Întrebare pentru Dan Mitranescu

Moderator: Dan Mitranescu

Încuiat
AlinMitrica
Mesaje: 101
Membru din: Lun Dec 25, 2017 20:02
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Întrebare pentru Dan Mitranescu

Mesaj de AlinMitrica »

Buna ziua!
Am vazut la magazin un amestec de seminte la punga, dar am uitat sa intreb ce fel de seminte contine. Are sau nu conservant? Am vazut ca aveti si canepa separat. Puteti sa mi spuneti cum trebuie preparata? Banuiesc ca trebuie fiarta, dar nu stiu cat timp si cu cat inainte de a o folosi trebuie fiarta? Si ce cantitate de canepa ar trebui adaugata la 5 kg de amestec de seminte in cazul in care nu contine deja.
Multumesc!

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Întrebare pentru Dan Mitranescu

Mesaj de Dan Mitranescu »

costi02 scrie:Multumesc pentru raspuns.
Cu placere.

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Întrebare pentru Dan Mitranescu

Mesaj de Dan Mitranescu »

AlinMitrica scrie:Buna ziua!
Am vazut la magazin un amestec de seminte la punga, dar am uitat sa intreb ce fel de seminte contine. Are sau nu conservant? Am vazut ca aveti si canepa separat. Puteti sa mi spuneti cum trebuie preparata? Banuiesc ca trebuie fiarta, dar nu stiu cat timp si cu cat inainte de a o folosi trebuie fiarta? Si ce cantitate de canepa ar trebui adaugata la 5 kg de amestec de seminte in cazul in care nu contine deja.
Multumesc!
Buna ziua,
Singurul raspuns pe care il stiu si pot sa il dau este ca amestecul contine conservant, asa cum contin toate aceste amestecuri de nadire din seminte.
Nu stiu care sunt semintele din amestecul ala. Din ce am observat sunt cam toate semintele care dau bine in imaginatia pescarilor si totodata ofera un aspect comercial produsului.
De "preparat", iar nu pot sa spun prea multe. Eu am "preparat" numai porumb pana acum. Il fierb 30 minute si gata treaba. Cu canepa cred ca se face la fel. Nu stiu exact.
Mai bine deschideti un topic separat si sigur veti primi raspunsuri mai elaborate.
Eu atat stiu, atat va pot spune.

AlinMitrica
Mesaje: 101
Membru din: Lun Dec 25, 2017 20:02
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Întrebare pentru Dan Mitranescu

Mesaj de AlinMitrica »

Multumesc frumos!

cbogdan
Mesaje: 37
Membru din: Mar Mar 05, 2019 21:38
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Întrebare pentru Dan Mitranescu

Mesaj de cbogdan »

Buna ziua,
Domnule Mitranescu, am nevoie de sfatul dumneavoastra. In prezent pescuiesc cu MTX 14 black edition si as dori sa incep sa folosesc si lanseta de nadire. Pentru a folosi racheta medie de pe site-ul dumneavoastra ce imi recomandati, sa folosesc tot 14 sau UNI SPOD? Eu am 1.62 si constitutie normala si nu stiu daca as putea incarca o lanseta puternica asa cum este SPOD-ul.
Va multumesc.

Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: Întrebare pentru Dan Mitranescu

Mesaj de ionut72 »

cbogdan scrie:
Mar Mar 12, 2019 14:36
Buna ziua,
Domnule Mitranescu, am nevoie de sfatul dumneavoastra. In prezent pescuiesc cu MTX 14 black edition si as dori sa incep sa folosesc si lanseta de nadire. Pentru a folosi racheta medie de pe site-ul dumneavoastra ce imi recomandati, sa folosesc tot 14 sau UNI SPOD? Eu am 1.62 si constitutie normala si nu stiu daca as putea incarca o lanseta puternica asa cum este SPOD-ul.
Va multumesc.
Pentru spombul mediu, foloseşte lansetele cu care pescuieşti fără probleme.
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Întrebare pentru Dan Mitranescu

Mesaj de Dan Mitranescu »

ionut72 scrie:
Mar Mar 12, 2019 22:55
cbogdan scrie:
Mar Mar 12, 2019 14:36
Buna ziua,
Domnule Mitranescu, am nevoie de sfatul dumneavoastra. In prezent pescuiesc cu MTX 14 black edition si as dori sa incep sa folosesc si lanseta de nadire. Pentru a folosi racheta medie de pe site-ul dumneavoastra ce imi recomandati, sa folosesc tot 14 sau UNI SPOD? Eu am 1.62 si constitutie normala si nu stiu daca as putea incarca o lanseta puternica asa cum este SPOD-ul.
Va multumesc.
Pentru spombul mediu, foloseşte lansetele cu care pescuieşti fără probleme.
Asta este si sfatul meu.
Folositi cu incredere MTX 14 si la nadit.

cbogdan
Mesaje: 37
Membru din: Mar Mar 05, 2019 21:38
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Întrebare pentru Dan Mitranescu

Mesaj de cbogdan »

Va multumesc amandorura pentru sfat. Asa voi face si voi folosi MTX pentru nadit. Domnule Mitranescu, mai jos e o MT14000 incarcata cu fir de 0.25 . Este corect incarcata, asa trebuie sa incarce? Sau mai trebuie sa modific ceva? Inca o data va multumesc pentru atentie si sfaturi.
Imagine

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Întrebare pentru Dan Mitranescu

Mesaj de Dan Mitranescu »

cbogdan scrie:
Mie Mar 13, 2019 9:25
Va multumesc amandorura pentru sfat. Asa voi face si voi folosi MTX pentru nadit. Domnule Mitranescu, mai jos e o MT14000 incarcata cu fir de 0.25 . Este corect incarcata, asa trebuie sa incarce? Sau mai trebuie sa modific ceva? Inca o data va multumesc pentru atentie si sfaturi.
Imagine
Nu este bine. Trebuie scoasa saiba alba de sub tambur, sau daca are mai multe ( albe ), trebuie lasata numai una.
Dupa asta, trebuie scos firul de pe tambur si reincarcata mulineta de la zero.
In felul acesta firul o sa se aseze perfect.
Daca firul a fost incarcat cu masina, nu umblati la mulineta. Incercati sa il trageti din nou cu mulineta.
Oricand, cu placere.

cbogdan
Mesaje: 37
Membru din: Mar Mar 05, 2019 21:38
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Întrebare pentru Dan Mitranescu

Mesaj de cbogdan »

Dan Mitranescu scrie:
Mie Mar 13, 2019 19:36
cbogdan scrie:
Mie Mar 13, 2019 9:25
Va multumesc amandorura pentru sfat. Asa voi face si voi folosi MTX pentru nadit. Domnule Mitranescu, mai jos e o MT14000 incarcata cu fir de 0.25 . Este corect incarcata, asa trebuie sa incarce? Sau mai trebuie sa modific ceva? Inca o data va multumesc pentru atentie si sfaturi.
Imagine
Nu este bine. Trebuie scoasa saiba alba de sub tambur, sau daca are mai multe ( albe ), trebuie lasata numai una.
Dupa asta, trebuie scos firul de pe tambur si reincarcata mulineta de la zero.
In felul acesta firul o sa se aseze perfect.
Daca firul a fost incarcat cu masina, nu umblati la mulineta. Incercati sa il trageti din nou cu mulineta.
Oricand, cu placere.
Am inteles.Acum stiu ce am de facut. Mulineta are doar o saiba sub tambur, asa ca o scot pe asta. Eu am incarcat tamburul, mulinand. Dar mai apelez la bunavointa dumneavoastra cu o intrebare: daca scot saiba firul nu cumva se aseaza drept, paralel cu tamburul, nu conic asa cum ar trebui? Multumesc inca o data pentru sfaturi.

senzor planet
Încuiat

Înapoi la “DAN MITRANESCU”