mesaj de DumiD »

otg 281,75m
http://www.planetseafishing.com/video/w ... ing-record
are antebratele cat gambele.tehnica te poate duce pana la un puct, unde esti limitat de lipsa fortei. pentru aruncari extreme iti trebuie brand, exemplele date pana acum sunt mai degraba exceptia de la regula, nu regula.

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Tehnici si Tactici de Pescuit la Crap”