Secretul lanseurilor la distanta?

Cum prindem crapi? Prin ce metode, ce tactici, ce tehnici de pescuit folosim?

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

dan _city_center
Mesaje: 683
Membru din: Lun Oct 31, 2011 18:11

Re: Secretul lanseurilor la distanta?

Mesaj de dan _city_center »

Alexandru Mihai scrie:
Dan Mitranescu scrie:Uite si cel mai bun exemplu : :D
Alexandru Mihai scrie:................................................
Sunt amărât Dane...89 de kg...anul asta nu știu dacă eram in primi 10.
lasă Max ca nu ești amărât deloc,anul acesta și cei care vor urma la plantat obligatoriu trebuie sa fi pe primele locuri!
BARICADA CARP CLUB

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Secretul lanseurilor la distanta?

Mesaj de Dan Mitranescu »

SEPY31 scrie:degeaba dai 190 m cu plumbul gol daca cu montura dai 140 m
Este un secret care tine tot de experienta. Sa adaptezi aruncarea la monturi diferite ca greutate sau lansete diferite ca putere, se numeste adevarat talent.

Si ca exemplu in acest sens, pe care acum il sesizez edificator in acest topic :
La concursurile de casting unde au fost probe diferite ca putere a lansetelor ( doua de anvergura am studiat, unul in Bulgaria si unul in Ungaria ) , la categoria grea au venit sportivi masivi ( doi pe doi :D ) antrenati pe asa ceva. Cristi Mihalcea i-a batut la diferente mici. Cand aceiasi sportivi au trecut la categorii inferioare de putere a lansetelor, pe langa faptul ca au rupt lansete, dar au facut si niste aruncari banale ca distanta, de pescari absolut normali.( Cristi a castigat cu diferente de 20-30m , chiar daca si aruncarea lui a fost mai scurta fata de cea cu lanseta de putere ). Aveau forta mai mica ?! Nu, le lipsea talentul pe categoria respectiva.

Asa ca o lanseta buna de distanta ( 3,90m , 400 g , 4 lbs ) poate sa fie incarcata optim de pescari normali ca gabarit si nu neaparat cine stie ce forta, dar care au o tehnica buna. Asta se obtine numai cu antrenament si nu la sala, ci numai cu lanseta pe apa sau camp.

Eu vad ca forta face diferenta undeva la 10%. Si in niciun caz cea obtinuta la sala. Tot forta obtinuta in antrenamente de casting sau macar ceva similar cu greutati. Nu "biceps, triceps, gambe, tras , impins , ..., cu ochii in oglinda " ... :D

nicudinescu
Mesaje: 90
Membru din: Lun Apr 01, 2013 20:21

Re: Secretul lanseurilor la distanta?

Mesaj de nicudinescu »

Cand aceiasi sportivi au trecut la categorii inferioare de putere a lansetelor, pe langa faptul ca au rupt lansete, dar au facut si niste aruncari banale ca distanta, de pescari absolut normali.
Ai perfecta dreptate Dane nu îți trebuie numai forța îți mai trebuie si creier sa gândești ca la o lanseta mai moale mai trebuie sa mai schimbi si greutate plumbului,dacă dai cu plumb de 130grame si ea poate arunca maxim 100 grame asta se întâmpla.

Avatar utilizator
Simu Alexandru
Mesaje: 699
Membru din: Vin Oct 03, 2014 8:59
Puncte: 0
Localitate: Bragadiru

Re: Secretul lanseurilor la distanta?

Mesaj de Simu Alexandru »

corect cel mai bun exemplu este cornel vasile care il consider un aruncator foarte bun
Nu este atat de grav daca vorbesti singur...Mai nasol este daca vorbesti singur si afli noutati!!!
Imagine
CarpBait Fishing Club
Nume utilizator schimbat din SEPY31

DeacAlex
Mesaje: 11
Membru din: Joi Oct 15, 2015 18:57

Re: Secretul lanseurilor la distanta?

Mesaj de DeacAlex »

In opinia mea, conteaza cel mai mult tehnica si experienta, masa musculara=/= forta.

Avatar utilizator
mihai turiac
Mesaje: 582
Membru din: Vin Mar 21, 2014 0:23
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Secretul lanseurilor la distanta?

Mesaj de mihai turiac »

Pai ma uit la mine si cred ca totul tine de viteza executarii lanseului, pt ca tehnica nu am, forta nici atat, cine ma cunoaste stie ca sunt radiografie.
Friends Carp Team

Today is the oldest you've ever been
And
The youngest you'll ever be again

Avatar utilizator
Ungureanu Bogdan
pescar de competitie
Mesaje: 2792
Membru din: Joi Oct 29, 2009 15:09
Puncte: 0
Localitate: PITESTI

Re: Secretul lanseurilor la distanta?

Mesaj de Ungureanu Bogdan »

Daca ansamblul nu este destul de usor si rapid, atunci nici nu ai cum sa ai rapiditate in executare :wink:
catch&release

dancalinescu
Mesaje: 242
Membru din: Lun Aug 03, 2015 13:42
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Secretul lanseurilor la distanta?

Mesaj de dancalinescu »

mihai turiac scrie:Pai ma uit la mine si cred ca totul tine de viteza executarii lanseului, pt ca tehnica nu am, forta nici atat, cine ma cunoaste stie ca sunt radiografie.
Ai si tu avantajele tale. Fiind "aerodinamic" tai aerul in aruncare si nu tii cont de opozitia curentilor de aer de care se loveste corpul in aruncare. 8) :lol:

pescarusull
Mesaje: 593
Membru din: Joi Sep 10, 2015 1:06
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Secretul lanseurilor la distanta?

Mesaj de pescarusull »

Se tin pe undeva cursuri de casting, sau se ocupa cineva de asa ceva ?
Eu sunt cam incepator si as fi interesat sa iau ceva lectii de executare corecta a lansarii.
"Ma antrenez intens la capatul berii
Trag burta nu piept, mai am sapte serii"

Avatar utilizator
mihai turiac
Mesaje: 582
Membru din: Vin Mar 21, 2014 0:23
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Secretul lanseurilor la distanta?

Mesaj de mihai turiac »

pescarusull scrie:Se tin pe undeva cursuri de casting, sau se ocupa cineva de asa ceva ?
Eu sunt cam incepator si as fi interesat sa iau ceva lectii de executare corecta a lansarii.
Toata iarna pe unde ai fost ? Noi am iesit la antrenamente pe fiecare duminica fara exceptii, chiar si la -12°c :))
Friends Carp Team

Today is the oldest you've ever been
And
The youngest you'll ever be again

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Tehnici si Tactici de Pescuit la Crap”