29,8 kg, NOU RECORD PERSONAL PENTRU CIPICA

Moderator: cipica

Avatar utilizator
cipica
Partener Crapmania.ro
Mesaje: 1044
Membru din: Dum Ian 16, 2005 12:29
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: 29,8 kg, NOU RECORD PERSONAL PENTRU CIPICA

Mesaj de cipica »

15-22 noiembrie

Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: 29,8 kg, NOU RECORD PERSONAL PENTRU CIPICA

Mesaj de ionut72 »

sa nu ma intelegi gresit, bila contine si faina de peste si Robin Red printre altele.
In regula, asta ma interesa sa aud! In acest caz, folosirea proteinelor lactice, predigerate, caseina si, mai ales, proteina de zer (care e , probabil, cea mai digerabila sursa de proteina cunoscuta) e perfect justificata. E un plus si de nutritie si de atractie. Si, din exeperienta multora, merge foarte bine si pe apa rece.

P.S. Felicitari pentru captura!

P.S.1. Pe mine m-ar fi interesat un altfel de test. Anume, dupa prinderea acelui crap cu o momeala care a stat 6 zile nemiscata, daca plasai in acelasi loc, o alta montura cu aceeasi momeala, dupa cate zile ai fi avut trasatura! Apropo, care a fost logica pentru care, desi n-ai avut trasatura si n-ai miscat montura, ai continuat sa nadesti? Nu riscai sa supranadesti vadul? Ca, ma gandesc ca timp de sase zile, daca crapul s-a hranit din nada data periodic, deci a fost (sau revenit) in zona, de ce n-aluat si montura decat in a 6-a zi?
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

Avatar utilizator
gabi1
Veteran
Mesaje: 4787
Membru din: Joi Sep 16, 2010 19:23
Puncte: 0
Localitate: Gura Oborului

Re: 29,8 kg, NOU RECORD PERSONAL PENTRU CIPICA

Mesaj de gabi1 »

cipica scrie:15-22 noiembrie
Chiar daca ti-ai doborat recordul personal(pobabil vizai o captura over "30") cel putin ai imbinat utilul cu placutul... :wink: :D
Sunt un roman neaosh,obisnuit sa aud ce mi se spune.
Felicitari maxime Cipica! :D
"Azi oamenii cunosc preţul fiecărui obiect si valoarea nici unuia."
"Nu refuza ajutorul imbecililor; pentru a rămâne sus iți trebuie unanimitate". :-)

Avatar utilizator
DumiD
Pescar de competitie
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Oct 21, 2010 1:52

Re: 29,8 kg, NOU RECORD PERSONAL PENTRU CIPICA

Mesaj de DumiD »

cipica scrie:
DumiD scrie:felicitari pentru captura! boiliesul ala crezi ca mai era valabil dupa 6 zile de stat in apa, mai imprastia vreo aroma sau prindeai pestele si cu o chiftea in locul lui? intreb ca sunt in ceata cum ai reusit sa faci un boilies de carlig care sa fie atractiv dupa o saptamana in apa, cu mentiunea ca o sa il cumpar cum apare si cu a doua mentiune ca nu-l mai cumpar a doua oara daca e la fel de faramicios ca gama xxl sau popurile belachan

Salut! Esti prima persoana care se pkange de faptul ca bilele xxl sunt sfaramicioase. Poti sa detaliezi sau sa-mi lasi un nr de tel? Merci
am luat o cutie de bile tari de la dr. fishing in iunie si o cutie de popuri belachan. multe au crapat cand le puneam direct pe croseta si chiar si daca foloseam burghiu. am prins cu ele dar ma enerva maxim ca plezneau

Madalin Dirla
Pescar de competitie
Mesaje: 2194
Membru din: Sâm Oct 04, 2008 9:45
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: 29,8 kg, NOU RECORD PERSONAL PENTRU CIPICA

Mesaj de Madalin Dirla »

Felicitari pentru "puterea" de a nu schimba bila 6 zile,eu dupa 2 ore daca nu trage fac poteca pe langa lansete :lol:

Avatar utilizator
cipica
Partener Crapmania.ro
Mesaje: 1044
Membru din: Dum Ian 16, 2005 12:29
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: 29,8 kg, NOU RECORD PERSONAL PENTRU CIPICA

Mesaj de cipica »

Nu cred ca am riscat sa supranadesc pt ca am convingerea ca pe patul ala de nada s-su hranit o gramada de pesti in tot acest timp. Lacul are o populatie mare de platica mare 4-5 kg si lin foarte activi in aceasta perioada.

Avatar utilizator
gabi1
Veteran
Mesaje: 4787
Membru din: Joi Sep 16, 2010 19:23
Puncte: 0
Localitate: Gura Oborului

Re: 29,8 kg, NOU RECORD PERSONAL PENTRU CIPICA

Mesaj de gabi1 »

Lacul are o populatie mare de platica mare 4-5 kg si lin foarte activi in aceasta perioada.
Dl. Giusca este sensibil la exemplare de acest fel... :wink: :)
"Azi oamenii cunosc preţul fiecărui obiect si valoarea nici unuia."
"Nu refuza ajutorul imbecililor; pentru a rămâne sus iți trebuie unanimitate". :-)

Levi
Mesaje: 903
Membru din: Joi Aug 20, 2009 17:35
Puncte: 0
Localitate: Arad

Re: 29,8 kg, NOU RECORD PERSONAL PENTRU CIPICA

Mesaj de Levi »

cipica scrie:Proteinele lactice si caseinele nu sunt cele mai ieftine ingrediente deci clar considerentele sunt altele. Avand la baza mult lapte, bilele sunt mai usor digerabile, si datorita retetei care contine multe alte jngrediente cu valoare proteica ridicata bila are o valoare proreica
Nu vreau sa fiu distrugator de iluzii, dar caseina, lactalbumina, vitamelo, etc. de cand pot fi digerte de crap? Cum sa ajute ceva la digerabilitate ce nu poate fi digerat de crap? Crapul nu si-a dezvoltat enzime care ajuta la metabolizarea "derivatelor din lapte" :D suna foarte atragator ca bila contine proteine lactice, in cazul in care vrem sa agatam crapisti care nu se pricep. Scuze ptr interventie, dar au trecut peste destui ani de la startul acestui fenomen (carpfishing) si cred ca s-a dezvoltat destul de mult acest subiect ca sa mai traim cu asemenea iluzii.

Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: 29,8 kg, NOU RECORD PERSONAL PENTRU CIPICA

Mesaj de ionut72 »

dar caseina, lactalbumina, vitamelo, etc. de cand pot fi digerte de crap?
Dintotdeauna! :)
Nu vreau sa fiu distrugator de iluzii,


Nu esti distrugator de nimic. Uiite aici "distrugator" :)

Mark Mckenna (expert in domeniul nadelor la crap, proprietar Baitcraft) - "Misterele boiliesurilor - surse de proteina"
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

Avatar utilizator
gabi1
Veteran
Mesaje: 4787
Membru din: Joi Sep 16, 2010 19:23
Puncte: 0
Localitate: Gura Oborului

Re: 29,8 kg, NOU RECORD PERSONAL PENTRU CIPICA

Mesaj de gabi1 »

cipica scrie: Lacul are o populatie mare de platica mare 4-5 kg
As da un regat pentru una de 10.5 kg. :D
"Azi oamenii cunosc preţul fiecărui obiect si valoarea nici unuia."
"Nu refuza ajutorul imbecililor; pentru a rămâne sus iți trebuie unanimitate". :-)

senzor planet
Încuiat

Înapoi la “CPK CARP & MORE”