ce n-a mers ?

In acest topic au acces doar membrii clubului sportiv Senzor
Dan Mitranescu
Veteran
Puncte: 0

Re: ce n-a mers ?

Mesaj de Dan Mitranescu »

Alexandru Mihai scrie:
Vladut Mateianu scrie:Din punctul meu de vedere Maxx bate campii. Nu i-a reprosat nimeni nimic, ba dinpotriva, esecul finalei ni l-am asumat noi, adica eu si cu Dan. Asa ca, postarea lui Max denota dpmdv doar o frustrare personala legata de nada (o veche problema de altfel la el :D ) si nu reflecat realitatea.

Pescarii din lot si-au facut toti datoria, nu avem ce sa le reprosam ! Am stabilit de comun acord o strategie , bazata 90% pe ten (eram siguri ca rupem cu tenii, la ce lot pregatit am avut), din pacate vremea nu a tinut cu noi si tenul nu a mancat..... Asa ca, dupa 48 de ore de sperante, am realizat ca tactica noastra este gresita, dar prea in scurt ca sa mai schimbi ceva..... :(

In fine, altele sunt problemele noastre, dar le vom discuta la sedinta, barfa asta pe forumuri si la telefoane nu face decat rau..... si asta este dpmdv o problema care trebuie rezolvata.....

PS Max, in toamna voi face eu lotul. Si vom avea aceiasi nada (la mixuri si parte lichida ma refer, "felul" bilelor va fi insa diferit !)
Hai sa vedem daca tu ai dreptate cand faci afirmatii ca cea de mai sus, sau eu, care fac de 10 ani nada....
Vladut nu bat campii este parerea mea personala.
Doar tu ti-ai asumat raspunderea pentru esec...pe Dan M nu l-am auzit sa spuna asa ceva...

Nu pot sa tac...asta sunt...ce gandesc spun...opiniile mele nu mi le poate interzice nimeni!
In seara premergatoare mansei, singura problema dezbatuta in pregatirea psihologica a lotului, a fost rezultatul de la prima mansa, in care echipa ta a iesit foarte bine si echipa din care am facut parte a iesit ultima.
Acum aceeasi problema pentru tine : Mitranescu trebuie sa isi asume "esecul" . Trofeu care sper sa-ti completeze vitrina aferenta : Mitranescu a fost praf la prima etapa si a fost praf ca a adoptat strategia pe care voi astia care ati venit la CN sa va intreceti cu echipele din lot, ati reusit sa castigati sectorul. Multumit ?

Alexandru Mihai
pescar de competitie

Mesaj de Alexandru Mihai »

Dan Mitranescu scrie:Parerea mea este ca nu am gresit nimic, ca strategie si ca nada. Tinerea de minte ne joaca anumite feste, ca si in alte situatii consumate impreuna. Macar in alea am avut inspiratia sa scriu inainte, ca sa nu iasa discutii dupa, dar si asa , principala problema a grupului nostru , a reusit sa scoata dintii. Nu dezvolt ...

1.Am jucat o carte asa cum trebuie sa faci intr-o finala de CN, unde numai locul 1 conteaza.
2.Am avut o nada si o strategie dovedite castigatoare la prima mansa pe sector B. Nu am schimbat nimic. Toti am decis acest lucru inainte de finala. Am schimbat numai o bila facuta de mine, cu care Maxx a prins fix patru pesti la etapa 1 , bila care a mers mult mai slab ca cea pe care o foloseam eu si Florin in concursurile castigate la Corbu ( cam TRIPLU ca numar fata de alte repere idolatrizate , dupa niste injectii evidente ). Bila aia a fost la noi , repet ca alternativa in situatia in care pestele nu mananca pe nada. Sa deschidem discutia despre o bila care prinde izolat, cand toata lumea a prins pe nada este peste notiunile pe care le am despre pescuit. Sau de bila asta era nevoie sa o folosim la nadit ? Imi doresc sa nu fi fost asta ideea .
3. Cat de buna a fost sau nu bila de nadit avuta, nu stiu ( eu cred ca a fost buna) . Am inceput pe o strategie bazata pe ten si vrem sa functioneze bila imediat ce o aruncam in apa, mai bine ca la cei care aveau avans 24 de ore si cateva zeci de kg nadite , pescuind numai pe bile !? Iar ma depaseste si pe aici ceva ...

Ce imi reprosez eu este nu ca am schimbat "ceva care functiona" , imi reprosez ca incerc sa schimb "ceva care nu a functionat niciodata". Este problema vietii mele. De multe ori a mers si mi-a adus satisfactii mari , dar cateodata prea insist ca prostul .

P.S. Multumesc Vladut pentru toata investitia facuta. Cel putin pentru mine nu a mai facut asta nimeni niciodata, nici in pescuit si cred ca nici in rest. Multumesc si pentru increderea acordata. Inainte sa vreau sa ajung pescar imi doresc sa reusesc sa ajung sa fiu om. Asa ca nu pot sa trec usor peste aceste aspecte si poti sa te bazezi oricand pe mine ca pe un prieten.
Absolut INTOTDEAUNA tu nu ai gresit...tu ai dreptate...mereu trebuie sa fie ca tine...niciodata nu ai ascultat de nimeni...esti cel mai cel dintre noi...noi ceilalti suntem niste prosti si gata...am incheiat discutia.

ps: calitatile de pescar nu ti le contesta nimeni...dar incapatanarea de care dai dovada iti depaseste calitatile de pescar.
''Daca mintea iti este oarba ochii sunt inutili.''

Anthony Hopkins

Alexandru Mihai
pescar de competitie

Dan Mitranescu scrie:
Alexandru Mihai scrie:
Vladut Mateianu scrie:Din punctul meu de vedere Maxx bate campii. Nu i-a reprosat nimeni nimic, ba dinpotriva, esecul finalei ni l-am asumat noi, adica eu si cu Dan. Asa ca, postarea lui Max denota dpmdv doar o frustrare personala legata de nada (o veche problema de altfel la el :D ) si nu reflecat realitatea.

Pescarii din lot si-au facut toti datoria, nu avem ce sa le reprosam ! Am stabilit de comun acord o strategie , bazata 90% pe ten (eram siguri ca rupem cu tenii, la ce lot pregatit am avut), din pacate vremea nu a tinut cu noi si tenul nu a mancat..... Asa ca, dupa 48 de ore de sperante, am realizat ca tactica noastra este gresita, dar prea in scurt ca sa mai schimbi ceva..... :(

In fine, altele sunt problemele noastre, dar le vom discuta la sedinta, barfa asta pe forumuri si la telefoane nu face decat rau..... si asta este dpmdv o problema care trebuie rezolvata.....

PS Max, in toamna voi face eu lotul. Si vom avea aceiasi nada (la mixuri si parte lichida ma refer, "felul" bilelor va fi insa diferit !)
Hai sa vedem daca tu ai dreptate cand faci afirmatii ca cea de mai sus, sau eu, care fac de 10 ani nada....
Vladut nu bat campii este parerea mea personala.
Doar tu ti-ai asumat raspunderea pentru esec...pe Dan M nu l-am auzit sa spuna asa ceva...

Nu pot sa tac...asta sunt...ce gandesc spun...opiniile mele nu mi le poate interzice nimeni!
In seara premergatoare mansei, singura problema dezbatuta in pregatirea psihologica a lotului, a fost rezultatul de la prima mansa, in care echipa ta a iesit foarte bine si echipa din care am facut parte a iesit ultima.
Acum aceeasi problema pentru tine : Mitranescu trebuie sa isi asume "esecul" . Trofeu care sper sa-ti completeze vitrina aferenta : Mitranescu a fost praf la prima etapa si a fost praf ca a adoptat strategia pe care voi astia care ati venit la CN sa va intreceti cu echipele din lot, ati reusit sa castigati sectorul. Multumit ?
Dupa prima etapa mi-ai spus ca si noi am gresit la noi in stand...pai cum asa???...trebuia sa ne clasam pe locul 0 sau nu inteleg eu cum sta treaba cu clasamentele....mai e ceva dupa 1 ????...dar tot ca sa zici si tu ceva ...mie mi-ar fi fost rusine sa spun unei echipe care castiga locul 1 pe sector ca au gresit cu ceva...

Pai nu tu ai decis cata nada si de care sa bagam in stand...nu tu ai hotarat strategia...cine???...eu???...nu tu ai facut echipele?....eu nu am venit sa il bat pe Mitranescu la CN...am venit sa bat celelalte loturi...

Anthony Hopkins

Dan Aron

Mesaj de Dan Aron »

Dan Mitranescu scrie: 3. Cat de buna a fost sau nu bila de nadit avuta, nu stiu ( eu cred ca a fost buna) . Am inceput pe o strategie bazata pe ten si vrem sa functioneze bila imediat ce o aruncam in apa, mai bine ca la cei care aveau avans 24 de ore si cateva zeci de kg nadite , pescuind numai pe bile !? Iar ma depaseste si pe aici ceva ...
aici sunt nelămurit eu personal ( era fixa mea și doar a mea din câte știu ) dacă bilele nu ar fi fost mai bune dacă erau solubile, în vederea vitezei de reacție a peștelui la solubile. în rest acceași structură. nu credeți că asta ar fi mers mai bine ? oricum timpul e trecut acum, dar ca idee pentru viitor...

nu mi-o luați în nume de rău, că știu că-s mititel și mai am de mâncat mult pescuit până la voi, dar enunț un fapt ca urmare a unei observații subiective.

voi ce părere aveți ?
CS Senzor Team

Dan Mitranescu
Veteran

Alexandru Mihai scrie: Absolut INTOTDEAUNA tu nu ai gresit...tu ai dreptate...mereu trebuie sa fie ca tine...niciodata nu ai ascultat de nimeni...esti cel mai cel dintre noi...noi ceilalti suntem niste prosti si gata...am incheiat discutia.

ps: calitatile de pescar nu ti le contesta nimeni...dar incapatanarea de care dai dovada iti depaseste calitatile de pescar.
:D Ce ai Maxx ?
Pai cand ai dedus tu asta ?
Si de ce acum ? Inainte de mansa de ce nu mi-ai spua asta ?

Cu ce am fost incapatanat ?

P.S. Victimizarea asta in masa o consider o magarie si te rog sa nu o mai faci. Vorbeste de tine.

cornelserbu
Veteran

Mesaj de cornelserbu »

deja imi pare rau ca am deschis topicul...credeam ca se vor dezbate doar probleme tehnice
in mare eu am inteles unde a fost gresala si stiindu-l pe dan un "jucator" infocat incep sa inteleg de ce si-a asumat riscul...ori la bal ori la spital
poate pentru toamna ar trebui ceva schimbat...va ganditi voi si poate o sa-i dati de cap
Cornel Serbu
Friends Carp Team

Dan Mitranescu
Veteran

Alexandru Mihai scrie: Dupa prima etapa mi-ai spus ca si noi am gresit la noi in stand...pai cum asa???...trebuia sa ne clasam pe locul 0 sau nu inteleg eu cum sta treaba cu clasamentele....mai e ceva dupa 1 ????...dar tot ca sa zici si tu ceva ...mie mi-ar fi fost rusine sa spun unei echipe care castiga locul 1 pe sector ca au gresit cu ceva...

Pai nu tu ai decis cata nada si de care sa bagam in stand...nu tu ai hotarat strategia...cine???...eu???...nu tu ai facut echipele?....eu nu am venit sa il bat pe Mitranescu la CN...am venit sa bat celelalte loturi...
Daca tu imi spui mie sa imi fie rusine , indiferent de situatie , esti un nesimtit . Pescuitul este pescuit, dar treci prea repede peste multe.

Daca tu consideri ca daca castigi locul 1 nu poti sa gresesti , asta nu mai este nesimtire , asta este prostie. Asta asa ca fapt divers , pentru ca eu nu stiu cand am spus cu repros ca ati gresit ceva. Ca se putea si mai bine este altceva. Si aici nu ma refer la "locul 0 " ci la o cantitate mult mai mare de peste , care in situatii de egalitate la puncte in concursurile pe loturi, poate sa fie un avantaj edificator.

Eu am facut o strategie. Hai sa zicem. Desi acest lucru a fost preluat de la echipa ta , asa cum era firesc dupa clasarea din prima mansa. Nada a fost discutata cu colegul tau de echipa Borcan , principalul factor care a determinat rezultatul. Cu tine nu aveam da ce sa vorbesc pe aceasta tema, asa ca nu ai de unde sa stii.

Eu zic sa terminam cu asta.
Imi pare rau daca am gresit si macar faptul ca am investit neconditionat de 10 ori mai mult ca oricare membru al lotului, sa dea de inteles ca am avut sufletul curat in a scoate un rezultat maxim.

Alexandru Mihai
pescar de competitie

Dan Mitranescu scrie:
Alexandru Mihai scrie: Dupa prima etapa mi-ai spus ca si noi am gresit la noi in stand...pai cum asa???...trebuia sa ne clasam pe locul 0 sau nu inteleg eu cum sta treaba cu clasamentele....mai e ceva dupa 1 ????...dar tot ca sa zici si tu ceva ...mie mi-ar fi fost rusine sa spun unei echipe care castiga locul 1 pe sector ca au gresit cu ceva...

Daca tu imi spui mie sa imi fie rusine , indiferent de situatie , esti un nesimtit . Pescuitul este pescuit, dar treci prea repede peste multe.
Nu am spus niciodata sa iti fie rusine!!!!...Am spus doar ca mie mi-ar fi fost rusine sa spun cuiva care a luat locul I pe sector ca a gresit!...nu intelege gresit te rog! ...deci nici tu sa nu ma faci nesimtit, ca nu te-am jignit!

Daca tu consideri ca daca castigi locul 1 nu poti sa gresesti , asta nu mai este nesimtire , asta este prostie. Asta asa ca fapt divers , pentru ca eu nu stiu cand am spus cu repros ca ati gresit ceva. Ca se putea si mai bine este altceva. Si aici nu ma refer la "locul 0 " ci la o cantitate mult mai mare de peste , care in situatii de egalitate la puncte in concursurile pe loturi, poate sa fie un avantaj edificator.
Nu este prostie sa crezi cand in momentul in care iei locul I ca ai gresit...asta tine doar de pescuit...am considerat impreuna cu Borcan ca singura noastra sansa sa iesim bine este de a NU pescui la distanta mare pentru ca ne mancau vecinii stanga dreapta...asta cum sa o denumesc....prostie sau strategie????

Eu am facut o strategie. Hai sa zicem. Desi acest lucru a fost preluat de la echipa ta , asa cum era firesc dupa clasarea din prima mansa. Nada a fost discutata cu colegul tau de echipa Borcan , principalul factor care a determinat rezultatul. Cu tine nu aveam da ce sa vorbesc pe aceasta tema, asa ca nu ai de unde sa stii.

Pai si lotul unde mai este atunci daca tu consideri ca trebuie vorbit doar cu unul si nu cu toti??Si oricum ultima decizie tu ai avuto! La sedinta eu am zis...mix de bulgari...tu ai zis mamaliga....eu am zis aceleasi bile de carlig...tu ai zis ca le inbunatatesti...ai luat toate informatiile si ai facut ca tine

Imi pare rau daca am gresit si macar faptul ca am investit neconditionat de 10 ori mai mult ca oricare membru al lotului, sa dea de inteles ca am avut sufletul curat in a scoate un rezultat maxim.
Prin asta inchei si eu aceasta discutie!

Anthony Hopkins

Dan Mitranescu
Veteran

cornelserbu scrie:deja imi pare rau ca am deschis topicul...credeam ca se vor dezbate doar probleme tehnice
in mare eu am inteles unde a fost gresala si stiindu-l pe dan un "jucator" infocat incep sa inteleg de ce si-a asumat riscul...ori la bal ori la spital
poate pentru toamna ar trebui ceva schimbat...va ganditi voi si poate o sa-i dati de cap
Nu ma dezic de strategie, dar a fost una de comun acord cu cei care au dat dovada in timp, ca pot sa vorbeasca de asa ceva. Pe restul nu ii cred " prosti" asa cum sustine Maxx , dar am considerat ca inca nu au pareri obiective in acest sens. Daca am gresit , asta imi asum .

Eu ma retrag din participarea la CN si am sa reprezint Senzor numai in concursuri private. Intotdeauna au iesit discutii in aceste situatii ( CN ), la absolut toate cluburile. Cunosc psihologia aferenta. Mi-am propus sa nu mai intru in asa ceva, pentru ca nu este ce vreau de la viata, dar nu am putut sa ma abtin . Gresala mea. Si este a doua oara cand o fac . Deja se numeste prostie. :)
Am facut investitii materiale nejustificate , dar cel mai mult ma dor compromisurile morale, pe care in viata mea nu le-as fi acceptat, in dorinta ca acest grup sa mearga bine.

Oricand am sa raspund sincer la orice intrebare pusa in ajutarea lotului, dar atat. Este primul punct pe care il pun si eu. ( ala care ia decizii fara drept de discutie si puncte "punct" dupa fiecare idee pe care o are :D )

Dan Mitranescu
Veteran

Alexandru Mihai scrie:
Dan Mitranescu scrie:

Nu am spus niciodata sa iti fie rusine!!!!...Am spus doar ca mie mi-ar fi fost rusine sa spun cuiva care a luat locul I pe sector ca a gresit!...nu intelege gresit te rog! ...deci nici tu sa nu ma faci nesimtit, ca nu te-am jignit!

Nu este prostie sa crezi cand in momentul in care iei locul I ca ai gresit...asta tine doar de pescuit...am considerat impreuna cu Borcan ca singura noastra sansa sa iesim bine este de a NU pescui la distanta mare pentru ca ne mancau vecinii stanga dreapta...asta cum sa o denumesc....prostie sau strategie????

Pai si lotul unde mai este atunci daca tu consideri ca trebuie vorbit doar cu unul si nu cu toti??Si oricum ultima decizie tu ai avuto! La sedinta eu am zis...mix de bulgari...tu ai zis mamaliga....eu am zis aceleasi bile de carlig...tu ai zis ca le inbunatatesti...ai luat toate informatiile si ai facut ca tine

Prin asta inchei si eu aceasta discutie!
Bine. Atunci : Eu m-as simti un nesimtit sa spun ce ai spus tu. Asa nu te mai simti jignit ?

Tot nu intelegi . Eu am vorbit cu Borcan de nada. Nu cu tine. Tu ai fost informat si nu ai spus nimic in acest sens. Ai spus sa avem si mix de bulgari si am avut . Ce mai ai de comentat.
Ti-am mai spus si de bile. Am avut la prima mansa trei tipuri de bile. Una care mi-a prins cu Florin si inca doua probe.
Tu te-ai atasat de o proba in ultima noapte , cand ai prins 4 pesti. Eu cu Florin am testat cele trei bile tot concursul in prima etapa si am decis ca tot cea veche este mai buna. La finala am intrat cu bila aia , dovedita buna de atatea ori , plus inca una de rezerva pe care puteai sa nu o bagi in seama. Ce treaba mai are o bila care castiga izolat atunci cand avem de a face cu un pescuit pe patul de nada ? Bine ca nu imi reprosezi ca nu am luat pasta de la Moara, cu care ai castigat tu sectorul , ca doar na , "de ce sa schimbam ceva care prinde" ...

senzor planet

Înapoi la “Clubul Sportiv SENZOR TEAM”