Zece zile trec absurd de nu stiu Nu stiu cum, nu stiu pe unde, nu stiu

Unde pescuim dupa crapi pe rauri, la Dunare si in Delta Dunarii

Moderator: Dan Mateianu

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Marian Cosereanu
pescar de competitie
Mesaje: 1174
Membru din: Sâm Noi 10, 2007 19:20
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Zece zile trec absurd de nu stiu Nu stiu cum, nu stiu pe unde, nu stiu

Mesaj de Marian Cosereanu »

Salutare Hoinarilor și iubitori ai Deltei Dunării! Am plăcerea de a vă povestii mica și placuta noastră escapadă de zece zile pe Bratul Chilia. Perioada petrecută s-a desfășurat în perioada 31 august/8 septembrie. Ce s-o mai lungim cu introducerea! Ajungem la locul faptei (secret) cu gașca, cinci la număr plus UNU:  Nașu', nea Marian, Vali, Biți, eu și un musafir plăcut zic eu despre care aflați în povestioara. Cum spuneam...ajungem în pădure și primul lucru făcut de noi, ca tabiet și hoinari ce suntem, scoatem o bere din lada cu gheață, fiecare câte un scaun și admiram luciul apei, ascultăm liniștea și visăm "ca pescari hoinari ce suntem la marea captură ". Berea băută și lansetele la apa, patru la număr, doua porumb ținut la înmuiat o săptămână și doua boilies. Ne punem sa așezăm tabăra când senzorul lui Vali începe sa piuie, un ciortan cam la juma' de kg, eliberat direct din minciog, zic "hai că-i bine, după ăștia mici, vin și cei mari", mai băgăm o bere rece, de, avea Nasu' o lada frigorifica mare plină cu gheață. Tabara aranjată, barca umflată si mă pregătesc pentru nădire, porumb si boilies...mai bag o bere. Intru cu barca și încep sa nedesc, nu a mai fost nevoie sa sondez apa, de unșpe ani în același loc nu mai am nevoie de a sonda apa. Apa cristal, se vedea porumbul cam 1,5 metri sub apa. Ies cu barca la mal și mai bag o bere, na doar am stat în soare. Nu trece o ora, iar senzorul lui Vali, iar o ciortanica și în apa cu ea sa crească mare. Se lasă seara și o dată cu ea și linistea mult așteptată, o trecem pe țuiculiță (remediu pentru țânțari) dar oboseala drumului își spune cuvântul și ma retrag la cort dar și cu teama ca huhurezul ăla de moș (nea Marian), că de, ăștia bătrâni dorm puți și parcă-l aud pe la patru dimeata "Marine scoa-l' de te pișă!", eu sunt responsabil să fac cafeaua, cică e mai buna făcută de mine. Cad blana. În linestea dimineții se aude "Marine scoa-l de te pișă" deci, omul este nebun și mereu îi spun sa mă lase să dorm dar el nu, doar sta în Balaceanca, nu în Institutul de boli mintale unde îi este locul, în comună. Ies din cort, fac cafeaua, spălat pe dinți și la cafelută. Ma uitam pe luciul apei și priveam săriturile de "delfini" și răsăritul soarelui ce se reflecta în apa printre copaci. Mai fac o gargară cu o țuică, tot pentru țânțari, dar nu cei de sera, cei de dimineata sunt mai flămânzi și trebui să-i dai multă. Încep să iasă puturoși din corturi, mai puțin Nasu', de mai boem, din Rahova! Aranjam lansetele și zvâââârrrl cu ele la apă. Ne strângem toți la cafea și hotărâm se să facem de mâncare, multe opțiuni nu aveam, ori un grătar, ori o fasole cu ciolan. Hotărâm se mergem pe carne (grătar) cu cartofi prăjiți și salată de varza, când...trecuse cam doua ore, doua ore juma și senzorul lui Biți innebunise și urla de am sărit toți, înțeapă, recuperează și poc...parcat în prag, văzându-l emoționat și trmurând-ui "țurloaiele" preiau lanseta și scot pestele din prag. Am înapoiat lanseta să-și continue plăcerea drilului. Pestele în minciog, scot sacul de cântărire, cântarul, fecem tara și...7,5kg. Înfierbântat toți, scoatem lansetele din apa le verificăm și iar aruncate sperând sa prindem și noi un baboi. Nu durează mult și nea Marian unul de 4 okale. Vali scoate un feeder, poate ia ceva pentru ciorbă, și-l rupe ciortanica cât palma eliberata toata, mai întra câte un caras, babusca, platica, dar foarte mici și s-au întors în apa. Se lasă iar liniștea cam toată ziua, fac nadirea obligatorie, mai o berica, somnul de frumusețe de după amiaza și vine seara. Ne lipsita țuică (autan de caisă) își face datoria, apropo, o cantitate cu măsură de țuică NU alungă țânțarii dar nu-ți mai pasă, scot lansetele și arunc una la somn cu buchet de rama neagra...nimic. Dimineața aceleași vorbe din partea lui moșu și iar ședința, azi va fac fasole cu ciolan afumat și ardei copți cu oțet, ok? Se aprobă. Nasu' cu nea Marian au zis că se duc pe Sireasa, la caras, sa facem o ciorbă ziua amatoare, Vali cu ciortanii lui a clacat, febră musculară , eu la bucătărie cu Biți. Fierb fasolea în două ape și apar și unditarii cu vreo trei-patru kg de caras trecuți de juma' de kg. Termin fasolea aproximativ juma' de tuci de 20L care a fost golit la masa și cu ardei copți de-mi ploua în gura și acum. A fost o zi liniștită, fără capturi notabile. Luni dimineață pun pestele la desărat si ne pregătim de o noua zi. Cum stăteam noi la povesti vad ca se apropie o persoană trecuta de vârstă tinereții și ce am zis, că-i un localnic din sat, că mai vin pe la noi la o țuică, la o vorba. Apropiindu-se mai mult mi se părea o persoana cunoscuta dar nu era din sat și am făcut cunoștință prezentându-se Teodor, uitându-mă la el și nu știam de unde-l cunosc a zis și Bentu...da Teodor Bentu vice președintele A G. V. S. P,. N-ea povestit pățania lui pe canalul 36 cu traficul de bărci și aglomerația de pescar a ranuntat la partida de pescuit pe 36 și a decis sa meargă pe malul Brațului Chilia cautind un loc liniștit dar fiind singur dorea sa întâlnească și un grup mic de pescari sa stea în preajma lor gasindu-ne pe noi. De noi a fost acceptat ca pescar hoinar înainte de a se prezenta și cu numele Bentu si explicându-i cum sunt pragurile, distantele și adâncimile unde pescuim. Doru (Bentu) fiind un pescar simplu și modest a "donat" capturile de caras prins pe 36 și am decis să rămână cu noi, sa mănânce cu noi, să campeze lângă noi și să pescuiască lângă noi. Doru se integrase în grup, se termină și ciorba de pește și băgăm ca "porcii" de am făcut burta țambal. După amiaza a luat-o razna un senzor de la mine și dai de înțeapă și poc, parcat în prag. Am tras puțin de lanseta poate, poate iese din prag da nimic. Intru ca barca după fir și când ajung deasupra monturi am tras mai tare și ce sa vezi...sifonier fraților. Trag mai tare și...rupt, asta este mai vine altul. Ajung la mal și descoperă din așezarea lasetelor ca trăsătura a fost la boilies Senzor Planet VM. Vali, la câteva minute scoate și el unul la patru kg, pozam captura și în apa cu el (mai în larg unde este apa curata am un juvenic mare în care ținem pești) și dai iarasi cu țuiculiță ca se apropie seara. Ziua următoare trebuia sa fie ziua mea cu capturi. În prima parte a zilei vad cum se îndoaie vârful lansetei, sunt pe faza și aștept sa plece baitrunner-ul și intep și dai și lupta, el trăgea în larg, eu îl trăgeam la mal, pana la urma eu am învins, o frumusețe de crap șui de 15,5 kg luat la porumb fermentat.
Doru încă mai mosmondea la lansete, văzând "dihania" s-a activat imediat montând feedere-le într-o viteza uimitoare și fuga pe locul lui de pescuit. Cu feedere-le
nu poți sa pescuiești la distanță mare și greutăți de 130-150gr asa ca a pescuit cu coșuleț mai în primul prag (25-30m) prinzând multă albitura dar și ceva ciortanei trecuți bine de kg. A oprit doi, trei ciortani mai inbracati iar restul au fost eliberați. Se lasă seara și la "gura sobei" încep poveștirile despre partidele noastre de pescuit și zone bune în apropierea taberei noastre. Doru a decis sa meargă pe un loc care tine somotei. L-am lăsat în pace crezând ca se da "tarzan" ne știind că este la un km și ceva. Dimineața, după enervanta trezire "Marine scoa-l de te pișă!" la cafea stabilim tactica de pescuit și arătând-ui lui Doru unde este locul, am crezut ca renunță dar surpriza, la cei 70 de ani i-a dat la "gamba" de parca avea motor, după amiaza când s-a întors...surpriza, avea un somotei la vreo doua kg și un șalău de toată frumusețea prinși la oblete. Următoarea zi...spetacol de fregate fluviale și elicoptere Româno-Ukrainiene de a tulburat apa parcă era bragă. Următoarele zile...mort pana duminica 08 septembrie când am plecat.
Asta a fost expediția noastră de zece zile pe Bratul Chilia. Mulțumim magazinului Senzor pentru nada și musafirului Bentu Teodor (Doru) pentru vizită. In memoria lui Sorin Tanasescu , Dumnezeu Sa-l Odihneasca In Pace si fir intins acolo sus.
Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine
Nume utilizator schimbat din gazaru

Avatar utilizator
Dan Mateianu
Site Admin
Mesaje: 3211
Membru din: Mie Ian 16, 2008 9:52
Puncte: 300
Localitate: Bucuresti

Re: Zece zile trec absurd de nu stiu Nu stiu cum, nu stiu pe unde, nu stiu

Mesaj de Dan Mateianu »

felicitari Marian!
partidele tale sunt mereu incantatoare! :P

viorel doloc
pescar de competitie
Mesaje: 1327
Membru din: Mar Iun 26, 2007 20:59
Puncte: 0
Localitate: SIBIU

Re: Zece zile trec absurd de nu stiu Nu stiu cum, nu stiu pe unde, nu stiu

Mesaj de viorel doloc »

Frumos...felicitări!!!
Carp Passion

Avatar utilizator
Bogdan Zaharia
Moderator
Mesaje: 5363
Membru din: Dum Oct 03, 2010 21:54
Puncte: 0
Localitate: IASI
Contact:

Re: Zece zile trec absurd de nu stiu Nu stiu cum, nu stiu pe unde, nu stiu

Mesaj de Bogdan Zaharia »

Felicitări!!!
ImagineImagine
BÂZ

Sebi Barbuceanu
Mesaje: 127
Membru din: Mie Ian 30, 2019 23:54
Puncte: 0
Localitate: Braila

Re: Zece zile trec absurd de nu stiu Nu stiu cum, nu stiu pe unde, nu stiu

Mesaj de Sebi Barbuceanu »

Parca ai povestit din operatiunea monstrul - cartea!

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Rauri, Dunare & Delta Dunarii”