Întrebare pentru Dan Mitranescu

Moderator: Dan Mitranescu

Încuiat
Lucian SV
Mesaje: 763
Membru din: Dum Apr 01, 2012 1:40
Puncte: 0
Localitate: Suceava

Re: Întrebare pentru Dan Mitranescu

Mesaj de Lucian SV »

Fiindcă ți-ai dezactivat mesajul privat întreb aici. Am înțeles că o să aduci niște mulinete pt. feeder. Sunt interesat de ceva detalii, performanțe și preț. :?:

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Întrebare pentru Dan Mitranescu

Mesaj de Dan Mitranescu »

Lucian SV scrie:
Mie Dec 04, 2019 9:01
Fiindcă ți-ai dezactivat mesajul privat întreb aici. Am înțeles că o să aduci niște mulinete pt. feeder. Sunt interesat de ceva detalii, performanțe și preț. :?:
Nu aveam timp intotdeauna sa duc toate discutiile pe mesaje private si nu doresc sa se interpreteze gresit daca nu raspund.
O sa intre pe piata un brand nou, exclusiv maxima calitate. Acesta o sa se adreseze in mare parte spinning-ului. Aici echipamentul este mai restrans si se poate urca cu calitatea ( sub toate aspectele) fara a depasi anumite praguri.

La crap sunt necesare mai multe mulinete, mai multe lansete.
Pot sa duc Class-ul de exemplu la 1500 lei si sa il fac de 330g fara sa ii scad puterea ( cotor din carbon 46T ), dar cum "piata lansetelor de peste 200 euro a fost distrusa " :) , nu cred ca o astfel de lanseta o sa fie atat de vanduta, mai ales de un brand cu deschidere destul de restransa.

In schimb, in spinning, se poate ridica la maximum calitatea , fara a depasi un pret de 1000 lei, iar prin faptul ca echipamentul se reduce la un singur bat de multe ori, investitia ramane destul de permisiva.

La fel este si la mulinete. O sa intre pe piata o mulineta de spinning cu marimi intre 5000 si 2000, care o sa fie construita pe criterii si piese de maxima calitate. Modelul de 5000 se preteaza si pentru feeder.
Momentan nu este un model dedicat pentru feeder, dar si aceasta gama o sa fie diversificata, atat pe lansete de top, cat si pe mulinete.
Tot in aceasta zona vor fi aduse lansete si mulinete pentru pescuitul la clonc.
Avem la dispozitie un material nou, plin, care este foarte usor, lansetele se fac extrem de subtiri, dar cu toate astea sunt indestructibile, atat in sarcina, cat si la accidente. Se poate calca pe ele si nu patesc nimic. Am testat personal asa ceva. Nu iti vine sa crezi. Lanseta cu varful ca scobitoarea, cu actiune de varfa ( adica nu o flostina ) , tragi cat poti de ea si nu poti sa o rupi, chiar daca o duci si pe spate.

Pe gama de mulinete pinioanele vor fi exclusiv din bronz, material care pe langa rezistenta superioara zamacului, ofera si o rulare mai putin zgomotoasa ce se pastreaza mult timp.

Am bagat si eu astfel de pinioane pe un nou model de MX ce o sa ajunga la aprox. 650 lei.

Cam asta este tot ce pot sa spun despre noile produse. Legat strict de feeder, inca nu sunt facute investitii.

Lucian SV
Mesaje: 763
Membru din: Dum Apr 01, 2012 1:40
Puncte: 0
Localitate: Suceava

Re: Întrebare pentru Dan Mitranescu

Mesaj de Lucian SV »

Dan Mitranescu scrie:
Mie Dec 04, 2019 19:03

Pe gama de mulinete pinioanele vor fi exclusiv din bronz, material care pe langa rezistenta superioara zamacului, ofera si o rulare mai putin zgomotoasa ce se pastreaza mult timp.
Care sunt firmele care produc mulinete cu pinioane din bronz? Sau ce model de mulinetă ai văzut cu pinioane din bronz pe piață acum?

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Întrebare pentru Dan Mitranescu

Mesaj de Dan Mitranescu »

Lucian SV scrie:
Joi Dec 05, 2019 13:20
Dan Mitranescu scrie:
Mie Dec 04, 2019 19:03

Pe gama de mulinete pinioanele vor fi exclusiv din bronz, material care pe langa rezistenta superioara zamacului, ofera si o rulare mai putin zgomotoasa ce se pastreaza mult timp.
Care sunt firmele care produc mulinete cu pinioane din bronz? Sau ce model de mulinetă ai văzut cu pinioane din bronz pe piață acum?
Cu mandrie spun ca cele mai multe pinioane de bronz le-am vazut la mulinetele romanesti.
Generatia care a prins "Mecanica Fina" , Arges , Delta, Avat, Rulex, ... stie ce inseamna un angrenaj indestructibil.
Altele au fost punctele lor slabe pentru care au fost scoase de pe piata.

Acum, mulinete de crap cu angrenaj de bronz , cred ca trec de 2500 lei. Nu am auzit ca in afara de Daiwa si Shimano sa mai faca cineva. Mai face si Penn, dar mulinete pentru somn.
In spinning tot aceleasi brand-uri folosesc angrenaje de bronz, dar exclusiv pe varfurile de catalog, pretul si aici fiind pe masura.

Zamacul, acel aliaj de aluminiu care se intalneste la majoritatea pinioanelor, este exact materialul care ofera producatorului acel "termen de functionalitate" nestiut de consumator, care limiteaza o mulineta la o anumita perioada de utilizare.
Rulmentii rar cedeaza in astfel de angrenaje ( mulinete ), iar daca cedeaza se pot schimba. Or, pinioanele nu se pot schimba asa de usor..
Un pinion de bronz cu rezistenta la uzura datorata frecarii de 30 de ori mai mare !!!, poate tine o mulineta perfect functionala mult mai mult timp . Daca o mulineta cu pinion de zamac, in functie de calitatea acestuia ( si aici sunt calitati diferite ) poate sa inceapa sa "maraie" dupa un an de folosire intensa, poate si mai repede in cazul mulinetelor cu pinioane netratate, in cazul mulinetelor cu pinioane de bronz "maraitul" apare dupa ani buni in cazul mulinetelor solicitate intens si niciodata in cazul mulinetelor folosite ocazional.
In industre, lagare din aluminiu nu a facut nimeni niciodata, deoarece se uzeaza imediat, iar la polul opus, cel mai bun material folosit pentru lagarele ( fara ungere fortata ) este bronzul.

Bronzul este mai scump ca material, se prelucreaza in totalitate mecanic si impilca multe operatii ce se fac manual.
De aici costul mai mare.
Masina care rectifica pinioane de bronz este extrem de scumpa. China nu a reusit sa faca o astfel de masina. Numai Japonia ofera astfel de masini , iar costul lor este undeva la 300.000 de euro. Am norocul ca fabrica in care se fac MX-urile si-a permis aceasta investitie.

syyd
Mesaje: 303
Membru din: Mie Dec 29, 2010 23:10
Puncte: 0
Localitate: Bacau

Re: Întrebare pentru Dan Mitranescu

Mesaj de syyd »

La fel este si la mulinete. O sa intre pe piata o mulineta de spinning cu marimi intre 5000 si 2000, care o sa fie construita pe criterii si piese de maxima calitate. Modelul de 5000 se preteaza si pentru feeder.

Un preț orientativ? Cam in cat timp vor fi disponibile?


Trimis de pe al meu Redmi Note 5 folosind Tapatalk


Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Întrebare pentru Dan Mitranescu

Mesaj de Dan Mitranescu »

syyd scrie:
Joi Dec 05, 2019 22:54
La fel este si la mulinete. O sa intre pe piata o mulineta de spinning cu marimi intre 5000 si 2000, care o sa fie construita pe criterii si piese de maxima calitate. Modelul de 5000 se preteaza si pentru feeder.

Un preț orientativ? Cam in cat timp vor fi disponibile?


Trimis de pe al meu Redmi Note 5 folosind Tapatalk
Mulinetele vor fi disponibile in martie-apririe 2020.
Cele de crap vor costa aprox. 650 lei. Pe langa pinioanele de bronz, a mai fost introdus un rulment destul de important. Acesta este amplasat pe pinionul mic, in partea opusa fata de rulmentul deja existent.

La mulinetele de spinning investitia este mai mare. Pe langa pinioanele de bronz, am obtinut o greutate de numai 210g pentru marimea 4000 !( tambur dintr-un aliaj foarte usor si tare. Cantareste 28g ! )
Pick up -ul este turnat dintr-o singura bucata.
Slow oscillation. Manivela cu infiletare in pinion. Frana carbontex. 10 rulmenti, doi pe pinionul mic, ...
Pret aprox. 650 lei.

La capitolul spinning vor veni mai multe modele de lansetele, lansete extrem de usoare si rigide; lansete dintr-o singura bucata pana la lungimea de 2,35m ; lansete usoare , foarte sensibile si indestructibile ( material nou ); toate modelele echipate exclusiv cu inele Sea Guide RS si mandrine Fuji. Tub de transport inclus in pret.

Lucian SV
Mesaje: 763
Membru din: Dum Apr 01, 2012 1:40
Puncte: 0
Localitate: Suceava

Re: Întrebare pentru Dan Mitranescu

Mesaj de Lucian SV »

Dan Mitranescu scrie:
Joi Dec 05, 2019 19:59
Acum, mulinete de crap cu angrenaj de bronz , cred ca trec de 2500 lei. Nu am auzit ca in afara de Daiwa si Shimano sa mai faca cineva. Mai face si Penn, dar mulinete pentru somn.
In spinning tot aceleasi brand-uri folosesc angrenaje de bronz, dar exclusiv pe varfurile de catalog, pretul si aici fiind pe masura.
Zamacul, acel aliaj de aluminiu care se intalneste la majoritatea pinioanelor, este exact materialul care ofera producatorului acel "termen de functionalitate" nestiut de consumator, care limiteaza o mulineta la o anumita perioada de utilizare.
Bronzul este mai scump ca material, se prelucreaza in totalitate mecanic si impilca multe operatii ce se fac manual.
De aici costul mai mare.
Masina care rectifica pinioane de bronz este extrem de scumpa. China nu a reusit sa faca o astfel de masina. Numai Japonia ofera astfel de masini , iar costul lor este undeva la 300.000 de euro. Am norocul ca fabrica in care se fac MX-urile si-a permis aceasta investitie.
M-am uitat la mulinetele sărite de 2500 lei și nu am observat ca producătorul/comerciantul să menționeze cuvântul bronz la partea de angrenaje. Zici de zamac ca Giani de bătăile de inimă cu care se naște un om (îi bate inima mai repede, moare mai repede), însă și la mulinetele sărite de 2500 citești „angrenaj forjat la rece”, „angrenaj rectificat bla, bla nicidecum cuvântul bronz. Sau poate ne ajută alți pescari care au pus șurubelnița pe mulinete și au descoperit angrenaje din bronz pe ele.

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Întrebare pentru Dan Mitranescu

Mesaj de Dan Mitranescu »

Lucian SV scrie:
Vin Dec 06, 2019 14:22
M-am uitat la mulinetele sărite de 2500 lei și nu am observat ca producătorul/comerciantul să menționeze cuvântul bronz la partea de angrenaje. Zici de zamac ca Giani de bătăile de inimă cu care se naște un om (îi bate inima mai repede, moare mai repede), însă și la mulinetele sărite de 2500 citești „angrenaj forjat la rece”, „angrenaj rectificat bla, bla nicidecum cuvântul bronz. Sau poate ne ajută alți pescari care au pus șurubelnița pe mulinete și au descoperit angrenaje din bronz pe ele.
Basia, Stella, ...

Sunt mulinetele de spinning la care poti sa schimbi pinioanele cu unele din bronz. Acestea se aduc exclusiv din Japonia si costa aprox. 500 lei. Nu se fac in alta parte.

A fost practicata combinatia de pinion mare din bronz si pinion mic din otel, dar pinionul de otel dadea o uzura foarte mare pe ax, deoarece axul aluneca prin pinion.
Cel mai bun angrenaj este intre pinioane de bronz , acestea fiind aliate diferit..

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Întrebare pentru Dan Mitranescu

Mesaj de Dan Mitranescu »

O importanta majora o are si rulmentul 2 pe pinionul mic, acesta avand acum rulmenti pe ambele capete. In acest fel pinionul nu mai apasa in zona de angrenare pe axul mulinetei.
Se obtine o rulare mai "fina" a mulinetei si o uzura mai mica intre pinion si ax. Aceasta uzura desi este insesizabila ochiului, decaleaza axele pinioanelor si aceste nu mai calca perfec unul pe celalalt. De aici apare o alta sursa a "maraitului", pe langa uzura efectiva a dintilor .
Din 2020 mulinetele MX vor veni si cu aceasta imbunatatire, iar varianta cu cu pinioane de bronz ( MX CUSTOM ) duce mulineta la un nivel ce poate concura cu oricare alt model de pe piata.

catalinSM
Mesaje: 309
Membru din: Dum Ian 26, 2014 15:22
Puncte: 0
Localitate: Satu Mare

Re: Întrebare pentru Dan Mitranescu

Mesaj de catalinSM »

Dane si noi astia cu vechiturile din 2019 ce facem? :cry:

senzor planet
Încuiat

Înapoi la “DAN MITRANESCU”