Nada...

Moderator: Calin Visoianu

Încuiat
Badx
Mesaje: 137
Membru din: Dum Mai 12, 2013 23:50
Puncte: 0
Localitate: Braila

Nada...

Mesaj de Badx »

Salut...am vazut un film pe net facut de voi...pe dunarea veche mai exact partea a 3...puteti sa imi dati link catre produsele din nada si reteta daca se poate.cu stima


Sent from my iPad Air using Tapatalk HD

Avatar utilizator
Calin Visoianu
Mesaje: 279
Membru din: Sâm Oct 22, 2011 15:46

Re: Nada...

Mesaj de Calin Visoianu »

[quote="Badx"]Salut...am vazut un film pe net facut de voi...pe dunarea veche mai exact partea a 3...puteti sa imi dati link catre produsele din nada si reteta daca se poate.cu stima

Este vorba pe de-o parte de boilies-uri de belachan de la Vali Bonto si Mircea Gheran si pe de alta parte de bulgari facuti dintr-un amestec de: 60% seminte (rapita, sorg,grau,mei,canepa,floarea soarelui) si 40% spartura de porumb. Toate aceste seminte se fierb impreuna timp de 20 min. Dupa ce se racesc, fara sa aruncam apa in care au fost fierte, se adauga aroma de belachan (50ml/ 1 galeata de 15kg de amestec fiert). Preparatul il faceti cu o zi inainte de a pleca la Dunare, deoarece in maxim 3 zile se acreste. Cand veti face bulgarii va trebui sa adaugati Lapte de porumb si Red Crumb de la Dynamite Baits, care vor juca un rol important de liant. Toate cele enumerate mai sus le gasiti in magazinul Doctor Fishing din Lizeanu 25, sector 2, Bucuresti, sau pe site-ul magazinului nostru on-line. Scuze pentru intarzierea raspunsului.
Multumesc.
Doctor Fishing

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18915
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: Nada...

Mesaj de Vladut Mateianu »

De adaugat si ca filmarile au fost facute pe zona "Senzor" de pe Dunarea Veche, zona pe care se pescuieste(si se nadeste) de peste 5 ani cu boiliesuri si solubile Senzor Planet : 1016, Impact, Jet, Spd, etc.

Ieri s-a prins in zona (nu spun persoana :D ) un crap de 18 kg, la Jet solubil... asta dupa o nadire prealabila de 3 zile, si cateva zeci de kg prapadite !

Am dreptate Calin ? :D
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

Avatar utilizator
Calin Visoianu
Mesaje: 279
Membru din: Sâm Oct 22, 2011 15:46

Re: Nada...

Mesaj de Calin Visoianu »

Bineinteles Vladut ca se prinde peste si la alte tipuri de nade si ca foarte multi pescari pescuiesc pe Dunarea Veche cu boiliesuri Senzor. Eu pescuiesc acolo de 4 ani numai cu bile tari belachan si cu XS-ul de la Sticky pe timp de vara, cum de altfel alti prieteni care merg acolo fac treaba foarte buna cu boiliesuri de la Nutrabaits sau Dynamite Baits. In partida de acum 10 zile spre exemplu, am considerat ca trebuie sa nadesc si cu solubile, drept pentru care am folosit pe langa belachan si 12 kg de SPD de la Senzor si am avut rezultate din cele mai bune. Dar in opinia mea, indiferent de nada, succesul pe aceea zona depinde de obicei de cantitatea de bile pe care esti dispus sa o arunci in apa.
Doctor Fishing

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18915
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: Nada...

Mesaj de Vladut Mateianu »

Foarte corect Calin, si eu am observat ca nadirea masiva este cheia succesului in acea zona ! De obicei incepem cu solubile, apoi cu solubile+tari si ramanem doar pe tari cand se urca crapii pe noi, ptr o selectie a celor trecuti de prima tinerete ! :D

Selectia se poate face insa si din momeala de la carlig, eu cei mai mari pesti reusind sa-i capturez cu snowman, bila tare de 18 mm + pop-up de 14 mm....

Tu cu ce pescuiesti la carlig in zona ?
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

Avatar utilizator
Calin Visoianu
Mesaje: 279
Membru din: Sâm Oct 22, 2011 15:46

Re: Nada...

Mesaj de Calin Visoianu »

Niciodata cu snow-man, de fiecare data cu bila tare cu dimensiune intre 18 si 30mm. Solubile folosesc rar si doar pentru nadire primavara devreme sau toamna tarziu. Existenta crapilor mari din acea zona, in opinia mea, depinde strict de tendinta de crestere sau scadere a apei, cu alte cuvinte de traseul pe care il urmeaza crapii mari care migreaza dinspre bratul principal spre lacuri, sau invers.E mult de povestit si ne-ar lua timp ca sa vorbim despre asta pe forum. Amandoi iubim pescuitul in Delta , numai ca practicam stiluri diferite daca luam in considerare faptul ca eu pescuiesc exclusiv din barca, iar tu de cele mai multe ori de pe mal. Am retinut oricum solutiile tale de la carlig si promit ca in primavara va fi primul lucru pe care o sa-l incerc, numai ca eficienta snowman-ului in apa curgatoare imi creeaza multe semne de intrebare. Dar desigur, poate da rezultate in momentele cand bate vantul dinspre mare anihiland aproape total influenta curentului. Promit sa ne intalnim curand sa mai vorbim despre toate astea.
Doctor Fishing

Avatar utilizator
Albert
pescar de competitie
Mesaje: 2295
Membru din: Lun Aug 23, 2010 17:56
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Nada...

Mesaj de Albert »

Calin Visoianu scrie:E mult de povestit si ne-ar lua timp ca sa vorbim despre asta pe forum. Amandoi iubim pescuitul in Delta , numai ca practicam stiluri diferite daca luam in considerare faptul ca eu pescuiesc exclusiv din barca, iar tu de cele mai multe ori de pe mal. ............... Promit sa ne intalnim curand sa mai vorbim despre toate astea.
Ce pacat ca astfel de discutii n-au loc aici pe forum, pe topicul dedicat. Sunt convins ca ar bate ca audienta orice alt topic.

Avatar utilizator
Calin Visoianu
Mesaje: 279
Membru din: Sâm Oct 22, 2011 15:46

Re: Nada...

Mesaj de Calin Visoianu »

Salut Albert,
Ai dreptate, astfel de discutii sunt constructive intotdeauna. Fiecare dintre noi are parte de experiente diferite privind pescuitul in Delta (care din punctul meu de vedere este de departe cel mai complex dintre toate) si daca le impartasim celorlalti nu avem decat de invatat unii de la altii. Este la fel de adevarat insa, ca eu cu Vladut am plasat aceasta discutie intr-o sectiune a forumului nepotrivita temei.
Doctor Fishing

Badx
Mesaje: 137
Membru din: Dum Mai 12, 2013 23:50
Puncte: 0
Localitate: Braila

Nada...

Mesaj de Badx »

Multumec...


Sent from my iPad Air using Tapatalk HD

Avatar utilizator
Albert
pescar de competitie
Mesaje: 2295
Membru din: Lun Aug 23, 2010 17:56
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Nada...

Mesaj de Albert »

Calin Visoianu scrie:Este la fel de adevarat insa, ca eu cu Vladut am plasat aceasta discutie intr-o sectiune a forumului nepotrivita temei.
Nu e vorba de sectiune, din punctul meu de vedere sa se discute si la Bazar dar sa se discute. :) Sunt convins ca multi ar fi interesati de strategii de nadire, cantitati si locuri alese in functie de sezon si cotele apelor. De ce monturi folosesti cand pescuiesti in agatatura sau pe intinsura, din barca sau de pe mal.Ce echipament..incepand de la lansete mulinete pana la fire plumbi, fire, carlige barci si corturi..ehee..ar fi multe de discutat. Poate iarna asta ne faceti o surpriza si discutati tehnic despre problema:)

senzor planet
Încuiat

Înapoi la “DOCTOR FISHING”