Notificare FRPS catre Crapmania.ro

Desfasurare, clasamente, fotografii, discutii, polemici, propuneri, decizii.

Moderator: gor965

Avatar utilizator
Dan Mateianu
Site Admin
Mesaje: 3211
Membru din: Mie Ian 16, 2008 9:52
Puncte: 300
Localitate: Bucuresti

Notificare FRPS catre Crapmania.ro

Mesaj de Dan Mateianu »

Am primit pe e-mail aceasta notificare din partea dnului Stefan Popescu, presedintele FRPS in care ni se solicita schimbarea denumirii acestui subforum.

Din cate observ FRPS a inregistrat ca marca doar logo si numele de FRPS, nimic altceva.

Asteptam din partea unor avocati un raspuns legat de aceasta notificare, insa cum comunitatea noastra include si multi oameni cu studii juridice am zis sa cer mai multe pareri.

Multumesc.
Fişiere ataşate
marca-frps.jpg
marca-frps.jpg (132.82 KiB) Vizualizat de 3351 ori
marca-frps-3.jpg
marca-frps-3.jpg (46.5 KiB) Vizualizat de 3351 ori
notificare-frps.jpg
notificare-frps.jpg (237.67 KiB) Vizualizat de 3352 ori

Gabriel Neamtu
Mesaje: 58
Membru din: Vin Dec 14, 2018 13:19

Re: Notificare FRPS catre Crapmania.ro

Mesaj de Gabriel Neamtu »

De unde reiese faptul ca e presedinte frps? Pt ca are o stampila si cateva hartii? MTS si Tribunalul Alba nu pot dovedi asta. Din 2015 el nu mai este presedinte. Ii acordati prea multa atentie.

lazarini
Mesaje: 81
Membru din: Mie Iun 22, 2005 11:56
Puncte: 0
Localitate: Arad

Re: Notificare FRPS catre Crapmania.ro

Mesaj de lazarini »

E dus cu pluta, ca de obicei.

Foarte pe scurt:
La OSIM a inregistrat marca FRPS pentru produsele/serviciile mentionate la pct.41 - Lista de produse/servicii, nu produsele/serviciile in sine.
Drept urmare face obiectul protectiei OSIM marca FRPS, nu activitatiile mentionate in certificatul de inregistrare al marcii. Cu alte cuvinte, nu ai dreptul sa organizezi competitii de pescuit sportiv sub marca FRPS, dar asta nu inseamna ca nu ai dreptul sa organizezi competitii de pescuit sportiv.
Spre comparatie, daca un fabricat de vagoane isi inregistreaza marca VAGONUL SRL pentru serviciul: fabricarea materialului rulant, asta nu inseamna ca de acum inainte nimeni nu mai are voie sa fabrice vagoane. Inseamna doar ca nimeni nu are voie sa fabrice si sa vanda vagoane sub marca VAGONUL SRL.

Dar Popescu e dus cu pluta, cum spuneam, si intepreteaza legea asa cum il duce pe el capul.
Exclusivitatea in ceea ce priveste COMPETITIILE OFICIALE DE PESCUIT ALE ROMANIEI ii este conferita de prevederile Legii 69/2000 - Legea sportului, nu de certificatul OSIM. Iar legea sportului a fost discutata si ras-discutata, asa ca n-are rost sa deschidem din nou acest subiect.

lazarini
Mesaje: 81
Membru din: Mie Iun 22, 2005 11:56
Puncte: 0
Localitate: Arad

Re: Notificare FRPS catre Crapmania.ro

Mesaj de lazarini »

Si ca sa fiu mai explicit, definita legala a marcii:
Poate constitui marca orice semn susceptibil de reprezentare grafica, cum ar fi: cuvinte, inclusiv nume de persoane, desene, litere, cifre, elemente figurative, forme tridimensionale si, in special, forma produsului sau a ambalajului sau, culori, combinatii de culori, holograme, semnale sonore, precum si orice combinatie a acestora, cu conditia ca aceste semne sa permita a distinge produsele sau serviciile unei intreprinderi de cele ale altor intreprinderi

Finalul definitiei este elocvent, marca este un semn grafic nicidecum un produs sau servici.
Iar Popescu si-a protejat marca "FRPS + bibanul care sare la rama". Restul sunt aberatii.

Avatar utilizator
Florin Pata
Mesaje: 902
Membru din: Mie Iun 15, 2011 16:12
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Notificare FRPS catre Crapmania.ro

Mesaj de Florin Pata »

Din scrisoarea lui rezulta ca nu aveti voie sa folositi sintagma "Campionatul Federatiei Romane de Pescuit Sportiv" ! Atat !

Avatar utilizator
kelu84
Mesaje: 371
Membru din: Dum Apr 08, 2012 9:12
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Notificare FRPS catre Crapmania.ro

Mesaj de kelu84 »

un dobitoc sinistru... Eu daca ma numesc Gabriel Cotabita si sunt animator la evenimente, nu mai poate nimeni sa fie animator la evenimente ca am eu la osim brand "gabriel cotabita" si scrie acolo cu ce ma ocup?
omul e dus cu pluta...s-a sfatuit la coada la sifoane cu vreun securist pensionar si a zis ca muta muntii. este penibil omul...am senzatia ca maine poimaine se apuca de furaciuni prin metoda "accidentul" sau "pomana'.

Gabriel Neamtu
Mesaje: 58
Membru din: Vin Dec 14, 2018 13:19

Re: Notificare FRPS catre Crapmania.ro

Mesaj de Gabriel Neamtu »

Are dreptate fostul presedinte popescu. Legea spune ca sintagma "Campionatul National al Romaniei la...ramura sportiva" sau "Cupa Romaniei la...ramura sportiva" sunt exclusivitatea federatiei. Dar un campionat national la crap, la mormoloci sau la dat prin mansarda lu' fanica, este perfect legal.

Avatar utilizator
Daniel Ene
pescar de competitie
Mesaje: 1151
Membru din: Joi Noi 18, 2010 9:19
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Notificare FRPS catre Crapmania.ro

Mesaj de Daniel Ene »

AGVPS a denumit aceasta competitie: CPC al AGVPS, dupa cum apare in documente si pe siteul crapimari.ro unde a fost postat clasamentul.
Pentru aceasta denumire si-a asumat AGVPS responsabilitatea.
Daca la asta am participat, noi cei implicati, de ce sa se numeasca altfel? :D
http://www.naviscarpo.ro
NAVIS CARPO - bait boats

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Notificare FRPS catre Crapmania.ro

Mesaj de Dan Mitranescu »

Fara sa va suparati pe mine, dar cred ca are dreptate.
In alta ordine de idei, eu nu stiu de ce nu schimbati numele in cea ce reprezinta cu adevarat:
CALIFICARI CAMPIONATUL MONDIAL. ( CCM )

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18917
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: Notificare FRPS catre Crapmania.ro

Mesaj de Vladut Mateianu »

Dan Mitranescu scrie:Fara sa va suparati pe mine, dar cred ca are dreptate.
In alta ordine de idei, eu nu stiu de ce nu schimbati numele in cea ce reprezinta cu adevarat:
CALIFICARI CAMPIONATUL MONDIAL. ( CCM )
Foarte buna ideea. Doar ca viitorii castigatori nu se vor mai putea numi campioni nationali !
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Campionatul National de Pescuit la Crap”