ce n-a mers ?

In acest topic au acces doar membrii clubului sportiv Senzor
cornelserbu
Veteran
Puncte: 0

ce n-a mers ?

Mesaj de cornelserbu »

probabil ca nu e cel ma oportun moment pentru astfel de intrebari, dar cred ca acum la cald se poate face o mica analiza a finalei cn si ii rog pe componentii lotului sa aiba amabilitatea sa ne spuna ce s-a gresit.
vis a vis de asteptari si de componenta lotului, nu-mi ramane sa cred decat ca ceva nu a mers la inceputul finalei si ca revenirea a fopst imposibila...dar ce ???
ar fi foarte bine daca s-ar sti exact unde s-a gresit, fiindca, sa fim seriosi, asta nu-i ultimul cn :wink:
Cornel Serbu
Friends Carp Team

Alexandru Mihai
pescar de competitie

Re: ce n-a mers ?

Mesaj de Alexandru Mihai »

Pai sa incepem cu inceputul ....

1. Grila pe care am pescuit cu toate ca pe fiecare sector vecinii ne-au batut la greu, grila noastra a fost considerata cea mai proasta grila posibila.
2. Strategia aleasa initiala a fost buna...sa pescuim la ten...insa frigul ne-a dat peste cap acest plan...cu toate ca nu putem sa spune asa ceva...intr-o finala trebuie sa venim pregatiti pentru absolut tot.
3. Nada am venit la pescuit pregatiti pentru ten iar pentru crap foarte slab pregatiti...eu consider ca nu am avut boilesuri bune pentru crap...acum o sa mi se spuna ca nada nu a avut nimic...pai daca boilesurile au fost bune de ce vecinii ( pe sector B ) de stand prindeau peste dupa peste si noi nu? De ce pe fiecare sector A si C vecinii dadeau extra-cantare si noi nu prindeam...nu mai stim sa pescuim???... sau revin le ce am spus mai sus...NADA a fost un factor decisiv in aceasta finala.La semifinala am avut niste boilesuri de carlig cu care am prins peste si incredere...in finala am inbunatatit boilesul ...asa de bine ca pestele nu a mai raspuns...NICIODATA NU SCHIMBI CEVA CARE MERGE PE PRINCIPIUL CA DOAR INBUNATATESTI....punct.
4. Trebuie sa intelegem o data pentru totdeauna ca o finala de CN nu se poate castiga IEFTIN.
5. Mai trebuie sa intelegem ca un producator de nada nu va face niciodata manevra unui pescar dandui bile proaste .... asta este doar in capul unuia care vede doar teoria conspiratiei peste tot...drept urmare acel producator de nada ne-a dat cateva bile cu care am prins peste...ala putin dar l-am prins.
6. Nu cred ca echipele trebuiesc facute doar ca unul dintre noi are lansete si se supara ca un copil mic cand este anuntat manager si ne spune ca nu da lansetele si mulinetele...isi ia jucariile si pleaca...si care oricum mai are ffffff multe de invatat despre pescuit.

O sa mi se spuna ca NADA nu a fost un factor decisiv in aceasta finala...daca nu a fost NADA...de ce vecinii nostri prindeau si noi NU?...

Cred ca am punctat cam tot...este parerea mea strict personala....si poate a celorlalti membri ai lotului...nu stiu...

ps: un producator de nada a pierdut finala CN-ului din 2013 pentru ca a dat bile proaste unui alt lot...manevra...
ps: acelasi producator de nada a pierdut concursuri pentru a dat boilesuri cu manevra altor pescari...
ps: alt producator de nada a pierdut un concurs in defavoarea unei alte echipe ( si nu erau din acelasi club ) pentru a dat boilesuri proaste unei echipe din alt oras...erau vecini de stand...
ps: daca tu gandesti sa faci manevre sau nu dai nada nu inseamna ca altii fac sau gandesc la fel...punct.
''Daca mintea iti este oarba ochii sunt inutili.''

Anthony Hopkins

cornelserbu
Veteran

Mesaj de cornelserbu »

max, jos palaria pentru sinceritate.
ce as vrea sa mai stiu pentru a te sustine si eu in problema cu nada este daca structurile erau destul de evidente intre vecinii vostri, de ei au prins si voi nu.
Cornel Serbu
Friends Carp Team

Dan Aron

Mesaj de Dan Aron »

max, poate se poate aplica în cazul bilelor cu care au nădit cei care au prins. eu pe bila ,,concurentă” am luat un ciortan la 5-600 de grame, și pe patul de nadă am avut trăsătură doar când am învelit-o în pastă de-aia parfumată de-a noastră. peștele răspundea la nădirea cu cobra făcută odată la 15-20 de minute, dar avea perioade în care pleca de pe pat și dus era.
grila într-adevăr a fost proastă, dar eu totuși am dubii în privința TIPULUI de bilă folosit. nu pot să-mi dau cu părerea cu precizie, că nu am experiența altor membri ai lotului, dar cred că nădirea cu tari de 18 a avut o problemă. bilele erau greu dizolvabile, deci logic peștii care băgau 10-20 de bile de pe patul de nadă erau sătui pentru o zi cel puțin. de venit la bile veneau, că trăsăturile pe pat veneau odată cu clipoceala bilelor date din cobră, și o bună parte din peștii prinși aveau burțile umflate. sunt convins că nu circulau bancuri de sute de pești, ca să putem zice că bilele dispăreau după ce trecea bancu. solubilele oricum sunt mai eficiente pentru că rămâne ,,urma” chiar și după ce le mănâncă peștele.
concluzii ? nu știu ce nu a mers la noi, comparativ cu vecinii care au prins la frecvență mai mare.
vremea nu poate fi singura cauză, dar eu cred că grila varză+vremea diferită de manșa trecută și-au spus cuvântul.

hai să ne spunem toți părerea și să ajungem la niște concluzii CONSTRUCTIVE.

felicitări și mulțumim pentru efortul depus !
CS Senzor Team

Vladut Mateianu
CS SENZOR

Mesaj de Vladut Mateianu »

Din punctul meu de vedere Maxx bate campii. Nu i-a reprosat nimeni nimic, ba dinpotriva, esecul finalei ni l-am asumat noi, adica eu si cu Dan. Asa ca, postarea lui Max denota dpmdv doar o frustrare personala legata de nada (o veche problema de altfel la el :D ) si nu reflecat realitatea.

Pescarii din lot si-au facut toti datoria, nu avem ce sa le reprosam ! Am stabilit de comun acord o strategie , bazata 90% pe ten (eram siguri ca rupem cu tenii, la ce lot pregatit am avut), din pacate vremea nu a tinut cu noi si tenul nu a mancat..... Asa ca, dupa 48 de ore de sperante, am realizat ca tactica noastra este gresita, dar prea in scurt ca sa mai schimbi ceva..... :(

In fine, altele sunt problemele noastre, dar le vom discuta la sedinta, barfa asta pe forumuri si la telefoane nu face decat rau..... si asta este dpmdv o problema care trebuie rezolvata.....

PS Max, in toamna voi face eu lotul. Si vom avea aceiasi nada (la mixuri si parte lichida ma refer, "felul" bilelor va fi insa diferit !)
Hai sa vedem daca tu ai dreptate cand faci afirmatii ca cea de mai sus, sau eu, care fac de 10 ani nada....
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

Vladut Mateianu
CS SENZOR

Dan Aron scrie: grila într-adevăr a fost proastă, dar eu totuși am dubii în privința TIPULUI de bilă folosit. nu pot să-mi dau cu părerea cu precizie, că nu am experiența altor membri ai lotului, dar cred că nădirea cu tari de 18 a avut o problemă. . solubilele oricum sunt mai eficiente pentru că rămâne ,,urma” chiar și după ce le mănâncă peștele.
O parere obiectiva, se pare ca asta a fost cheia la acest concurs..... SOLUBILELE...... :cry:
CS SENZOR

Alexandru Mihai
pescar de competitie

Vladut Mateianu scrie:Din punctul meu de vedere Maxx bate campii. Nu i-a reprosat nimeni nimic, ba dinpotriva, esecul finalei ni l-am asumat noi, adica eu si cu Dan. Asa ca, postarea lui Max denota dpmdv doar o frustrare personala legata de nada (o veche problema de altfel la el :D ) si nu reflecat realitatea.

Pescarii din lot si-au facut toti datoria, nu avem ce sa le reprosam ! Am stabilit de comun acord o strategie , bazata 90% pe ten (eram siguri ca rupem cu tenii, la ce lot pregatit am avut), din pacate vremea nu a tinut cu noi si tenul nu a mancat..... Asa ca, dupa 48 de ore de sperante, am realizat ca tactica noastra este gresita, dar prea in scurt ca sa mai schimbi ceva..... :(

In fine, altele sunt problemele noastre, dar le vom discuta la sedinta, barfa asta pe forumuri si la telefoane nu face decat rau..... si asta este dpmdv o problema care trebuie rezolvata.....

PS Max, in toamna voi face eu lotul. Si vom avea aceiasi nada (la mixuri si parte lichida ma refer, "felul" bilelor va fi insa diferit !)
Hai sa vedem daca tu ai dreptate cand faci afirmatii ca cea de mai sus, sau eu, care fac de 10 ani nada....
Vladut nu bat campii este parerea mea personala.
Doar tu ti-ai asumat raspunderea pentru esec...pe Dan M nu l-am auzit sa spuna asa ceva...

Nu pot sa tac...asta sunt...ce gandesc spun...opiniile mele nu mi le poate interzice nimeni!

Anthony Hopkins

Alexandru Mihai
pescar de competitie

cornelserbu scrie:max, jos palaria pentru sinceritate.
ce as vrea sa mai stiu pentru a te sustine si eu in problema cu nada este daca structurile erau destul de evidente intre vecinii vostri, de ei au prins si voi nu.
Nici o structura care sa faca diferenta...

Anthony Hopkins

Vladut Mateianu
CS SENZOR

Maxx, diferentele de cele mai multe ori le fac pescarii. Prin stil, putere de munca, rezistenta fizica, inspiratie si , cel mai important lucru, TALENT ! Asta nu se dobandeste pe parcurs, te nasti sau nu cu el... :D Si de aceea este bine sa stam pe langa Mitranescu, poate se mai si ia.... :wink:

In concluzie si lasand gluma la o parte, esecul trebuie sa ni-l asumam toti, strategia de abordare am discutat-o impreuna la sedinta si am fost toti de acord ! Am pierdut o lupta, nu-i nimic, mergem mai departe ! :wink:
CS SENZOR

Dan Mitranescu
Veteran

Mesaj de Dan Mitranescu »

Parerea mea este ca nu am gresit nimic, ca strategie si ca nada. Tinerea de minte ne joaca anumite feste, ca si in alte situatii consumate impreuna. Macar in alea am avut inspiratia sa scriu inainte, ca sa nu iasa discutii dupa, dar si asa , principala problema a grupului nostru , a reusit sa scoata dintii. Nu dezvolt ...

1.Am jucat o carte asa cum trebuie sa faci intr-o finala de CN, unde numai locul 1 conteaza.
2.Am avut o nada si o strategie dovedite castigatoare la prima mansa pe sector B. Nu am schimbat nimic. Toti am decis acest lucru inainte de finala. Am schimbat numai o bila facuta de mine, cu care Maxx a prins fix patru pesti la etapa 1 , bila care a mers mult mai slab ca cea pe care o foloseam eu si Florin in concursurile castigate la Corbu ( cam TRIPLU ca numar fata de alte repere idolatrizate , dupa niste injectii evidente ). Bila aia a fost la noi , repet ca alternativa in situatia in care pestele nu mananca pe nada. Sa deschidem discutia despre o bila care prinde izolat, cand toata lumea a prins pe nada este peste notiunile pe care le am despre pescuit. Sau de bila asta era nevoie sa o folosim la nadit ? Imi doresc sa nu fi fost asta ideea .
3. Cat de buna a fost sau nu bila de nadit avuta, nu stiu ( eu cred ca a fost buna) . Am inceput pe o strategie bazata pe ten si vrem sa functioneze bila imediat ce o aruncam in apa, mai bine ca la cei care aveau avans 24 de ore si cateva zeci de kg nadite , pescuind numai pe bile !? Iar ma depaseste si pe aici ceva ...

Ce imi reprosez eu este nu ca am schimbat "ceva care functiona" , imi reprosez ca incerc sa schimb "ceva care nu a functionat niciodata". Este problema vietii mele. De multe ori a mers si mi-a adus satisfactii mari , dar cateodata prea insist ca prostul .

P.S. Multumesc Vladut pentru toata investitia facuta. Cel putin pentru mine nu a mai facut asta nimeni niciodata, nici in pescuit si cred ca nici in rest. Multumesc si pentru increderea acordata. Inainte sa vreau sa ajung pescar imi doresc sa reusesc sa ajung sa fiu om. Asa ca nu pot sa trec usor peste aceste aspecte si poti sa te bazezi oricand pe mine ca pe un prieten.

senzor planet

Înapoi la “Clubul Sportiv SENZOR TEAM”