Părere carlige

Lansete, mulinete, fire, carlige, camping, accesorii, etc. Comentati, criticati sau recomandati.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Ediii
Mesaje: 53
Membru din: Sâm Ian 26, 2019 17:27
Puncte: 0
Localitate: Iasi

Părere carlige

Mesaj de Ediii »

Salut ma puteți ajuta cu păreri despre diverse cârlige pe care le folosiți ? As dori sa achiziționez niște cârlige Carp spirit razor mediu curve.Sunt k?

Szilveszter
Mesaje: 172
Membru din: Joi Noi 01, 2018 17:16
Puncte: 0
Localitate: Timișoara

Re: Părere carlige

Mesaj de Szilveszter »

Cumpără un pachet și pune patentul pe două trei bucăți.vezi cât se îndoaie ,cum cedează.se frânge sau e doar o sârmă.prinde de bucla cârligului un ochet rezistent și trage până cedează.o să rămâi uimit ce brand-uri faimoase fac cârlige de toată jena.eu așa fac și chestia asta face parte din pescuit.

Ediii
Mesaje: 53
Membru din: Sâm Ian 26, 2019 17:27
Puncte: 0
Localitate: Iasi

Re: Părere carlige

Mesaj de Ediii »

Am înțeles, pai ce carlige ai observat prin metoda ta ca sunt bune ?:))

Driscu Radu
Mesaje: 306
Membru din: Mar Ian 24, 2012 8:10
Puncte: 0
Localitate: Iasi

Re: Părere carlige

Mesaj de Driscu Radu »

Incearca carlige de tip barbless sunt mai ascutite si in sezonul 2018 am renuntat complet la cele cu spin.Ce mi sa parut la ele , poate este o impresie, este faptul ca sunt mai durabile(ascutimea varfului tine mai mult).

Adrian I.
Mesaje: 115
Membru din: Mar Mai 22, 2018 14:20
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Părere carlige

Mesaj de Adrian I. »

Salut
Incearca fara probleme carligele celor de la Carp Spirit si Gardner. Le folosesc pe ambele (in functie de rig) in proportie de 99% de 3 ani de zile, si iti pot spune ca nu am avut nicio problema cu ele. Evident, nu uita ca un carlig nu trebuie folosit 1 sezon intreg (am vazut multe cazuri de genu asta). Periodic (chiar dupa fiecare partida), verifica daca acestea sunt la fel de ascutite (e valabil in cazul oricarui tip de carlig). In functie de substrat (namol, tare, etc), acestea isi pierd din proprietati.

Ediii
Mesaje: 53
Membru din: Sâm Ian 26, 2019 17:27
Puncte: 0
Localitate: Iasi

Re: Părere carlige

Mesaj de Ediii »

Da, stiu ca in timp se tocesc, le verific mereu înainte de o partida de pescuit.

Avatar utilizator
robyvan
pescar de competitie
Mesaje: 1842
Membru din: Lun Aug 16, 2010 12:51
Puncte: 0
Localitate: Timisoara

Re: Părere carlige

Mesaj de robyvan »

Ediii scrie:Da, stiu ca in timp se tocesc, le verific mereu înainte de o partida de pescuit.
Verifica-le dupa fiecare peste prins. :wink:
slowly we rot- by Obituary

Ediii
Mesaje: 53
Membru din: Sâm Ian 26, 2019 17:27
Puncte: 0
Localitate: Iasi

Re: Părere carlige

Mesaj de Ediii »

robyvan scrie:
Ediii scrie:Da, stiu ca in timp se tocesc, le verific mereu înainte de o partida de pescuit.
Verifica-le dupa fiecare peste prins. :wink:
Am înțeles ,o sa le ofer o atenție mai mare :)), dar de cârligele acestea razor, ce poți spune ?

Avatar utilizator
robyvan
pescar de competitie
Mesaje: 1842
Membru din: Lun Aug 16, 2010 12:51
Puncte: 0
Localitate: Timisoara

Re: Părere carlige

Mesaj de robyvan »

Ediii scrie:
robyvan scrie:
Ediii scrie:Da, stiu ca in timp se tocesc, le verific mereu înainte de o partida de pescuit.
Verifica-le dupa fiecare peste prins. :wink:
Am înțeles ,o sa le ofer o atenție mai mare :)), dar de cârligele acestea razor, ce poți spune ?
Carp Spirit ( fostele ACE ) sunt carlige bune. La fel si PB antieject sau Gardner mugga.
slowly we rot- by Obituary

Ediii
Mesaje: 53
Membru din: Sâm Ian 26, 2019 17:27
Puncte: 0
Localitate: Iasi

Re: Părere carlige

Mesaj de Ediii »

Am înțeles , mersi

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Comentarii Echipament Crap”