Cârlige pentru pescuitul crapului - avantaje și dezavantaje

Lansete, mulinete, fire, carlige, camping, accesorii, etc. Comentati, criticati sau recomandati.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Avatar utilizator
freespirit
pescar de competitie
Mesaje: 2059
Membru din: Mie Feb 17, 2010 2:36
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Cârlige pentru pescuitul crapului - avantaje și dezavantaje

Mesaj de freespirit »

onu_eckou3 scrie:
Dum Iun 14, 2020 14:03
Salut,

@freespirit

Ce marime ereau carligele si pe ce balta le-ai folosit? Cred ca e important sa specifici lucrul asta.
Salut! Mărimea nr. 6, pe standul 10, pe Hermes-Periș!
Mai bine sa taci, sa fii considerat prost, decat sa vorbesti, ca sa inlaturi orice dubiu!
Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Avatar utilizator
freespirit
pescar de competitie
Mesaje: 2059
Membru din: Mie Feb 17, 2010 2:36
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Cârlige pentru pescuitul crapului - avantaje și dezavantaje

Mesaj de freespirit »

Ce model de cârlige, de la ce producător, pentru sezonul cald, mărimea nr. 2, recomandați? Să nu se deformeze la primul pește, să reziste în zone cu agățătură, să te poți baza pe ele? Întreb, pentru a alege ce voi încerca, dintre produsele actuale, pentru a le compara cu plicurile pe care le am de 10-15 ani, să vedem ce iese...
Mai bine sa taci, sa fii considerat prost, decat sa vorbesti, ca sa inlaturi orice dubiu!
Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Avatar utilizator
Serboiu Alexandru
Mesaje: 603
Membru din: Joi Feb 02, 2012 18:10
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Cârlige pentru pescuitul crapului - avantaje și dezavantaje

Mesaj de Serboiu Alexandru »

Daca vrei sa te axezi doar pe robustete mie cele de la Gardner mi se par de departe cele mai bine cladite. Totusi nr 2 mi se par foarte mari. Eu am pescuit cu nr 4-5 cu 2 bile lejer, atata timp cat ai distanta dintre momeala si carlig suficienta.

Avatar utilizator
Florin Pata
Mesaje: 902
Membru din: Mie Iun 15, 2011 16:12
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Cârlige pentru pescuitul crapului - avantaje și dezavantaje

Mesaj de Florin Pata »

freespirit scrie:
Dum Iun 14, 2020 23:04
Ce model de cârlige, de la ce producător, pentru sezonul cald, mărimea nr. 2, recomandați? Să nu se deformeze la primul pește, să reziste în zone cu agățătură, să te poți baza pe ele? Întreb, pentru a alege ce voi încerca, dintre produsele actuale, pentru a le compara cu plicurile pe care le am de 10-15 ani, să vedem ce iese...
E mult de scris , studiaza metodele de pescuit in agatatura ! Strict la carlige in agataturi se folosesc carligele ''anti agatatura'' adica cu deschiderea cat mai mica=cu varful cat mai spre interior ! Wide si Krank pentru asta sunt facute...sa agate tot ce prind :lol: :lol: :lol: !!!
Nici un carlig din lume nu rezista daca s-a agatat si tragi tare de el !!!
Eventual daca vrei sa pierzi numai carligul si nu toata montura sau sa rupi firul principal , foloseste un fir de carlig mai subtire...mai putin rezistent !!!

Avatar utilizator
freespirit
pescar de competitie
Mesaje: 2059
Membru din: Mie Feb 17, 2010 2:36
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Cârlige pentru pescuitul crapului - avantaje și dezavantaje

Mesaj de freespirit »

Mă refeream la a rezista mai bine decât celelalte! Astfel, am plicuri de la Gamakatsu, mai multe modele, de mulți ani, și, dacă le compar, vizual, cu multe dintre cele de azi, ar însemna să nu mă mai uit, vreodată, la majoritatea celor de azi!
Iar, despre rezistență, mai exact, mă interesează altceva, decât produse de unică folosință, care necesită să fie schimbate, aproape, după fiecare captură mai răsărită!
Să încerc de la Gardner, Carp Spirit BBP nr. 4-5, și, mai aștept sugestii!
Mai bine sa taci, sa fii considerat prost, decat sa vorbesti, ca sa inlaturi orice dubiu!
Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Avatar utilizator
Florin Pata
Mesaje: 902
Membru din: Mie Iun 15, 2011 16:12
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Cârlige pentru pescuitul crapului - avantaje și dezavantaje

Mesaj de Florin Pata »

Fiecare o sa laude carligele cu care lucreaza sau a lucrat !
Singura solutie in cazul tau e sa faci experimente proprii .
Iti trebuie o menghina , un dinamometru sau un cantar de pescuit preferabil digital si masori forta necesara pentru a dezdoi carligele !!!
La varfuri poti incerca pe o bucata de lemn mai dur prin frecare sa vezi cat rezista fiecare !
Din punctul meu de vedere , la nivel calitativ carligele noi sunt cu mult sub cele vechi !!!

marius25
Mesaje: 97
Membru din: Mar Dec 18, 2018 14:24
Puncte: 0
Localitate: Ploiesti

Re: Cârlige pentru pescuitul crapului - avantaje și dezavantaje

Mesaj de marius25 »

Eu iti recomand ieftine si bune ,fudo iser bn sau tf marimea 4-6 ptr balti si 1/0 pentru Dunare .Pescuiesc de 2 ani cu ele ,in trecut foloseam gamakatsu dar au devenit o consumabila scumpa .

Avatar utilizator
freespirit
pescar de competitie
Mesaje: 2059
Membru din: Mie Feb 17, 2010 2:36
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Cârlige pentru pescuitul crapului - avantaje și dezavantaje

Mesaj de freespirit »

Florin Pata scrie:
Mar Iun 16, 2020 15:14
Fiecare o sa laude carligele cu care lucreaza sau a lucrat !
Singura solutie in cazul tau e sa faci experimente proprii .
Iti trebuie o menghina , un dinamometru sau un cantar de pescuit preferabil digital si masori forta necesara pentru a dezdoi carligele !!!
La varfuri poti incerca pe o bucata de lemn mai dur prin frecare sa vezi cat rezista fiecare !
Din punctul meu de vedere , la nivel calitativ carligele noi sunt cu mult sub cele vechi !!!
Mă bucur că nu sunt singurul "nebun" care judecă așa! :) :wink:
P.S. Nu doar cârligele...
Mai bine sa taci, sa fii considerat prost, decat sa vorbesti, ca sa inlaturi orice dubiu!
Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Avatar utilizator
freespirit
pescar de competitie
Mesaje: 2059
Membru din: Mie Feb 17, 2010 2:36
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Cârlige pentru pescuitul crapului - avantaje și dezavantaje

Mesaj de freespirit »

marius25 scrie:
Mar Iun 16, 2020 15:21
Eu iti recomand ieftine si bune ,fudo iser bn sau tf marimea 4-6 ptr balti si 1/0 pentru Dunare .Pescuiesc de 2 ani cu ele ,in trecut foloseam gamakatsu dar au devenit o consumabila scumpa .
Mulțumesc! Deja, foloseam Fudo, dar, doar, pentru Dunăre. Să le încerc, și, pe bălți.
Mai bine sa taci, sa fii considerat prost, decat sa vorbesti, ca sa inlaturi orice dubiu!
Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: Cârlige pentru pescuitul crapului - avantaje și dezavantaje

Mesaj de ionut72 »

Sasame Mastery nr. 2.
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Comentarii Echipament Crap”