Pompa electrica barca

Lansete, mulinete, fire, carlige, camping, accesorii, etc. Comentati, criticati sau recomandati.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

viorel doloc
pescar de competitie
Mesaje: 1327
Membru din: Mar Iun 26, 2007 20:59
Puncte: 0
Localitate: SIBIU

Pompa electrica barca

Mesaj de viorel doloc »

Bună dimineața.
Aștept recomandările dvs. pentru o astfel de pompă, cu incarcare de la mufa(bricheta) auto, pentru umflat și dezumflat o barcă de 2m lungime, 1,40m lățime și balon de 40.
Mulțumesc anticipat.
Carp Passion

Avatar utilizator
Sionut
Mesaje: 963
Membru din: Joi Dec 11, 2008 22:15
Puncte: 0
Localitate: Popesti

Re: Pompa electrica barca

Mesaj de Sionut »

Scuze Viorel, mai intereseaza si pe mine pompa sau daca stie cineva vre-un adaptor de la compresor auto la mufa pe unde se umfla barca ? Multumesc
CS APS

Avatar utilizator
Dan Andrei
Pescar de competitie
Mesaje: 481
Membru din: Mie Apr 08, 2009 20:28
Puncte: 0
Localitate: Campina PH

Re: Pompa electrica barca

Mesaj de Dan Andrei »

Salut,eu am cumparat una care se alimenteaza direct de la bricheta masinii,este prevazuta cu un cablu lung de cca.6 m si care isi face treaba bine.Oricum niciuna dintre pompele pe care l-am vazut nu erau capabile sa umfle barca total,tot mai trebuiesc date cateva pompe.... Avantajul mare esta la dezumflare pt ca poti scoate tot aerul din baloane iar barca se pliaza bine.
Pompa este italiana nu imi aduc aminte cum se numeste dar daca ajung la garaj o sa citesc pe ea si este cumparata de la firma Barci In Bagaje de langa lacul din Mogosoaia.
“Când ești mort, nu știi că ești mort. E greu doar pentru ceilalți..... la fel și când ești prost.”

Philippe Geluck.

Avatar utilizator
Florin Pata
Mesaje: 902
Membru din: Mie Iun 15, 2011 16:12
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Pompa electrica barca

Mesaj de Florin Pata »

Greu tare sa dai pe Google "pompa barca" :
https://www.google.com/search?q=pompa+b ... 66&bih=626
Printre cele mai bune , daca nu cele mai bune sunt pompele Bravo !
Mare atentie cu compresoarele , sunt prea puternice , mai ales daca barca nu are supape de protectie...face POC usor ! Pompele speciale pentru barci au de obicei maxim 800 mbar !!! Chiar si minicompresoarele auto care functioneaza la bricheta pot pleca de la 4 bari in sus !!!
Spor !

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Pompa electrica barca

Mesaj de Dan Mitranescu »

Am eu de 4-5 ani de la Jisk. E cu acumulator si nu stai cu fire intinse la bricheta. Mica si usoara.
Se incarca la 220v, dar si la 12v. ( cea patratoasa )
Acum e la reducere 60 lei .
Umflu de 3 ori o barca de 320m cu o baterie. ( doua minute pe fiecare balon ... ) La sfarsit mai trebuiesc date cateva pompe pentru a obtine presiunea optima.
O incarc dupa fiecare iesire.

Trebuie facuta o modificare la stutul care se baga in supapa pentru a o apasa /desface, sau sa se achizitioneze separat un stut special.

Lucian SV
Mesaje: 763
Membru din: Dum Apr 01, 2012 1:40
Puncte: 0
Localitate: Suceava

Re: Pompa electrica barca

Mesaj de Lucian SV »

S-ar putea să fiu off-topic, dar am văzut niște tipi care au umflat la foc automat o barcă folosind gazele de eșapament ale mașinii!!! :wink:

Avatar utilizator
Florin Pata
Mesaje: 902
Membru din: Mie Iun 15, 2011 16:12
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Pompa electrica barca

Mesaj de Florin Pata »

Dan Mitranescu scrie:Am eu de 4-5 ani de la Jisk. E cu acumulator si nu stai cu fire intinse la bricheta. Mica si usoara.
Se incarca la 220v, dar si la 12v. ( cea patratoasa )
Acum e la reducere 60 lei .
Umflu de 3 ori o barca de 320m cu o baterie. ( doua minute pe fiecare balon ... ) La sfarsit mai trebuiesc date cateva pompe pentru a obtine presiunea optima.
O incarc dupa fiecare iesire.

Trebuie facuta o modificare la stutul care se baga in supapa pentru a o apasa /desface, sau sa se achizitioneze separat un stut special.
Eu am una de la Decathlon si la fel...prin niste improvizatii umflu sa zicem 80% si apoi la pompa de picior . Asta e mufa :
http://marine-shop.ro/adaptor-ventil15- ... 557.p.html

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Pompa electrica barca

Mesaj de Dan Mitranescu »

Florin Pata scrie:
Dan Mitranescu scrie:Am eu de 4-5 ani de la Jisk. E cu acumulator si nu stai cu fire intinse la bricheta. Mica si usoara.
Se incarca la 220v, dar si la 12v. ( cea patratoasa )
Acum e la reducere 60 lei .
Umflu de 3 ori o barca de 320m cu o baterie. ( doua minute pe fiecare balon ... ) La sfarsit mai trebuiesc date cateva pompe pentru a obtine presiunea optima.
O incarc dupa fiecare iesire.

Trebuie facuta o modificare la stutul care se baga in supapa pentru a o apasa /desface, sau sa se achizitioneze separat un stut special.
Eu am una de la Decathlon si la fel...prin niste improvizatii umflu sa zicem 80% si apoi la pompa de picior . Asta e mufa :
http://marine-shop.ro/adaptor-ventil15- ... 557.p.html
E greu de lucrat cu adaptorul ala. Nu ai nevoie sa il fixezi permanent ( prin rasucire ). Eu am facut improvizatia direct pe una din mufele venite la pompa. I-am dat gaura perpedicular pe axa si i-am bagat un stift ( la distanta optima )care apasa pe supapa in momentul in care imping pompa.
Stutul l-am fixat pe pompa cu banda adeziva.
Am scurtat si firul de incarcare la 220v , am taiat mufa de bricheta si i-am pus una mica pentru adaptare la bateria de la sonar, in caz ca asta ma lasa. Inca nu am fost nevoit sa o folosesc asa niciodata. Totusi am ramas cu o pompa compacta, cu un fir de 30cm. Lucrez foarte usor cu ea.
Poate ii fac maine un film, pentru ca merg la pescuit.

Nu stiu cat se umfla barca cu pompa electrica in procente, dar la sfarsit mai dau pana in 10 pompe si barca e tun.
Metoda e considerata optima de multi pescari vechi cu gonflabile, chiar si de cei care au avut pompe electrice cu dublu debit ( volum / presiune ).

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Pompa electrica barca

Mesaj de Dan Mitranescu »

Lucian SV scrie:S-ar putea să fiu off-topic, dar am văzut niște tipi care au umflat la foc automat o barcă folosind gazele de eșapament ale mașinii!!! :wink:
Era un zvon cu mult timp in urma. Nu am vazut sa o faca nimeni pe la noi.

georgehadrian
Mesaje: 318
Membru din: Dum Aug 16, 2015 13:37
Puncte: 0
Localitate: Sfantu Gheorghe

Re: Pompa electrica barca

Mesaj de georgehadrian »

Posibil...in anii 90 cumnatul meu avea un " cric" de masina care functiona pe acest principiu....nu mai dai la manivela,aveai un furtun care il puneai la toba de esapament,un cilindru din material asemanator barcilor gonflabile ,accelerai si intr-un minut masina era ridicata

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Comentarii Echipament Crap”