Intrebari despre CN

Desfasurare, clasamente, fotografii, discutii, polemici, propuneri, decizii.

Moderator: gor965

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18917
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Intrebari despre CN

Mesaj de Vladut Mateianu »

In cazul in care un lot cu o lista de 15 pescari castiga CN-ul, toti vor deveni campioni nationali ? Adica sunt sanse ca un om care nu numai ca nu pescuieste, dar nici macar nu ajunge la Corbu, sa ajunga campion national ?
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

Avatar utilizator
petre iulian
Pescar de competitie
Mesaje: 4345
Membru din: Mie Dec 13, 2006 12:23
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti / zona Pantelimon
Contact:

Re: Intrebari despre CN

Mesaj de petre iulian »

pai .... sunt 10 care pot merge la CN din cei 15 ... :D
Membru Fondator al Clubului Sportiv Green Lake

Avatar utilizator
Marian Constantin
Veteran
Mesaje: 3266
Membru din: Lun Feb 15, 2010 22:21
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Intrebari despre CN

Mesaj de Marian Constantin »

Eu cunosc un pescar care spune ca el este campion mondial, nu a fost în lot-ul care au ieșit campioni mondiali ci doar un membru simplu în clubul din care s-a alcătuit echipa pentru campionatul national... Asa ca nu ne mai mira nimic...
X-treme Baits
https://www.facebook.com/XtremeBaits2013?ref=hl
Campion National 2015 la individual
Powered by Shimano

Avatar utilizator
gabi1
Veteran
Mesaje: 4787
Membru din: Joi Sep 16, 2010 19:23
Puncte: 0
Localitate: Gura Oborului

Re: Intrebari despre CN

Mesaj de gabi1 »

Marian Constantin scrie:Eu cunosc un pescar care spune ca el este campion mondial, nu a fost în lot-ul care au ieșit campioni mondiali ci doar un membru simplu în clubul din care s-a alcătuit echipa pentru campionatul national... Asa ca nu ne mai mira nimic...
Ce călcâie ţi-ai fi dat în kur dacă spunea că e canibal... :wink: :D
"Azi oamenii cunosc preţul fiecărui obiect si valoarea nici unuia."
"Nu refuza ajutorul imbecililor; pentru a rămâne sus iți trebuie unanimitate". :-)

Avatar utilizator
Catalin Cazac
Mesaje: 105
Membru din: Joi Mai 22, 2014 16:54
Puncte: 0
Localitate: Brasov

Re: Intrebari despre CN

Mesaj de Catalin Cazac »

Sunt de acord cu Iulian Petre. Realist, cred că doar cei 10 membri ai lotului participant pot fi considerați și se pot considera campioni naționali. E un sport de echipă, deci just ar fi ca doar participarea efectivă să îți asigure acest statut. Dar și aici mai intervine un aspect al discuției. Depinde și de implicarea fiecăruia. Sunt oameni care indiferent dacă participă ca pescar sau nu, rămân pe metereze zi și noapte, aleargă pe la toate standurile, motivează constant și poate contribuie psihologic la obținerea unui rezultat în aproape aceeași măsură în care pescarii contribuie fizic. Cum la fel mai există rezerve și manageri care noaptea dorm la căldurică la cazare, în afara intemperiilor, și se lăfăie cu cotlete la Scoica. Nu e chiar același aport, zic.

În tot cazul, în calitate de rezervă neparticipantă sau de manager/căpitan, din respect pentru munca celor care totuși s-au zbătut 3 zile până le-a ieșit pe ochi, aș avea rezerve în a-mi trece la semnătură un eventual titlu de campion. Cred că totuși contribuția unui pescar comparativ cu cea al unui non-pescar este complet diferită și trebuie tratată ca atare.
Bucovina Carp Baits

Avatar utilizator
Sorin.
Mesaje: 33
Membru din: Lun Iul 11, 2016 11:21
Puncte: 0
Localitate: Iasi

Re: Intrebari despre CN

Mesaj de Sorin. »

Ca in toate sporturile… Clubul devine Campion Mondial! astfel ca toti membri clubului isi pot trece in CV… titlul Clubului.
Toti membri clubului - incepand cu plata cotizatiei, participa direct sau indirect la rezultate. Vremelnic se aleg 10 sau 15 participanti la un CN sau CM.
Cativa din cei care participa si castiga CN… - de exemplu, pot sa lipseasca din echipa clubului calificata si care castiga CM. Inseamna ca cei care castiga CN dar lipsesc de la CM… nu si-au adus aportul?!
A fi membru al unui club care a castigat un CN sau CM este o onoare! Iar daca ai fost membru al clubului cand s-a castigat titlul… nu este o rusine ca in tricoul clubului sa faci o poza cu cupa si sa o pui in… CV specificand ca esti membru al clubului care a castigat CN sau CM.
Clubul FC Barcelona castiga Cupa Campionilor… nu numai cei 11 jucatori din teren.
Crap... de peste!

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Intrebari despre CN

Mesaj de Dan Mitranescu »

Orice concurent care isi sustine echipa ( mai mult, mai putin, de acasa sau din stand ), de cand incepe competitia si pana la sfarsitul acesteia, beneficiaza de acelasi titlu obtinut la sfarsitul acesteia.
In cazul nostru competitia incepe in 10.

Sunt multe cazuri in care cei care au stat acasa, sau care au plecat "acasa" pentru diferite lucruri uitate sau care s-a constatat pe parcursul competitiei ca sunt necesare, au influentat decisiv rezultatul lotului.

O strategie poate sa fie facuta si de acasa de un coordonator de lot, care din anumite cauze, nu se poate prezenta la concurs. Asta inseamna cu nu poate sa beneficieze de titlu ? Nu cred.

P.S. cred ca Vladut se refera la alte cazuri, ce nu se inscriu in cele de mai sus. :)

Lucian SV
Mesaje: 763
Membru din: Dum Apr 01, 2012 1:40
Puncte: 0
Localitate: Suceava

Re: Intrebari despre CN

Mesaj de Lucian SV »

Din câte știu eu clubul primește cupa și diploma, iar toți cei trecuți pe foaia oficială din finală primesc medalii, asta în cazul unei finale. În cazul unui campionat cu mai multe etape cred că toți cei care au fost pe foile oficiale sunt campioni. Chiar au fost cazuri când un jucător transferat aștepta și el un tricou de campion!

Lucian SV
Mesaje: 763
Membru din: Dum Apr 01, 2012 1:40
Puncte: 0
Localitate: Suceava

Re: Intrebari despre CN

Mesaj de Lucian SV »

Dan Mitranescu scrie: In cazul nostru competitia incepe in 10.
Nu prea cred. Începi în 15. La prima bagi 10. Dacă te califici e posibil ca în semifinală să bagi 10 diferiți șamd pt. finală. Cumva din lotul de 15 vei apela la 10 pe foaie, iar în funcție de cum evoluează lucrurile s-ar putea să-i mai rotești până la titlu!

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Intrebari despre CN

Mesaj de Dan Mitranescu »

Sorin. scrie:....
Clubul FC Barcelona castiga Cupa Campionilor… nu numai cei 11 jucatori din teren.
Juniorii nu beneficiaza de titlu.
De titlu poate beneficia numai cine poate sa intre pe teren intr-o competitie.Plus clubul, dar nu toti sportivii inscrisi in el, mai ales daca reprezinta mai multe ramuri sportive. Adica daca iese la fotbal CM, nu este CM si cel de la handbal.

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Campionatul National de Pescuit la Crap”