Wafters

Lucruri care de multe ori nu ne lasa sa dormim: mixuri, nade, boiliesuri, seminte, arome, pelete, etc.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee, gor965

Scrie răspuns
Adrian I.
Mesaje: 115
Membru din: Mar Mai 22, 2018 14:20
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Wafters

Mesaj de Adrian I. »

Salut
Ce wafters folositi in partidele voastre de pescuit la crap si ati avut rezultate bune cu ele?
Eu folosesc Sticky Baits (Buchuberry - roz, si Pinneapple - galben) datorita culorilor fluo care sunt extrem de atragatoare. Dupa cateva teste insa am renuntat la cele galbene, deoarece cam dupa 1 ora si 15 min de stat in apa au inceput sa cada pe fund. Mentionez ca am cumparat alta cutie de la alt magazin, in ideea ca au ceva cele din cutia pe care o aveam. Insa si acestea au avut aceeasi problema.
In schimb, cele roz raman in pozitie perfecta, echilibrate in greutatea carligului, pentru ore bune. Au dat crapi buni, pana in 15kg.
Cam acelasi lucru si cu pop-up-urile de 12mm de la Sticky, tot galbene. Flotabilitatea sufera dupa maxim 2 ore de stat in apa.
Ca wafters am mai folosit Dynamite HitNRun albe, cu rezultate ok la crap pana in 10 kg.
Voi ce mai folositi? Caut culori tot fluo daca se poate, cu un impact vizual puternic, dar si cu o dispersie buna a atractantilor.
Mersi

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Nade & Momeli”