Siutghiol / Ghiolul Mare Jud. CONSTANTA

Unde pescuim? Partide de pescuit. Comentarii, concluzii si recomandari pentru baltile de crap.

Moderatori: Dan Mateianu, Alin Galbenu, gor965

Avatar utilizator
Marinarul
Mesaje: 919
Membru din: Mie Oct 05, 2005 10:06
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Siutghiol / Ghiolul Mare Jud. CONSTANTA

Mesaj de Marinarul »

Ma astept ca cei din judet sa ma ajute : in acest lac , deosebit dupa mine , se mai poate pescui (cu taxa) ? Ca sa fiu mai clar , lacul de vis-a-vis de mare in Mamaia .
Umbla o vorba ca s-ar fi interzis pescuitul chiar si cu taxa pe acest lac .
Multumesc anticipat celor care imi vor oferi informatii proaspete .

Fire intinse tuturor.

Avatar utilizator
Vali Vesa
pescar de competitie
Mesaje: 2971
Membru din: Vin Ian 21, 2005 15:59
Puncte: 0
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de Vali Vesa »

hai sa-ti spun eu.

ghiolul mare, cum ii spunem noi, a fost populat acum 3-4 ani. o perioada a fost inchis ca nu se stia daca ramane sau nu in administrarea cui.

acum e deschis, taxa e de 50 ron pe zi dar nu stiu daca gasesti locuri bune de pescui libere.

pe malul din mamaia - poti sa uiti - e plin de hoteluri si vilute cu terenul inchis pana in apa de parca nimeni pe aici n-a auzit de "zona de protectie". si apa e destul de mica, fara structuri de luat in seama.

mai e o zona (inca libera de constructii) la iesirea din mamaia spre navodari. cauta un loc inainte de campingul de pe dreapta. in fata, la vreo 80-90m o sa gasesti un canal dragat (de pe vremea lui ceasca). la baza canalului poti sa incerci la salau (mama ce loc era asta...) cu guvide mic pe care-l prinzi urgent la o fixa de 5m sau cu gingirica (un fel de aterina) pe care poate o mai gasesti de cumparat la baietii de la statia de pompe de la terenurile de tenis de la neptun (in coada lacului, spre constanta) sau la ecluza de la navodari.

pe platoul din fata poti sa incerci la ciortan (ten) dar daca nu e nadit locul...

locuri bune de ten (se prind bucati intre 3-5 kg si mai rar 7-9kg) sunt pe coada lacului spre mamaia sat (iesi de pe sosea la hanul piratilor si o iei pe malul lacului - vezi ce gasesti ca locurile se "pastreaza") sau mergi pana ajungi la digul dintre lac si canal si faci stanga pe dig la locul numit "la pietre" si in continuare pana la ovidiu, unde gasesti un loc liber, fara stuf.
trebuie nadit la greu cu porumb, asta in cazul ca gasesti un loc liber.

fir intins,
Clubul Sportiv Ovidius Constanta

Avatar utilizator
Marinarul
Mesaje: 919
Membru din: Mie Oct 05, 2005 10:06
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Ghiolul mare

Mesaj de Marinarul »

Multumesc mult de informatii . Am fost indus in eroare cand am citit pe nu stiu ce site ca tocmai ce s-a oprit pescuitul pe acest lac .

Ptr mine acest lac va ramane in sufletul meu , aici avand in decursul anilor partide memorabile de caras , ciortan sau crap , si chiar salau .
De anul trecut (de cand cu popularea lui nea Marin) am inceput sa dau peste niste monstri de teni luati si multi scapati la fixa (pluta) , teni foarte rai de 3 - 4 kg bucata.
Practic acest lac aproape ca murise acum 5 ani cand se bracona la greu si la lumina zilei ; acum insa dupa ce a fost populat destul de bine (avand in vedere marimea lacului) cu ciortan , caras , ten , a reinceput febra pescuitului in ciuda taxei destul de piperate ptr batranii pescari care au crescut pe malul acestui lac superb .
E drept ca s-a construit in draci pe malul din Mamaia si "baietii" s-au dus cu gardurile pana in lac cu tupeul lor de pionieri antreprenori cu esenta de mazare putreda si acum gasesti cu greu un loc bun cat de cat . Dupa Mamaia sunt cateva locuri inca verzi dar mi-e frica ca anul viitor buldozerele vor nivela si acolo locul si vor rasari vile si pensiuni pana in Navodari .
Practic de acest lac ma leaga extrem de multe amintiri , aici am inceput pescuitul in urma cu mai mult de 20 de ani , adica prin '83 - '84 .

Multumesc ptr precizari si spor in toate !

Avatar utilizator
Marinarul
Mesaje: 919
Membru din: Mie Oct 05, 2005 10:06
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Ghiolul Mare

Mesaj de Marinarul »

Era sa uit sa te intreb ca pe un cunoscator al baltii asteia :

1. cumva ai incercat vreo data in mod serios la bile ?
2. ceva capturi au fost si daca da la ce aroma ? de curand ?
3. acum cand guvizii mananca si porumbul instantaneu , boiliesul e singura speranta mai ales din cauza marimii , pe cel de 20 nu cred sa-l poata inghiti , mai ales daca e putin dipuit si umflat .

Multumesc profesore si astept !

PS: in doua saptamani vreau sa dau peste el cu niste bile faine si sper sa pacalesc trei - patru teni mai imbracati .

Vizitator

Mesaj de Vizitator »

Am fost eu acum 5 zile l-am rupt pe cteno la boiles de vanilie, pe capu de la Navodari la stuf. La undita trage carasa ca palma toata dimineata apoi moare.Am luat si un crap de 3 kile.Te intelegi cu paznicul eu iam dat 300000 toata ziua cu 6 lansete.
Si vei avea si senzati tari ca in dreptul locurilor la soseaua Mamaia-Navodari stau "fetitele" locale care vin cu clienti in boscheti cam la 50-100 de metri de locu de pescuit... Sa vezi ce o sati vada ochi ce renunti tu la pescuit. :D

Avatar utilizator
Marinarul
Mesaje: 919
Membru din: Mie Oct 05, 2005 10:06
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Ghiolul Mare

Mesaj de Marinarul »

Ma bucur ca balta asta destul de batjocorita de autoritatile care ar fi trebuit sa o administreze , atrage inca pe diverse cai ... pescarii mai profesionisti sau mai incepatori .
Continui sa cred ca nu si-a dezvaluit inca potentialul pe care il are privind capturile mari si foarte mari de crap , cteno sau salau si nu este inca promovata si sustinuta cum trebuie datorita lipsei sau prea marelui interes ptr altceva (constructii care sfideaza orice regula ; improprietariri cu terenuri etc) .
Abea astept sa incerc in mod sustinut de aceasta data bilele pe baza de fructe sau arome vegetale . Pana acum am insistat exclusiv pe porumb si clasica mamaliga cu rezultate bune si foarte bune , dar lipsa timpului liber alocat pescuitului e cat se poate de paguboasa .

Iar tie Adriane iti spun ca nu e usor sa alegi locurile bune de pescuit si daca mai ai si altfel de spectacole gratuite nu o sa-ti para rau daca nu prinzi marea captura .
Cand voi ajunge in zona o sa incerc sa gasesc acele locuri mult laudate si vedem noi atunci cum e treaba cu tenul constantean .
Pana atunci fire intinse si crapii sa fie cu voi .

Avatar utilizator
Marinarul
Mesaje: 919
Membru din: Mie Oct 05, 2005 10:06
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Vali Vesa , intrebare

Mesaj de Marinarul »

@ Vali Vesa

Am o intrebare ptr cel mai renumit pescar de crap din zona dobrogeana , cu siguranta ca ma poti ajuta : week-endul care urmeaza 12 - 13 Mai o sa fiu prin zona Ghiolului Mare , zona Mamaia , lac de care ma leaga multe amintiri placute . As vrea sa stiu ce se mai aude cu pescuitul pe acest lac , acum in primavara , cum mai merge , este deschis pescuitul ? Cat mai este taxa ?

O sa ajung prin acele zone deosebite dinspre Mamaia Sat , unde printre palcurile de stuf din larg misuna tenii barosani de la 4-5 kg in sus .

Multumesc frumos si anticipat ptr raspuns .

Avatar utilizator
Vali Vesa
pescar de competitie
Mesaje: 2971
Membru din: Vin Ian 21, 2005 15:59
Puncte: 0
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de Vali Vesa »

@Marinarul,

gasesti mai multe detalii despre toate baltile aici

http://www.pescarulamator.ro/pescuit_am ... cicole.htm

nu stiu cum e cu prohibitia... probabil nu se pescuieste.

ti-asi recomanda totusi - canalul Rompetrol - Don Expert - c&r
Clubul Sportiv Ovidius Constanta

Avatar utilizator
Marinarul
Mesaje: 919
Membru din: Mie Oct 05, 2005 10:06
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Ghiolul Mare

Mesaj de Marinarul »

Multumesc frumos ptr informatie si ptr promptitudinea cu care mi-ai raspuns .
Spor in toate si fire intinse !

Sper sa am ceva vesti bune la intoarcere .

Claudiu90
Mesaje: 1
Membru din: Lun Iun 05, 2017 18:43

Re: Siutghiol / Ghiolul Mare Jud. CONSTANTA

Mesaj de Claudiu90 »

Salut baietii...eu sunt nou in constanta si as vrea sa merg si eu la un pescuit pe siutghiol.Mai se prinde ceva acolo ???(cu exceptia guvidelor)...daca nu sfatuiti ma unde sa merg si eu tinand cont ca n am masina!!!Va multumesc!!! :D

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Balti de Crap”