Concurs Cornel Rosioru la Corbu

Desfasurare, clasamente, fotografii, discutii, polemici, propuneri, decizii.

Moderator: gor965

Scrie răspuns
Avatar utilizator
andrei vladeanu
Veteran
Mesaje: 5808
Membru din: Lun Ian 10, 2005 11:10
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Concurs Cornel Rosioru la Corbu

Mesaj de andrei vladeanu »

Ii multumesc lui Iulica Petre de la Green Lake ca s-a gandit la nea Cornel si l-a pomenit intr-o
postare pe forum. El a intervenit intr-un moment in care aparent nu mai existau solutii pentru
organizarea campionatului AGVPS, criteriu de stabilire al echipei nationale de pescuit la crap
a Romaniei.

discutii-generale-despre-pescuit-f17/in ... 55726.html

Totusi, cu toate onorurile ce i se cuvin sau nu i se cuvin maestrului Cornel Rosioru un asemenea
scenariu pus in aplicare cred ca l-ar determina sa ofteze trist de acolo de unde se afla acum.

Si am sa explic de ce.

Asociatia Pescarilor de Crap din Romania, cu Rosioru unul dintre fondatori, s-a nascut in 1999
(pe vremea in care legislatia iti permitea sa introduci "din Romania" in denumire), iar in perioada
2005 - 2011 s-a ocupat de echipa nationala si Campionatul National.

In anul 2009 APCR s-a transformat intr-o asciatie de cluburi sportive si si-a schimbat statutul in
consecinta. Prin decizie judecatoreasca, statutar, organiza CAMPIONATUL NATIONAL DE PESCUIT LA CRAP AL ROMANIEI potrivit protocolului incheiat cu AGVPS si iscalit de presedintele Selaru. De asemenea, se ocupa de deplasarea lotului national la mondiale.

In tot acest timp Popescu era cu botul pe labe.

Asta pentru ca pierdea pe banda rulanta procesele intentate asociatiei. Personal, tind sa cred ca la
vremea respectiva oficialii AGVPS nu realizau importanta scutului APCR in lupta cu "Federatia lui Popescu". Faptul ca atunci cand i-am solicitat sa intre parte intr-unul din procese alaturi de APCR (la sugestia juristilor nostri) a fost intampinat cu refuz (!!!) ma determina sa afirm asta.

Lucrul pe care il pomenesc mai sus a contat numai ca gest, deoarece Popescu nu a avut niciodata
nicio sansa in lupta judecatoreasca cu APCR, iar arhivele tribunalelor stau marturie in acest sens.

In acest moment consider ca AGVPS culege ce a semanat.

Impreuna cu reprezentantii cluburilor care au dorit reorganizarea competitiei crapiste nationale pe
baza unei subcomisii condusa de un presedinte.

Au scapat de APCR dar ce au pus in loc?

Din 2012 a inceput un adevarat circ in domeniu, iar trio-ul Selaru - Carstocea - Popescu (AGVPS - RIG - FRPS) a traversat mai multe etape. In toti acesti 7 ani nimeni nu a realizat, sau nu a vrut sa realizeze, ca pescarii si cluburile sportive nu exista in respectivul trio. Nu sunt reprezentate de nimeni.

Maestrul Cornel Rosioru nu a militat niciodata pentru dezbinare, ci pentru uniune. Situatia din acest
moment este cauzata exclusiv de dezbinare si de lipsa unui interes comun in organizarea competitiei
crapiste.

Prin urmare, haideti sa-l lasam pe LV acolo unde e sa se odihneasca in pace...
The One Team

eugen dragnea
pescar de competitie
Mesaje: 1090
Membru din: Lun Ian 30, 2012 21:58

Re: Concurs Cornel Rosioru la Corbu

Mesaj de eugen dragnea »

andrei vladeanu scrie: Prin urmare, haideti sa-l lasam pe LV acolo unde e sa se odihneasca in pace...
Andrei,nu l-am cunoscut personal,dar l-am cunoscut prin "copiii" lui care m-au invatat sa pescuiesc la crap ,si cred ca si LV si-ar dori sa nu fie lasat sa se odihneasca in pace atata timp cat este "galagie pe front"...
Revin cu citatul lui Will Durant : "O mare civilizaţie nu este cucerită din afară până ce nu se va distruge singură din interior" ... atata timp cat maestrul v-a tinut in jurul lui ati jonglat cu literele alfabetului grecesc de dupa "Alfa" dupa cum v-au lasat hormonii si tupeul... cand nu a mai putut tine "pumnul strans" v-ati aratat coltii unii altora...si asta nu ar fi fost nici o problem daca v-ati fi stabilit regulile inainte sa va scoateti ochii...iar in timp ce voi va "schilodeati" unii pe altii ati permis hienelor sa se apropie,corbilor sa zboare cat mai jos si "javrelor" sa intre-n haita...mai mult,"dresorul" vostru AGVPS a considerat ca nu mai sunteti de interes si v-a lasat in grija "omului de la salubritate" care nestiind decat sa racleze rahatul v-a umplut de "purgative" ca sa-si justifice postul (cred ca pana acum nici nu a avut curaj / intentie la ciolan,ci doar a respectat ordinul: tine "cusca" curata si haita infometata pentru eventuale alte vremuri)
Aveti o singura sansa sa va decideti soarta,dar asta se face cu sacrificii si doar cu unitate:preluare organizare CN de la AGVPS (fara absolut nici o implicare a acestuia!!!) sau boicot pana vor face asta,notificare Cips ca sunteti alta entitate (va vor accepta negresit,ei pun pret pe valoare),toate cluburile voteaza un lider ,va inchideti cu totii intr-o camera si nu iesiti de acolo pana cand nu va votati regulamentele de functionare in unanimitate (ca la juratii americani) si gata treaba!
Ce Doamne iarta-ma este asa de greu ?!?
Dacă vreodată voi ţine capul jos, o voi face doar ca să-mi admir pantofii.

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Campionatul National de Pescuit la Crap”