unde am gresit ?

Cum prindem crapi? Prin ce metode, ce tactici, ce tehnici de pescuit folosim?

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Avatar utilizator
jdmishere
Mesaje: 714
Membru din: Dum Mai 01, 2011 11:50
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: unde am gresit ?

Mesaj de jdmishere »

Ungureanu Bogdan scrie:
Florin Pata scrie:La Moara prind cei care nadesc mult ! Nu cred ca ai trimis multa nada langa montura !
Nadesti,nadesti dar, apa cred ca apa a fost destul de rece.
In alta ordine de idei pestele de pe moara a inceput sa nu mai raspunda asa de bine la orice nada ca altadata, cand prindea oricine si la bat de chibrit.

Eu am pescuit alaturi de Cornel pe pontonul doi si cred ca frecventa trasaturilor a fost data de o nadire consistenta facuta inca de la inceputul partidei. Primii pesti i-am luat destul de repede astfel ca am facut o nadire cu aprox 20-25 de bulgari undeva la 70-80 metri in fata intretinuta apoi de nada de pe momitor si de mici saculeti cu micropelete atasati la carlig. Dupa fiecare trasatura am aruncat inca 4-5 bulgari.
Cat despre numarul mare de rateuri, acestea au venit din coraborarea mai multor factori: o durere groaznica de cap care intr-un final m-a trimis acasa/trasaturi duble si chiar triple cand la capatul celeilalte lansete era fiica mea de 8 ani care neavand mulinete cu BR mai uita sa puna mana pe tambur cand ridica lanseta de pe suport -bineinteles ea si-a luat papara acasa :lol: :lol: :lol:
Dragos MARDARE
CS APS

razvan89
Mesaje: 50
Membru din: Mie Sep 13, 2006 16:48
Puncte: 0
Contact:

Re: unde am gresit ?

Mesaj de razvan89 »

Pontonul 1 se activeaza mai greu, cred ca daca ai fi stat mai mult ar fi fost mult mai bine ! Si am observat in ultima perioada ca noaptea se prinde mult mai bine ca ziua, chiar daca este si mult mai frig ! Apa rece, solubilele de 16 mm tin cate 3-4 ore ! Si pacat ca nu ai avut si 1016 Senzor la tine, de 5 ani nu am avut partide in care sa nu prind macar 1 crap la ele/ Si pe MV poti incerca cu incredere si solubile de la Badica, am fost coleg cu prietenii lui si am vazut ce rezultate au avut !

CimpoeruM
Mesaje: 328
Membru din: Lun Noi 21, 2011 6:25
Puncte: 0
Localitate: Bucharest

Re: unde am gresit ?

Mesaj de CimpoeruM »

sau era nada expirata !nu exclude si aceasta varianta ,orice este posibil .

Avatar utilizator
cornel73ro
Mesaje: 185
Membru din: Mar Oct 08, 2013 9:56
Puncte: 0
Localitate: Pitești

Re: unde am gresit ?

Mesaj de cornel73ro »

CimpoeruM scrie:sau era nada expirata !nu exclude si aceasta varianta ,orice este posibil .
Este plauzibila si aceasta varianta, avand in vedere ca am luat-o la reducere.
Cornel MILEA
C.S. Friends Carp Team

Avatar utilizator
Florin Pata
Mesaje: 902
Membru din: Mie Iun 15, 2011 16:12
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: unde am gresit ?

Mesaj de Florin Pata »

Inainte cu o saptamana de concurs am prins noaptea cam 12 bucati iar ziua peste 25 de bucati majoritatea intre 7 si 14,800 .Interesant este ca atat timp cat am folosit nada preparata de acasa am reusit sa-mi beau cafeaua pe la ora 12 ,pentru a reusi a trebuit sa scot afara toate lansetele.Dupa ce am terminat nada si am preparat altceva,frecventa trasaturilor a scazut drastic.

robert 82
Mesaje: 56
Membru din: Vin Dec 28, 2012 19:45

Re: unde am gresit ?

Mesaj de robert 82 »

cornel73ro scrie:
CimpoeruM scrie:sau era nada expirata !nu exclude si aceasta varianta ,orice este posibil .
Este plauzibila si aceasta varianta, avand in vedere ca am luat-o la reducere.
:D Eu am cumparat anul acesta peste 50 kg de solubile "expirate" din oferta Senzor si am facut ravagii...nu pot posta cateva poze din respect pentru utilizatorii acestui forum catch&release, deci hai sa fim seriosi !
Stilul de nadire al tau cred ca nu a fost adecvat unei partide scurte, eu as fi ales un pescuit cat mai izolat, cu firul prins in clips si schimbate periodic lansetele.
Vancea Robert

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: unde am gresit ?

Mesaj de Dan Mitranescu »

La Cupa Iernii am prins in mansa de pe ponton1 300 kg numai la peste 160m , in coltul baltii . Noaptea am mai avut o lanseta cu care am prins pe calugar cativa crapi .
De nada nu spun nimic pentru ca ma depaseste subiectul .

Avatar utilizator
DumiD
Pescar de competitie
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Oct 21, 2010 1:52

Re: unde am gresit ?

Mesaj de DumiD »

Dan Mitranescu scrie:La Cupa Iernii am prins in mansa de pe ponton1 300 kg numai la peste 160m , in coltul baltii . Noaptea am mai avut o lanseta cu care am prins pe calugar cativa crapi .
De nada nu spun nimic pentru ca ma depaseste subiectul .
Nu cred ca sunt asa de multi pescari care isi pot duce montura la distanta aia, fie si cu fir de 0.18 . Concluzia este ca a gresit pentru ca a pescuit din mana, nefiind in stare sa arunce "decat" 130 de metri. Data viitoare ia-ti un vaporas cu tine colegu' :lol:

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18915
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: unde am gresit ?

Mesaj de Vladut Mateianu »

Cornel, pestii cei 2 pe care i-ai prins, la ce i-ai prins ?
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

Avatar utilizator
cornel73ro
Mesaje: 185
Membru din: Mar Oct 08, 2013 9:56
Puncte: 0
Localitate: Pitești

Re: unde am gresit ?

Mesaj de cornel73ro »

DumiD scrie:
Dan Mitranescu scrie:La Cupa Iernii am prins in mansa de pe ponton1 300 kg numai la peste 160m , in coltul baltii . Noaptea am mai avut o lanseta cu care am prins pe calugar cativa crapi .
De nada nu spun nimic pentru ca ma depaseste subiectul .
Nu cred ca sunt asa de multi pescari care isi pot duce montura la distanta aia, fie si cu fir de 0.18 . Concluzia este ca a gresit pentru ca a pescuit din mana, nefiind in stare sa arunce "decat" 130 de metri. Data viitoare ia-ti un vaporas cu tine colegu' :lol:
Vaporasul este pentru marinari... :D
Cornel MILEA
C.S. Friends Carp Team

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Tehnici si Tactici de Pescuit la Crap”