Okuma Longbow

Lansete, mulinete, fire, carlige, camping, accesorii, etc. Comentati, criticati sau recomandati.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
happah1
Mesaje: 35
Membru din: Dum Feb 24, 2019 12:57

Okuma Longbow

Mesaj de happah1 »

Salutare,

Caut sa achizitionez doua mulinete cu baitrunner, pentru pescuitul pe rau in general (inclusiv Dunare). Am inteles ca Okuma Longbow ar fi o mulineta destul de fiabila pentru pretul ei. Vad pe internet in schimb ca sunt doua modele - Okuma Longbow clasic, si okuma longbow XT, cu diferenta ca modelul XT este mai ieftin decat cel clasic.

Imi puteti spune de ce? Este XT-ul mai slab calitativ, sau care este explicatia, ca din ce am inteles, XT-ul este model mai nou.

Daca aveti alte recomandari pentru mulinete baitrunner pana in 200 lei, va rog mentionati. Si ce marime ar fi potrivita pentru pescuitul la dunare de pe mal, la distante mici.

mihai chirita
Mesaje: 7
Membru din: Lun Apr 16, 2018 0:50

Re: Okuma Longbow

Mesaj de mihai chirita »

Salut,
Nu stiu care este diferenta intre cele doua modele si de ce modelul vechi este mai scump fata de cel nou,dar pot sa iti spun ca detin 5 bucati Okuma Longbow varianta 8000,modelul vechi(poti pescui fara probleme si cu varianta 6500 sau 7000)si le folosesc exclusiv la pescuitul pe Dunare,pe Sf.Gheorghe mai exact si din punctul meu de vedere,la pretul lor,sunt imbatabile pt.acest stil de pescuit(nu trebuie sa lansezi departe),sunt solide,fiabile,puternice si cred ca trebuie sa te chinui tare mult sa strici o astfel de mulineta.
Desigur sunt si mulinete mult mai scumpe,care au aceste caracteristici,dar cred ca pt.Dunare si rauri este cea mai potrivita mulineta.Bineinteles,asta este strict parerea mea.

Naghi Adrian
Mesaje: 129
Membru din: Dum Iul 27, 2014 22:24
Puncte: 0
Localitate: Satu Mare
Contact:

Re: Okuma Longbow

Mesaj de Naghi Adrian »

Buna ziua Domnilor,voi face o comparatie Mercedes vechi si unul nou.La cel vechi garantie motor 500000 km la cel nou 100000 km.Cam asta este diferenta intre cele doua modele de Lb80 si Lb XT 80.Modelul vechi este mai solid ,mai greu si inclin sa cred ca materialele din care este construit sunt mai de calitate .Modelul nou este construit din carbon si alte compozituri fiind mai usor.Mecanismul este la fel.
Tamburul de 80- 90 este cel mai mare tambur de la Okuma.Tamburul de 65 si 70 sunt egale ,doar cel de 70 este mai adinc si este pt plantat inchepind mai mult fi pe el.Tamburul de 80-90 sunt egale doar cel de 90 (nu se gaseste pe RO) este pt plantat fiind mai adinc.

Szilveszter
Mesaje: 172
Membru din: Joi Noi 01, 2018 17:16
Puncte: 0
Localitate: Timișoara

Re: Okuma Longbow

Mesaj de Szilveszter »

Să nu uităm totuși că mercedesul de azi rulează cu ușurință cu 230km/oră.plus confort,plus multe altele.revenind la pescuit,într-adevăr mulți au umblat la calitate.banii,bată-i necazu....

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Comentarii Echipament Crap”