Stie cineva cum fac porumb pentru nadit

Cum prindem crapi? Prin ce metode, ce tactici, ce tehnici de pescuit folosim?

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
robbinho
Mesaje: 103
Membru din: Lun Noi 16, 2009 17:48
Puncte: 0
Localitate: ploiesti
Contact:

Re: Stie cineva cum fac porumb pentru nadit

Mesaj de robbinho »

sandus. scrie:
popescu59 scrie: Eu prepar porumul de plantat cu cel putin un an inainte intr-un butoi de 200 de l sa imi ajunga tot sezonul.
Nu se fierbe porumubul se pune in acel butoi citeva sa zicem kg de rahat de porc si se lasa la fermentat , dupa aproximativ 2 luni de zile cind desfaci capacul la butoi omori toti vecini pe o raza de 200 de metri . La fel si pestele raspunde foarte rapid la asa ceva , incredibil dar foarte adevarat pestele crapul si ctenul maninca acest porumb mai rau ca porcul. Porumbul de plantat se transporta intr-un vas bine inchis la capac daca rasufla vre-un pic ai ocazia sa nu mai ajungi la balta , mori instant.
Cind desfac bidonul la balta nu se poate sta linga el pe o raza de 15-20 m porumbul il pun in cuva de la barcuta de plantat cu manusi destul de groase daca se ating boabele de piele 1 saptamina mirosi a stirv.
Daca nu este gluma, inseamna ca ai ceva probleme... Pescuitul este o placere, o pasiune ! Si trebuie facuta cu bucurie, nu cu masti de gaze, manusi si panouri de avertisment...
Crezi?

Dar cand te duci la peste pe o vreme de cacao... de ploua rece cateva zile intregi cum se numeste? Chin?

Un om batran mi-a zis o vorba de care tin cont si acum: "Comoditatea nu are nici o treaba cu pescuitul"

neapopica
Mesaje: 1
Membru din: Lun Iun 04, 2012 21:15

Re: Stie cineva cum fac porumb pentru nadit

Mesaj de neapopica »

popescu59 scrie:In zona noastra Alexandria porumbul este la mare pret. Nu avem balta in zona in care crapul sa mearga la boiles.
Eu prepar porumul de plantat cu cel putin un an inainte intr-un butoi de 200 de l sa imi ajunga tot sezonul.
Nu se fierbe porumubul se pune in acel butoi citeva sa zicem kg de rahat de porc si se lasa la fermentat , dupa aproximativ 2 luni de zile cind desfaci capacul la butoi omori toti vecini pe o raza de 200 de metri . La fel si pestele raspunde foarte rapid la asa ceva , incredibil dar foarte adevarat pestele crapul si ctenul maninca acest porumb mai rau ca porcul. Porumbul de plantat se transporta intr-un vas bine inchis la capac daca rasufla vre-un pic ai ocazia sa nu mai ajungi la balta , mori instant.
Cind desfac bidonul la balta nu se poate sta linga el pe o raza de 15-20 m porumbul il pun in cuva de la barcuta de plantat cu manusi destul de groase daca se ating boabele de piele 1 saptamina mirosi a stirv. In felul in care v-am descris reusita este garantata mai ales pe baltile salbatice , veti reusi sa aduceti la acel miros si cel mai nesimtit crap de pe balta .
Adevaru e ca ai avut si rezultate "muuuulteeee", cred ca aici exista o explicatie ......

speed1
Mesaje: 31
Membru din: Lun Mar 18, 2013 19:46
Puncte: 0
Localitate: baile-herculane

Re: Stie cineva cum fac porumb pentru nadit

Mesaj de speed1 »

ASA RETETA FAC SI EU DAR FARA CACA CA O SA MIROASE SI ASA SI MENTIONEZ PESCUIESC PE DUNARE UNDE CHIAR PRIND FATA DE ALTI CARE VIN SE UITA SI PLEACA

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Tehnici si Tactici de Pescuit la Crap”