10 motive pentru a alege balta Cotorca 6 !

Moderatori: Dan Mateianu, gaby_po23

Încuiat
gaby_po23
pescar de competitie
Mesaje: 1094
Membru din: Joi Oct 15, 2009 8:46
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

10 motive pentru a alege balta Cotorca 6 !

Mesaj de gaby_po23 »

Va aduc cateva argumente de ce sa alegem balta Cotorca 6.

1 foarte aproape de Bucuresti 50 km.
2 balta are peste - momentan predomina intre 2-5 kg dar sunt si "dulapi "
3 balta este ca o mica delata - te bucuri de natura -lebede, gaste salbatice, rate, etc.. ( asa ceva vezi foarte rar ).
4 balta are plauri si structuri - ceea ce inseamna ca tine peste.
5 balta nu se navodeste si nu se baga plase
6 balta are umbra, lumina noaptea, foisoare, masa, scaune, gratar, wc, wirlles, servicii de catering - in limita a cee disponibil in acel moment.
7 pe balta se pot practica mai multe stiluri de pescuit - feeder, rubenziana, mach, varga, - balta are f multe specii de peste.
8 la casa patronilor ( unde se poate servi o cafea, o bere etc..) vin diferite vedete de televiziune. Saptamana trecuta a fost Radu Pietreanu si Dragos Stoica ( cel de la mondenii ). Aici poti sa socializezi si sa iti faci cunostinte.
9 cafea si apa din partea casei - persoanelor care vin si practica un pescuit de 24-48 ore..
10 preturi foarte bune !

Avatar utilizator
laurentiu sarghie
Mesaje: 362
Membru din: Lun Iun 08, 2009 6:52

Re: 10 motive pentru a alege balta Cotorca 6 !

Mesaj de laurentiu sarghie »

Suna interesant, ce suprafata are balta, si ce ditanta este intre standurile de pescuit? E liniste pe balta? sau e " circoteca "?
Care este taxa pentru 24 ore C & R?

Multumesc anticipat pentru informatii.

gaby_po23
pescar de competitie
Mesaje: 1094
Membru din: Joi Oct 15, 2009 8:46
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: 10 motive pentru a alege balta Cotorca 6 !

Mesaj de gaby_po23 »

Pe balta e foarte liniste.." te mai deranjeaza din cand in cand " pasarile - efectiv te fura peisajul. Mai ales acum ca a inverzit totul.
Ca si c&r - pentru concurs este 80 lei / 24 ore / echipa.
Se poate face gratar, bei o bere dar nu exista galagie pe balta, am uitat sa precizez ca balta are si bariera ...asa ca nu intra nimeni de capul lui.

Avatar utilizator
Dan Serban
Pescar de competitie
Mesaje: 1537
Membru din: Joi Iul 10, 2008 15:25
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: 10 motive pentru a alege balta Cotorca 6 !

Mesaj de Dan Serban »

gaby_po23 scrie:Pe balta e foarte liniste.." te mai deranjeaza din cand in cand " pasarile - efectiv te fura peisajul. Mai ales acum ca a inverzit totul.
Ca si c&r - pentru concurs este 80 lei / 24 ore / echipa.
Se poate face gratar, bei o bere dar nu exista galagie pe balta, am uitat sa precizez ca balta are si bariera ...asa ca nu intra nimeni de capul lui.
Suna interesant, dar totusi ce suprafata are balta?
Pescar de rând

gaby_po23
pescar de competitie
Mesaje: 1094
Membru din: Joi Oct 15, 2009 8:46
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: 10 motive pentru a alege balta Cotorca 6 !

Mesaj de gaby_po23 »

sincer nu stiu exact dar ma voi intresa. Estimez ca 15-16 ha

Hert
Mesaje: 219
Membru din: Sâm Apr 16, 2011 17:02
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: 10 motive pentru a alege balta Cotorca 6 !

Mesaj de Hert »

gaby_po23 scrie:Pe balta e foarte liniste.." te mai deranjeaza din cand in cand " pasarile - efectiv te fura peisajul. Mai ales acum ca a inverzit totul.
Ca si c&r - pentru concurs este 80 lei / 24 ore / echipa.
Se poate face gratar, bei o bere dar nu exista galagie pe balta, am uitat sa precizez ca balta are si bariera ...asa ca nu intra nimeni de capul lui.

asta cu "pe balta e foarte liniste" e cam exagerata!!! Am fost joi pe balta si e prima oara in viata mea de pescar cand vad pe balta o salvare si o masina de politie - ambele in actiune (girofar, semnale acustice, sonore etc). se pare ca "plasarii" n-au rezistat la combinatia vodca - soare!!!

asta ca sa nu mai pomenesc despre faptul ca se pescuieste de pe ambele maluri iar cei din stanga mea incercau si, la un moment dat au reusit, sa aiba un dialog cu cei de pe malul celalalt, in diagonala. Ps: fara a folosi telefoane, statii sau alte mijloace electronice de comunicare.

din punctul meu de vedere e cam umflata balta: "sacosari" cat cuprinde, mizerie pe toata balta, regulamentul se incalca la greu - "bombele" sunt la ele acasa, daca folosesti montura cu un singur ac, cam pici de fraier!!!!

in concluzie - e una din baltile pe care n-as dormi linistit in cort noaptea!!!
Bogdan Chiriac

Avatar utilizator
Neacsu Mircea
Mesaje: 517
Membru din: Joi Mar 24, 2011 19:56

Re: 10 motive pentru a alege balta Cotorca 6 !

Mesaj de Neacsu Mircea »

Gaby nu vreau sa fiu rautacios dar la punctul 3 ai scris fara sa te documentezi vezi CHIROIU 4 ii zice mica delta de vro 5 ani si este la 45 km de bucuresti
Vice Campion National 2014

adimex
Mesaje: 54
Membru din: Mar Apr 23, 2013 13:11

Re: 10 motive pentru a alege balta Cotorca 6 !

Mesaj de adimex »

Da, ai dreptate ca a venit politia si salvarea ,joi a fost ulima zi cu reducere de 50 lei ,a fost un grup de 12 pescari , unul a baut mai mutl si i sa facut rau ,politia a fugit din DN dupa o masina pentru ca era beat,la peste de regula, se da numai de pe o part si cei de pe partea cealalta au fost trei din pescari din grupul de12,cu acordul meu a dat,dar este si prima si ultima oara ,in legatura cu bombele si curatenia ,asta nu prea cred ,esti putin rautacios,poate te-ai suparat ,nu poti sa multumesti pe toata lumea,dar lka pescari degeaba le dai si spui regulamentul ca nu-l respecta ca si regulele de zi cu zi.
De stat linistit pe balta ca se fura ,sau noaptea cu cortul ,poti sa fii sigur ca nu se intampla nimic.

lorenzo_n
Pescar de competitie
Mesaje: 306
Membru din: Dum Apr 15, 2012 4:45
Puncte: 0
Localitate: navodari

Re: 10 motive pentru a alege balta Cotorca 6 !

Mesaj de lorenzo_n »

Hert scrie:
gaby_po23 scrie:Pe balta e foarte liniste.." te mai deranjeaza din cand in cand " pasarile - efectiv te fura peisajul. Mai ales acum ca a inverzit totul.
Ca si c&r - pentru concurs este 80 lei / 24 ore / echipa.
Se poate face gratar, bei o bere dar nu exista galagie pe balta, am uitat sa precizez ca balta are si bariera ...asa ca nu intra nimeni de capul lui.

asta cu "pe balta e foarte liniste" e cam exagerata!!! Am fost joi pe balta si e prima oara in viata mea de pescar cand vad pe balta o salvare si o masina de politie - ambele in actiune (girofar, semnale acustice, sonore etc). se pare ca "plasarii" n-au rezistat la combinatia vodca - soare!!!

asta ca sa nu mai pomenesc despre faptul ca se pescuieste de pe ambele maluri iar cei din stanga mea incercau si, la un moment dat au reusit, sa aiba un dialog cu cei de pe malul celalalt, in diagonala. Ps: fara a folosi telefoane, statii sau alte mijloace electronice de comunicare.

din punctul meu de vedere e cam umflata balta: "sacosari" cat cuprinde, mizerie pe toata balta, regulamentul se incalca la greu - "bombele" sunt la ele acasa, daca folosesti montura cu un singur ac, cam pici de fraier!!!!

in concluzie - e una din baltile pe care n-as dormi linistit in cort noaptea!!!
Dupa cum stim nu exista padure fara uscatura.. Poate ca s a intamplat, dar eu sunt de parere ca regulamentu trebuie respectat de toti( fara exceptie) altfel se strica " balta".Nu respecti regulamentu pleci acasa..( Fara Exceptie). Am inteles ca locatia e superba si e pacat.. Personal abia astept sa merg la relaxare( 10-12 mai) pe balta..:)

gaby_po23
pescar de competitie
Mesaje: 1094
Membru din: Joi Oct 15, 2009 8:46
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: 10 motive pentru a alege balta Cotorca 6 !

Mesaj de gaby_po23 »

Se poate intampla oriunde ca cineva sa se imbete sa i se faca rau...etc.nu e numeni de vina de acest lucru.Bine ca a venit si nu s-a intamplat ceva mai rau.
Cum spunea alt coleg padure fara uscaturi nu exista.

senzor planet
Încuiat

Înapoi la “COTORCA 6”