Alegere set swingere.

Lansete, mulinete, fire, carlige, camping, accesorii, etc. Comentati, criticati sau recomandati.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

sorin71
Mesaje: 72
Membru din: Joi Mai 08, 2014 20:48
Puncte: 0
Localitate: TImisoara

Alegere set swingere.

Mesaj de sorin71 »

De ce sa aleg mk2 sau mk3 sau alt model?Astept pareri, sugestii pro sau contra.

Avatar utilizator
AND1
Mesaje: 599
Membru din: Joi Iul 08, 2010 0:48
Puncte: 0
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Alegere set swingere.

Mesaj de AND1 »

Cauta pe Google PROLOGIC WINDBLADE :D...eu zic ca o sa'ti placa mult...este prezentare si pe YOUTUBE :D

andronic cristian
Mesaje: 154
Membru din: Lun Feb 08, 2010 19:20
Puncte: 0
Localitate: Suceava

Re: Alegere set swingere.

Mesaj de andronic cristian »

FOX-URILE MK2 ORIGINALE pentru ca sunt extrem de fiabile si se pot folosi impreuna cu orice tip de avertizor. Foarte multi pescari le folosesc de ani buni si nu au avut niciodata probleme cu ele. Chiar si Duocarb-urile de la Delkim mai fac cateodata probleme dar Fox-urile niciodata. Eu le folosesc de 4 ani si nu le-as schimba.
Campion National 2010
Vicecampion National 2013

Avatar utilizator
Bogdan Zaharia
Moderator
Mesaje: 5358
Membru din: Dum Oct 03, 2010 21:54
Puncte: 0
Localitate: IASI
Contact:

Re: Alegere set swingere.

Mesaj de Bogdan Zaharia »

FBI..
prindere pe bile magnetice ca la delkim si mecanismul de la mk2
Fişiere ataşate
DSC_4185.JPG
DSC_4185.JPG (95.04 KiB) Vizualizat de 3227 ori
ImagineImagine
BÂZ

Madalin Dirla
Pescar de competitie
Mesaje: 2194
Membru din: Sâm Oct 04, 2008 9:45
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Alegere set swingere.

Mesaj de Madalin Dirla »

Sustin cele mentionate de Cristian!!!

andronic cristian scrie:FOX-URILE MK2 ORIGINALE pentru ca sunt extrem de fiabile si se pot folosi impreuna cu orice tip de avertizor. Foarte multi pescari le folosesc de ani buni si nu au avut niciodata probleme cu ele. Chiar si Duocarb-urile de la Delkim mai fac cateodata probleme dar Fox-urile niciodata. Eu le folosesc de 4 ani si nu le-as schimba.

sorin71
Mesaje: 72
Membru din: Joi Mai 08, 2014 20:48
Puncte: 0
Localitate: TImisoara

Re: Alegere set swingere.

Mesaj de sorin71 »

Interesante cele de la prologic,dar nu au led .Mk3 de la d-nul Mitranescu le-a incercat cineva,pe mine ma deranjeaza cele care pe trasatura cad de pe fir ,lovesc avertizorul sau pichetul(rod podul).Mai astept pareri pro si contra .....le multumesc celor care au raspuns sau vor raspunde.

andronic cristian
Mesaje: 154
Membru din: Lun Feb 08, 2010 19:20
Puncte: 0
Localitate: Suceava

Re: Alegere set swingere.

Mesaj de andronic cristian »

Swingerele FOX MKII ORIGINALE sunt astfel facute incat fixate imediat pe filetul rod-pd-ului nu se izbesc de acesta la eliberarea de pe fir, dar daca intercalati cupla rapida intre acestea si buzz-bar se izbesc de bara. De aceea sunt prevazute cu sina in coada de randunica :wink: ). De pichet nu se izbesc la eliberarea de pe fir pentru ca sunt "excentrice".
Campion National 2010
Vicecampion National 2013

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Alegere set swingere.

Mesaj de Dan Mitranescu »

sorin71 scrie:Interesante cele de la prologic,dar nu au led .Mk3 de la d-nul Mitranescu le-a incercat cineva,pe mine ma deranjeaza cele care pe trasatura cad de pe fir ,lovesc avertizorul sau pichetul(rod podul).Mai astept pareri pro si contra .....le multumesc celor care au raspuns sau vor raspunde.
Cu astea pescuiesc de 3 ani : http://danmitranescu.ro/98-858/SWINGERE ... O-ROSU.php

Am si uitat ca am swingere. Nu pot sa spun ce fac mai mult cele originale, pentru ca nu imi permit, datorita faptului ca nu le-am folosit pe acelea.
Astea nu lovesc in nimic, se elibereaza corect atat de pe fire subtiri cat si de pe cele groase, nu se sparg,nu se arde ledul, ... , nu stiu ce mai trebuie la ele ca sa fie si mai bune.

Acum astea "noi" http://danmitranescu.ro/98-1291/SWINGER ... O-ROSU.php , au in plus greutate mai mare, intinzator pe arc si mufa la 90 grade . Cine are nevoie de asa ceva poate sa le aprecieze. Sa nu uit de capul ala "fita", caruia ii lipsesc "urechile" reliefate . :D Aici avem un minus , tot pentru cine are nevoie de ele. In rest ... :wink:

Avatar utilizator
AND1
Mesaje: 599
Membru din: Joi Iul 08, 2010 0:48
Puncte: 0
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Alegere set swingere.

Mesaj de AND1 »

Am folosit 2 ani cele de la Dl. Mitranescu si sunt ok.Asa cum a spus si dansul , nu cad de pe fir si nu lovesc pichetul/rod-podul.Nu am avut probleme cu aceste swingere , le'am schimbat de 'fita' sa ii spun asa...m'am 'indragostit' de cele de la Prologic.Despre lumino sau nu...este strict chestie de gusturi.Daca detii avertizori cu sunet diferit pt. dropback , nu mai ai nevoie de iluminare.In plus...primul reflex cand ajungi langa bete , pe timp de noapte , e sa iti aprinzi lanterna frontala :)...si vezi toata 'actiunea'.

Avatar utilizator
florinalin
pescar de competitie
Mesaje: 1024
Membru din: Dum Dec 09, 2012 13:21
Puncte: 0
Localitate: Craiova

Re: Alegere set swingere.

Mesaj de florinalin »

Dan Mitranescu scrie:
sorin71 scrie:Interesante cele de la prologic,dar nu au led .Mk3 de la d-nul Mitranescu le-a incercat cineva,pe mine ma deranjeaza cele care pe trasatura cad de pe fir ,lovesc avertizorul sau pichetul(rod podul).Mai astept pareri pro si contra .....le multumesc celor care au raspuns sau vor raspunde.
Cu astea pescuiesc de 3 ani : http://danmitranescu.ro/98-858/SWINGERE ... O-ROSU.php

Am si uitat ca am swingere. Nu pot sa spun ce fac mai mult cele originale, pentru ca nu imi permit, datorita faptului ca nu le-am folosit pe acelea.
Astea nu lovesc in nimic, se elibereaza corect atat de pe fire subtiri cat si de pe cele groase, nu se sparg,nu se arde ledul, ... , nu stiu ce mai trebuie la ele ca sa fie si mai bune.

Acum astea "noi" http://danmitranescu.ro/98-1291/SWINGER ... O-ROSU.php , au in plus greutate mai mare, intinzator pe arc si mufa la 90 grade . Cine are nevoie de asa ceva poate sa le aprecieze. Sa nu uit de capul ala "fita", caruia ii lipsesc "urechile" reliefate . :D Aici avem un minus , tot pentru cine are nevoie de ele. In rest ... :wink:

Folosesc si eu de un sezon cele MKM2 de la d-nul Mitranescu. Destul de bune, singura chestie....care nu-mi place.....daca vreau sa scot lanseta ca sa o reimprospatez, se desface destul de greu capatul, adica trebuie desfacut manual. Cand am trasatura si capatul este sus, sare destul de ok, nu e problema.
A bad days fishing is better than a good day at work...

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Comentarii Echipament Crap”