Ce faci cand vecinul pescuieste folosind navomodelul?

Cum prindem crapi? Prin ce metode, ce tactici, ce tehnici de pescuit folosim?

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Adrian I.
Mesaje: 115
Membru din: Mar Mai 22, 2018 14:20
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Ce faci cand vecinul pescuieste folosind navomodelul?

Mesaj de Adrian I. »

Alin Galbenu scrie:
Mie Mar 25, 2020 10:53
Sa ne documentam despre balta unde mergem, sa pregatim nada de acasa, sa avem deja monturile pregatite, etc. Stiu, multi vor spune ca au timp putin si nu pot sa faca toate acestea dinainte. Totusi, ma gandesc ca daca pescuitul este cu adevarat o pasiune pentru tine, ai avea timp sa te ocupi de ea asa cum se cuvine.
Ce legatura are ce ai scris aici cu faptul ca in loc sa lansezi, duci cu barca?
Ps: se numeste evolutie, altfel pescuiai si acum cu trestie indreptata la lumanare si cu mamaliga.
Alin, lasa "trestia indreptata la lumanare si mamaliga". Ce legatura are evolutia pescuitului cu ce am scris eu mai sus? Te referi la faptul ca navomodelul este o inovatie adusa pescuitului? De acord cu tine, este o inovatie, insa problema se pune cine si cum il foloseste.
Multi din cei care pescuiesc plantat considera pescuitul ca o metoda de relaxare, nu ca pe o pasiune in adevaratul sens al cuvantului. Tu, ca pescar care este pasionat de acest sport si il practici de ceva ani, sigur te documentezi inainte despre balta unde te duci, ce locuri bune are, la ce merge sa nadesti, etc. Gresesc cu ceva?
Insa, multi din cei care pescuiesc cu barcuta, fara sa vreau sa generalizez in vreun fel, sunt in marea lor majoritate, "pescari de ocazie": am venit, am dus barcuta in larg, si hai nene sa o punem repede de un gratar, de o berica, un somnic bun, etc. daca trage pestele bine, daca nu, nu.
Evident ca este dreptul fiecaruia sa pescuiasca cum vrea, eu intreb ce metode ati gasit ca sa aveti trasaturi decente intr-o partida in care pescuiesti langa, sau intre pescari care folosesc navomodelul si cu siguranta iti iau peste la greu.

Adrian I.
Mesaje: 115
Membru din: Mar Mai 22, 2018 14:20
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Ce faci cand vecinul pescuieste folosind navomodelul?

Mesaj de Adrian I. »

Florin Pata scrie:
Mar Mar 24, 2020 15:10
Adrian , sa stii ca nu e deloc mai comod cu barcuta :

- investitie , se strica destul de des
- presupune incarcarea acumulatorilor destul de des
- e nevoie de spatiu marisor in masina pentru barca , acumulatori , incarcator , cablaraie
- e nevoie de 2 oameni , e foarte greu sa tii si lanseta si telecomanda in acelasi timp
- la lansare daca nu vrei sa dai drumul la fir pe frana de pe rodpod/pichet si in acest fel sa faci bucle pe fir trebuie sa lasi firul liber deci din nou nevoia de o alta persoana
- e greu de lasat la apa/recuperat barcuta daca malul e abrupt
- elicea poate agata de multe ori tot felul de ierburi si se poate bloca , daca nu te pricepi iti poti lua si firul tau sau al altora
- e nevoie de generator pentru a incarca acumulatorii , la inceput am ramas si fara baterie la masina incarcand la bricheta de la masina , daca incarci mai rapid la bricheta de masina(amperaj mai mare) se topeste si mufa de incarcare sau se arde siguranta...am patit
- muuuulte altele deci e orice...dar nu comod

Fara barcuta , la lansat , arunci 4 lansete in 2 minute iar cu barcuta ai nevoie de minim vreo 5 minute per lanseta .
De multe ori chiar daca merg la plantat , noaptea prefer sa lansez chiar daca am fir de 0,35 - 0,40 . Schimb doar monturile cu plumbi de lansat .

Pescuiesc si lansat si plantat si unde permite balta si regulamentul cu pneumatica si motor electric . Cel mai putin comod e cu pneumatica , urmeaza navomodelul si cel mai comod la lansat .
De multe ori la lansat am prins mai bine decat vecinii mei de balta cu navomodele .

O alta problema la navomodel e ca te poate lasa oricand in mijlocul partidei si de cele mai multe ori nu se poate repara pe balta . Si daca ai numai fir de 0,40 , plumbi de peste 120 g si plati...partida e ratata aproape complet .
Pentru asta am la mine o husa separata...de ''interventie'' cum ii spun eu care contine :
- tamburi cu fir de 0,25
- 2 spoduri cu mulineta separata si cu fir textil
- 3 spomburi
In plus car o galeata cu nada dedicata spombului si monturi de lansare .
Deci la barcuta cari in plus o gramada de +++++ !

Cei care planteaza cu fir subtire o fac ori din saracie...au tamburi mici pe mulineta si vor distanta ori dau cu acelasi fir cu care lanseaza , ori din nesimtire .
Dar ce parere ai de cei care arunca cu spombul cu fir de 0,20 ?

Una dintre problemele pescarilor care lanseaza e ca nu pot duce nada unde au montura , a inceput isteria asta cu aruncari extreme . Poate pe o balta suprapopulata cum e MV 2 nu e nevoie de multa nada dar se pare ca si acolo se prinde mai mult cu navomodelul deoarece baga in punct fix MULTA NADA .

Toti vor sa arunce peste 150 de metri si toti cauta lansetele care sa faca asta . ERONAT , lansetele nu arunca ci ARUNCATORUL ! Exista destul de putini care arunca peste 150 de metri cu montura , spomb sau cobra .
Iar asta se face cu tehnica , antrenament continuu si ceva forta !

De obicei intalnim pescari care arunca cu spombul/cobra aproximativ 75 de metri iar montura o lanseaza la 90-100 de metri si se plang ca...nu prind !
La lansat eu pot arunca montura peste 150 de metri , dar cu spombul nu depasesc 130 m iar cu cobra...nici atat , deci imi arunc monturile unde pot duce nada .

Spor !
De acord cu tine, Florin. Multe din cele spuse de tine sunt adevarate. Intrebarea mea este, atunci cand pescuiti langa pescari care planteaza, ce trucuri folositi ca sa aveti totusi un numar ok de trasaturi? Cine zicea mai devreme ca in situatiile astea ai 2 optiuni, fie te duci acasa - fie te resemnezi, are partial dreptate. De multe ori am fost in situatia asta, dar poate mai aflam si alte pareri care sa ne ajute aici.

eugen dragnea
pescar de competitie
Mesaje: 1090
Membru din: Lun Ian 30, 2012 21:58

Re: Ce faci cand vecinul pescuieste folosind navomodelul?

Mesaj de eugen dragnea »

Adrian I. scrie:
Mie Mar 25, 2020 14:22
Cine zicea mai devreme ca in situatiile astea ai 2 optiuni, fie te duci acasa - fie te resemnezi, are partial dreptate. De multe ori am fost in situatia asta, dar poate mai aflam si alte pareri care sa ne ajute aici.
Mi-am adus aminte de o manevra reusita in astfel de situatie...obisnuiesc sa pescuiesc in prima parte a partidei la ce intra ca sa-mi fac damblaua si pe masura ce-i dau de cap si prind din ce in ce mai mult peste ma trec pe peste mare si pe spritane/gratare. Intr-o partida dupa 12 ore de pescuit frumos cu peste mult vine un "amiral" burtos cu X5-ul si ma taie cu plantatul...parca-l vad si acum cum se baga in seama si-mi spunea el ce trebuie sa bag la carlig...dupa vreo jumatate de ora de injuraturi pe silentios printre buze am facut monturi de peste mare si am pescuit doar la interceptie, doua pe langa patul lui de nada si doua pe langa patul meu de nada...la fiecare cateva ore eu luam peste de minim 8 kg,iar el nu lua peste mai mare de 4 kg...in disperarea lui l-am imbrobodit ca datorita vibratiilor pe care le produce elicea barcii pestele mare nu se apropie de zona lui de pescuit si vine doar la mine...in ultimele 12 ore de pescuit nu a mai scos monturile din apa :lol:
Dacă vreodată voi ţine capul jos, o voi face doar ca să-mi admir pantofii.

Avatar utilizator
Florin Pata
Mesaje: 902
Membru din: Mie Iun 15, 2011 16:12
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Ce faci cand vecinul pescuieste folosind navomodelul?

Mesaj de Florin Pata »

Alin Galbenu scrie:
Mie Mar 25, 2020 10:53
Ce legatura are ce ai scris aici cu faptul ca in loc sa lansezi, duci cu barca?
Ps: se numeste evolutie, altfel pescuiai si acum cu trestie indreptata la lumanare si cu mamaliga.
BIG LIKE !!! Poate sa mearga si cu calul , sa comunice prin focuri , imbracat in frunze , si sa manance ce vaneaza cu arcul !

Avatar utilizator
Florin Pata
Mesaje: 902
Membru din: Mie Iun 15, 2011 16:12
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Ce faci cand vecinul pescuieste folosind navomodelul?

Mesaj de Florin Pata »

Adrian I. scrie:
Mie Mar 25, 2020 14:17
Alin, lasa "trestia indreptata la lumanare si mamaliga". Ce legatura are evolutia pescuitului cu ce am scris eu mai sus? Te referi la faptul ca navomodelul este o inovatie adusa pescuitului? De acord cu tine, este o inovatie, insa problema se pune cine si cum il foloseste.
Multi din cei care pescuiesc plantat considera pescuitul ca o metoda de relaxare, nu ca pe o pasiune in adevaratul sens al cuvantului. Tu, ca pescar care este pasionat de acest sport si il practici de ceva ani, sigur te documentezi inainte despre balta unde te duci, ce locuri bune are, la ce merge sa nadesti, etc. Gresesc cu ceva?
Insa, multi din cei care pescuiesc cu barcuta, fara sa vreau sa generalizez in vreun fel, sunt in marea lor majoritate, "pescari de ocazie": am venit, am dus barcuta in larg, si hai nene sa o punem repede de un gratar, de o berica, un somnic bun, etc. daca trage pestele bine, daca nu, nu.
Evident ca este dreptul fiecaruia sa pescuiasca cum vrea, eu intreb ce metode ati gasit ca sa aveti trasaturi decente intr-o partida in care pescuiesti langa, sau intre pescari care folosesc navomodelul si cu siguranta iti iau peste la greu.
Pescuiesc de prin 1975 , cam prin toata tara ! La inceput cu bete si bolduri indoite , apoi eram ''smecher'' cu bete de bambus , apoi la ''lansete'' de fapt erau niste bete de 1 metru pentru copca cu mulinete cu tambur perpendicular , apoi cu pripoane la Dunare , apoi am dat si la ''mana&hodorog'' adica un cazan fara fund , apoi la lansete de fibra de sticla si mulinete rusesti.......mult etc. . Poate sunt pescar ''de ocazie'' :lol: , folosesc si eu navomodelul !
Daca toate au evoluat de ce sa nu fiu la curent si in pescuit cu modernizarea .
Cand unul de langa mine vine cu navomodel , barca , motor electric , de sonar ce naiba sa mai zic...ca nu prea mai dai nici o sansa pestelui , ce as mai putea zice...ori tac...ori imi iau scule mai tari ca ale aluia !
Vin cu Q 7 , cu Iphone , cu tot feluri de corturi , senzori , butelii , arzatoare , etc. dar dau la peste cu nuiaua de alun si boldul indoit ?
Daca eu merg cu un Passat pe sosea , de ce sa ma supar pe unul cu Q 7 ? Fiecare face ce vrea si cat poate cu banii lui ! Poate ala sta cu chirie dar asta a decis el...cu banii lui !
Ultima oară modificat Mie Mar 25, 2020 18:35 de către Florin Pata, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
Florin Pata
Mesaje: 902
Membru din: Mie Iun 15, 2011 16:12
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Ce faci cand vecinul pescuieste folosind navomodelul?

Mesaj de Florin Pata »

Adrian I. scrie:
Mie Mar 25, 2020 14:22
De acord cu tine, Florin. Multe din cele spuse de tine sunt adevarate. Intrebarea mea este, atunci cand pescuiti langa pescari care planteaza, ce trucuri folositi ca sa aveti totusi un numar ok de trasaturi? Cine zicea mai devreme ca in situatiile astea ai 2 optiuni, fie te duci acasa - fie te resemnezi, are partial dreptate. De multe ori am fost in situatia asta, dar poate mai aflam si alte pareri care sa ne ajute aici.
Eu am zis si cu...optiunile !
Din punctul meu de vedere lucrurile sunt simple , trebuie sa incerci si tu sa fii mai bun ca ala in...altele .

Daca nu esti mai bun la distanta mare...esti mai bun la distanta scurta :lol: !!!

Sa duci navomodelul departe , nu inseamna NIMIC . Deci trebuie ca cauti un loc mai bun in care e peste . LOCUL conteaza enorm .

Iti alegi maximul unde poti tu trimite nada , nadesti serios si lansezi exact acolo . Nada langa montura conteaza .

Daca ala cu navomodelul trimite ''o tona'' de nada proasta...din nou degeaba . Deci tu vii cu o nada mai buna , care ''prinde'' pe balta respectiva . Cand nu merg cu navomodelul folosesc mult cobra si dau cu bile solubile de calitate , pe langa nada de spod la care folosesc o gramada de ''chestii'' :D de vizibilitate . Calitatea nadei si adaptarea nadei la balta respectiva conteaza enorm .

PS - Si eu mi-am luat navomodel tot pentru ca altii prindeau mai mult cu el :lol: ! Dar niciodata nu i-am injurat , comentat sau etc. .

Spor !

Radu Vasilescu
Mesaje: 122
Membru din: Mie Mai 25, 2016 15:07
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Ce faci cand vecinul pescuieste folosind navomodelul?

Mesaj de Radu Vasilescu »

Cel mai bine e sa nu mai mergi pe baltile care permit gradinari. Ma refer la navomodelisti, nu la plantatul din barca.
PS Nu mi se pare nicio evolutie. Serios. Ca si cum ai castiga o cursa ciclista mergand cu motocicleta.

pescarusull
Mesaje: 593
Membru din: Joi Sep 10, 2015 1:06
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Ce faci cand vecinul pescuieste folosind navomodelul?

Mesaj de pescarusull »

Cand dau pe langa pescari care folosesc navomodel imi doresc sa-mi cumpar si eu.
Pe urma merg pe cate o balta mai mica unde nu e necesara barcuta si imi trece.
Cred ca e mult mai importanta montura folosita, prezentarea la carlig, localizarea, etc.
Am vazut de cateva ori oameni cu lansete si mulinete premium. Rod pod mecanica. Dar de fir de par nu auzise.
Infigea pop up in carlig.
"Ma antrenez intens la capatul berii
Trag burta nu piept, mai am sapte serii"

Avatar utilizator
Florin Pata
Mesaje: 902
Membru din: Mie Iun 15, 2011 16:12
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Ce faci cand vecinul pescuieste folosind navomodelul?

Mesaj de Florin Pata »

Radu Vasilescu scrie:
Mie Mar 25, 2020 19:20
Cel mai bine e sa nu mai mergi pe baltile care permit gradinari. Ma refer la navomodelisti, nu la plantatul din barca.
PS Nu mi se pare nicio evolutie. Serios. Ca si cum ai castiga o cursa ciclista mergand cu motocicleta.
D-le director , as fi interesat ce tip de lansete si mulinete detii ! Ca sa inteleg de ce ma faci gradinar(nu stiu ce inseamna in pescuit) , desi eu nu te cunosc si nu mi-am permis sa te jignesc niciodata !
Intrebarea nr. 2 , de ce cei cu navomodele ar fi mai naspa....sa nu zic urat , de cei care planteaza din barca ???
Daca as avea un vecin de stand cu barca , m-ar deranja mult mai tare decat unul cu navomodelul . Desi eu imi vad de treaba mea si nu ma deranjeaza nimeni daca nu interfereaza cu spatiul meu de pescuit .
Nu stiu la ''ce curse cicliste'' participi si nu stiu cu cine concurezi daca nu e vorba de un concurs . Mergi la concursuri ca acolo toti au conditii egale de pescuit .Eu cand plec la pescuit , nu merg la concurs si am bunul simt sa-i felicit pe cei care prind mai bine ca mine....desi se intampla foarte rar . Si chiar ma bucur pentru ei .
In rest , de acord , fiecare decide ce vrea el !

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Ce faci cand vecinul pescuieste folosind navomodelul?

Mesaj de Dan Mitranescu »

In situatia in care cu navomodelul te intrece cu distanta de pescuit, este o problema cam greu de rezolvat.
Si in cazul acesta totusi exista exceptii. In situatia in care balta nu mananca cei cu navomodelul nu vor prinde pentru ca nu pescuiesc izolat. Daca presupunem ca duc o singura bila cu vaporasul :) , atunci nu vor avea mari avantaje si se echilibreaza sansele.
Mai este o situatie, ( ex. Perisul ), in care daca este presiune mare pe distanta, in malul opus, pestele se ia foarte bine pe jumatatea lacului.

In situatia in care poti sa pescuiesti din lansare la aceeasi distanta cu cei care planteaza, ii poti intrece pescuind cu momitor sau cu sac solubil cu "minciuna" . Metoda implica schimbatul des al lansetelor ( stilul il vezi la cei care folosesc ceasurile ), iar cei cu vaporasul nu scot lansetele sa le schimbe la 30 minute niciodata. Asa ca ai avantaj.

In baltile cu mult peste in care nu este mare presiunea ( pescari multi pe balta ) , personal ma iau la intrecere cu orice pescar care foloseste vaporasul. Pescuitul din mana este castigator.

Scuze pentru mesajul prea lung.

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Tehnici si Tactici de Pescuit la Crap”