Întrebare pentru Dan Mitranescu

Moderator: Dan Mitranescu

Încuiat
Lucian SV
Mesaje: 763
Membru din: Dum Apr 01, 2012 1:40
Puncte: 0
Localitate: Suceava

Re: Întrebare pentru Dan Mitranescu

Mesaj de Lucian SV »

Dan Mitranescu scrie:Deci nici probleme de decolorare nu exista.
Ce-ţi mai lauzi "puiul". Adu-le odată!

betucu
Mesaje: 15
Membru din: Vin Ian 20, 2017 19:23

Re: Întrebare pentru Dan Mitranescu

Mesaj de betucu »

Dan Mitranescu scrie:
betucu scrie:Imagine
Ar mai fi mers fir , dar nu am mai avut.
P.s: Asta e tamburul "la fata"
Consider ca este suficient fir.
Asta este incarcarea maxima ( referitor la buza de iesire a tamburului ), atat pentru lanseuri maxime cat si pentru a evita perucile.

In castingul profesionist, ala cu aruncat din lateral si cu multiplicatoare, unul dintre secretele aruncarilor bune este franarea controlata a tamburului ( la multiplicatoare se roteste ).
Lasat prea liber, firul incepe sa bata pe inele.
Strans prea tare, ia din aruncare.
Deci totul se face din talent.

La mulinetele cu tambur fix, nu se poate frana firul cu mana.
( decat pe final, pentru a aseza montura corect si pentru a face diferenta intre pescari si aruncatori :wink: :D )
Totusi, asezarea aceasta mai joasa pe fata tamburului, genereaza automat o mica frecare, care stopeaza firul suficient cat sa treaca intins prin inele ( cat mai intins ), dar in acelasi timp, nu franeaza cat sa ia din aruncare.
Plus ca reduce perucile.

Eu am descoperit treaba asta prin 2011 deranjat de peruci. Am lasat firul mai jos, cu riscul de a pierde din aruncare. Nu am sesizat diferente si am mers asa, chiar daca pescari versati :) ne puneau sa incarcam tamburii la magazin pana nu se mai vedea tamburul pe spate , privit din fata. :D

Pe urma, parca la a doua editie Hakuyo Casting, Iohann a intarziat si nici echipament nu avea. A gasit o mulineta cu firul mai jos cu 4-5mm !
A dat cu ea asa cum era ... si a castigat concursul !

Atunci au inceput sa mi se invarta rotitele si de atunci recomand asezarea firului "mai jos" pe mulinete.
O sa fac o poza si celuilalt tambur.

Avatar utilizator
petre iulian
Pescar de competitie
Mesaje: 4345
Membru din: Mie Dec 13, 2006 12:23
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti / zona Pantelimon
Contact:

Re: Întrebare pentru Dan Mitranescu

Mesaj de petre iulian »

la anul vreau sa pescuiesc in competitii numai cu aceste mulinete ..... cum merg la minim 20 competitii pe an o sa aibe ceva de tras ..
in concluzie o sa achizitionez 6-8 bucati sa vad ce pot :D
Membru Fondator al Clubului Sportiv Green Lake

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Întrebare pentru Dan Mitranescu

Mesaj de Dan Mitranescu »

petre iulian scrie:la anul vreau sa pescuiesc in competitii numai cu aceste mulinete ..... cum merg la minim 20 competitii pe an o sa aibe ceva de tras ..
in concluzie o sa achizitionez 6-8 bucati sa vad ce pot :D
Iti dau din alea bune atunci. :D

Multumesc pentru incredere, mai ales cand vine din partea ta, cu experienta atat la mulinete, cat si la oameni.
P.S. Am notat. :wink:

Profit de ocazie si multumesc celor care au facut deja rezervari telefonice pe mulinete.
Este un produs nou totusi si in afara de cuvantul meu, nu este altceva deocamdata.
Inseamna mult pentru mine ... si ma refer strict la incredere.

Avatar utilizator
niku_doc
Mesaje: 400
Membru din: Dum Aug 30, 2015 18:44
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Întrebare pentru Dan Mitranescu

Mesaj de niku_doc »

Ca tot ma gandeam sa schimb TD-urile, si-au facut treaba 2 ani... le astept si eu...

Ne poti spune cum este clipsul de pe tambur?? M-au disperat cele de la TD-uri... nu reusesti sa clipsezi firul decat daca impingi din interiorul tamburului clipsul.... si asta cu fir textil de 0.25 (8Bride)

Multumesc anticipat!

nicuB
Mesaje: 375
Membru din: Lun Mai 16, 2011 20:57
Puncte: 0
Localitate: Timisoara

Re: Întrebare pentru Dan Mitranescu

Mesaj de nicuB »

Dan Mitranescu scrie:Exista" garantia comerciala". Asta este aia de care stie lumea, in care daca se strica produsul, poti sa il repari sau sa il schimbi. Garantia asta o da comerciantul, cat il lasa pe el sufletul.
Acum, nu vreau sa intru in polemica, cu tine sau cu altcineva, pe aceata tema. Nu stiu cati clienti de-ai tai au fost cu reclamatii la ANPC (banuiesc ca niciunul, din moment ce exista "garantia lui Mitranescu"). Iti spun din experienta ca ANPC interpreteaza conformitatea = cu un produs functional, mai exact, un produs conform este un produs care arata si functioneaza in parametrii indicati de fisa tehnica. Daca un laptop iti da ecran albastru, de exemplu, el iese din starea de conformitate si ai 15 zile ca sa rezolvi problema. Si asta e valabil timp de 24 luni. Ani de zile am lucrat in domeniu, nu vorbesc din carti sau din auzite. Repet, vorbesc de persoane fizice.
Arrow, ca sa dau exemplu o firma din domeniu, ofera garantie 24 luni si pt o mulineta de 60 ron.
Sunt ferm convins ca faci lucruri de calitate, de aceea inca esti pe piata. Nu contest fiabilitatea sau calitatea mulinetelor.

P.S. sunt clientul tau.... la maruntisuri :) La mulinete e destul de greu, sunt foarte multumit de mulinetele mele, pe care le folosesc de cand au aparut, 5-6 ani, fara sa am vreo problema cu firul dat dupa galet :)

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Întrebare pentru Dan Mitranescu

Mesaj de Dan Mitranescu »

nicuB scrie:
Dan Mitranescu scrie:Exista" garantia comerciala". Asta este aia de care stie lumea, in care daca se strica produsul, poti sa il repari sau sa il schimbi. Garantia asta o da comerciantul, cat il lasa pe el sufletul.
Acum, nu vreau sa intru in polemica, cu tine sau cu altcineva, pe aceata tema. Nu stiu cati clienti de-ai tai au fost cu reclamatii la ANPC (banuiesc ca niciunul, din moment ce exista "garantia lui Mitranescu"). Iti spun din experienta ca ANPC interpreteaza conformitatea = cu un produs functional, mai exact, un produs conform este un produs care arata si functioneaza in parametrii indicati de fisa tehnica. Daca un laptop iti da ecran albastru, de exemplu, el iese din starea de conformitate si ai 15 zile ca sa rezolvi problema. Si asta e valabil timp de 24 luni. Ani de zile am lucrat in domeniu, nu vorbesc din carti sau din auzite. Repet, vorbesc de persoane fizice.
Arrow, ca sa dau exemplu o firma din domeniu, ofera garantie 24 luni si pt o mulineta de 60 ron.
Sunt ferm convins ca faci lucruri de calitate, de aceea inca esti pe piata. Nu contest fiabilitatea sau calitatea mulinetelor.

P.S. sunt clientul tau.... la maruntisuri :) La mulinete e destul de greu, sunt foarte multumit de mulinetele mele, pe care le folosesc de cand au aparut, 5-6 ani, fara sa am vreo problema cu firul dat dupa galet :)
Nu este polemica. Este chiar benefic sa mai cunoastem aspecte de acest gen.
Oricum, departe de mine gandul ca vreodata pot sa ajung cu clientii mei la "legi".
Cand vine ANPC-ul, rezultatul este fix acelasi indiferent de lege :) . Nu am avut onoarea inca. :D

Multumesc pentru faptul ca-mi sunteti client. Si sper sa nu mai fiti suparat pentru ca am "balacarit" rodpodul ala acum cativa ani. Mi-am dat si eu seama de unele aspecte, ca nu trebuie sa le spun asa direct si sper sa ma fi inteles si dumneavoastra, ca nu era rea intentie. Mai ales prin prisma faptului ca a cam uitat lumea de modelul respectiv. Deci putina dreptate am avut :wink:

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Întrebare pentru Dan Mitranescu

Mesaj de Dan Mitranescu »

niku_doc scrie:Ca tot ma gandeam sa schimb TD-urile, si-au facut treaba 2 ani... le astept si eu...

Ne poti spune cum este clipsul de pe tambur?? M-au disperat cele de la TD-uri... nu reusesti sa clipsezi firul decat daca impingi din interiorul tamburului clipsul.... si asta cu fir textil de 0.25 (8Bride)

Multumesc anticipat!
Clipsul de pe tambur se poate regla ca tensiune.
Sistemul este foarte simplu. Clipsul este prins pe dedesubt cu o sarma otelita. Se scoate si se baga foarte simplu.
Mulinetele vin reglate cu o anumita tensiune, zic eu buna. Adica sa nu iasa usor firul.
Inaintasul sta bine. L-am bagat fara sa imi atraga atentia operatia. Deci nimic deranjant.

La TD este cu putin antrenament. Eu firele de 0,50 le bagam greu. La astea mai subtiri mergea imediat. Se tine firul presat si se trage. Si acolo este acelasi sistem. Se poate schimba sarma din spate cu una mai subtire.

Problema este ca atunci cand ai nevoie de clips la pescuit ( si nu vrei sa il ocolesti cu firul , ca poate trage si un peste mai mare ... ) , un clips moale mai pierde firul. Si este deranjant sa masori din nou o lanseta. Parerea mea ...

Avatar utilizator
Buricu
Mesaje: 143
Membru din: Mar Feb 04, 2014 18:55
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Întrebare pentru Dan Mitranescu

Mesaj de Buricu »

Tot acum soseste si varianta mai ieftina la MX 14000?
Adrian Bunea
Peştele scapat este întotdeauna cel mai mare

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Întrebare pentru Dan Mitranescu

Mesaj de Dan Mitranescu »

Buricu scrie:Tot acum soseste si varianta mai ieftina la MX 14000?
Da. Vine si MD 14000 . ( asa se numesc )

senzor planet
Încuiat

Înapoi la “DAN MITRANESCU”