Fir mono 0.45

Lansete, mulinete, fire, carlige, camping, accesorii, etc. Comentati, criticati sau recomandati.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

carbocalm
Mesaje: 513
Membru din: Joi Mai 16, 2013 21:26
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Fir mono 0.45

Mesaj de carbocalm »

Salut,

Am rugamintea sa imi recomandati si mie un fir mono de 0.45 de calitate ce se gaseste acum in stoc la magazinele de profil din Bucuresti.
Pretul nu este factorul cel mai important .

Am nevoie de un fir care sa nu se deformeze in momentul in care este fortat la maxim (daca exista ) .
Firul actual (0.40) dupa cateva evenimente "nefericite" cu agataturi si ceva somni de 15-20 kg are portiuni intregi unde s-a deformat( aplatizat ) si chiar rupt in loc sa cedeze carligul sau textilul de la carlig (20 lbs).

Merci,

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Fir mono 0.45

Mesaj de Dan Mitranescu »

carbocalm scrie:Salut,

Am rugamintea sa imi recomandati si mie un fir mono de 0.45 de calitate ce se gaseste acum in stoc la magazinele de profil din Bucuresti.
Pretul nu este factorul cel mai important .

Am nevoie de un fir care sa nu se deformeze in momentul in care este fortat la maxim (daca exista ) .
Firul actual (0.40) dupa cateva evenimente "nefericite" cu agataturi si ceva somni de 15-20 kg are portiuni intregi unde s-a deformat( aplatizat ) si chiar rupt in loc sa cedeze carligul sau textilul de la carlig (20 lbs).

Merci,
Firul a fost deformat de agataturi , nu de calitatea lui.
De ce nu pescuiesti cu 0,50 in situatia prezentata?
P.S. M-line .

carbocalm
Mesaje: 513
Membru din: Joi Mai 16, 2013 21:26
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Fir mono 0.45

Mesaj de carbocalm »

De 0.50 imi intra prea putin fir pe mulineta (220 m ).
Am cateva locuri unde pescuiesc la 250 m.
Deci firul nu s-a frecat de agataturi, pentru ca in ultima vreme am intrat cu barca cu vasle si am constat ca imi era agatat doar carligul.
Este vorba de niste salcii scufundate si cel mai nenorocit cocioc peste care am putut sa dau foarte rar reusesc sa scot montura sau sa il scot cu tot cu radacina fara sa intru cu barca.

Am momentan asta de 0.40 de la tine , M-line maro pe TD-uri de 2 ani si pana acum rupeam de la carlig de fiecare data daca nu scoateam cu cocioc . Dar in situatia data si-a aratat limitele.


carbocalm
Mesaje: 513
Membru din: Joi Mai 16, 2013 21:26
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Fir mono 0.45

Mesaj de carbocalm »

@Claudiu,
Ai pescuit cu toate cele 3 fire intr-o situatie asemanatoare cu cea expusa de mine si au indeplinit cerintele de mai sus?
Imi recomanzi oricare fir dintre cele 3?
Toate sunt la fel de bune?

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Fir mono 0.45

Mesaj de Dan Mitranescu »

carbocalm scrie:De 0.50 imi intra prea putin fir pe mulineta (220 m ).
Am cateva locuri unde pescuiesc la 250 m.
Deci firul nu s-a frecat de agataturi, pentru ca in ultima vreme am intrat cu barca cu vasle si am constat ca imi era agatat doar carligul.
Este vorba de niste salcii scufundate si cel mai nenorocit cocioc peste care am putut sa dau foarte rar reusesc sa scot montura sau sa il scot cu tot cu radacina fara sa intru cu barca.

Am momentan asta de 0.40 de la tine , M-line maro pe TD-uri de 2 ani si pana acum rupeam de la carlig de fiecare data daca nu scoateam cu cocioc . Dar in situatia data si-a aratat limitele.
Ai incredere in ce spun. Aplatizarea apare numai la frecare puternica. La fel si ruperea din alta parte decat la nod. ( se poate verifica destul de simplu ) Firul se putea aplatiza sau ciupi si fara sa se rupa, ca apoi sa cedeze din acel loc.
Am tamburi si cu 0,40 , dar mi-am facut si cu 0,50 pentru plantatul pe Sarulesti. Am trecut si eu prin multe experiente cu firele, avand prin colegii de echipa multe variante.
Numai grosimea te poate ajuta. Nu este nevoie de altceva.
P.S. daca vrei, pot sa merg sa te ajut sa scoatem somnii aia mai usor. :D

Avatar utilizator
Ungureanu Bogdan
pescar de competitie
Mesaje: 2792
Membru din: Joi Oct 29, 2009 15:09
Puncte: 0
Localitate: PITESTI

Re: Fir mono 0.45

Mesaj de Ungureanu Bogdan »

are dreptate Dan... doar grosimea te poate ajuta :wink:
catch&release

carbocalm
Mesaje: 513
Membru din: Joi Mai 16, 2013 21:26
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Fir mono 0.45

Mesaj de carbocalm »

@Dan,

Avand in vedere influenta majora pe care ai avut-o pentru mine legat de pescuitul la crap nu vreau sa te contrazic ,dar nu am alta agatatura decat cocioc in afara de maluri unde sunt niste salcii scufundate.
Le plantez pana in salcii unde e o zona curata de 2-3 m latime.
Am 2 metri de leacore de la montura iar in momentul in care ajungeam cu barca puteam sa apuc de leadcore si sa trag, firul nefiind agatat pana acolo.
Tamburii suplimentari de la TD sunt de 6000 sau de 7500 ?
Imi voi face 2 randuri de fire pentru genul asta de pescuit unii cu 0.40-0.45 si unii cu 0.50.

PS. Oricand ne putem sincroniza ca si timp esti invitatul meu. Voi ajunge oricum la magazin sa imi schimb firul pentru ca de la celalalt magazin de unde mai cumpar am primit o recomandare din burta.
Mie primii 2 somni mi-au intrat accidental la bila .I-am scapat pentru ca dupa ce i-am indepartat un pic de agatatura nu am mai tinut tamburul blocat cu mana si le-am lasat un pic de respiro ca la crap.
Cei trei pe care i-am prins pana acum au intrat la buchet de rame dar nu am mai cedat nici un metru de fir . Nu ma incanta dril-ul cu un somn, e doar forta bruta . Prefer oricand un crap sui de 1 m .

carbocalm
Mesaje: 513
Membru din: Joi Mai 16, 2013 21:26
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Fir mono 0.45

Mesaj de carbocalm »

Ungureanu Bogdan scrie:are dreptate Dan... doar grosimea te poate ajuta :wink:
Sunt convins . Numai ca voi avea o problema cu lungimea daca rezolv grosimea :D .

kramy
Mesaje: 153
Membru din: Mar Ian 11, 2011 8:25
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Fir mono 0.45

Mesaj de kramy »

e clar ca daca pescuiesti undeva pe la 250m iti trebuie cel putin 300-350m de fir pe tambur...ca sa intepi bine la distanta aia, parerea mea e sa iei un fir cu elasticitate cat mai mica...un fir care l-am vazut zilele trecute si la care producatorul specifica si rezistenta mare la abraziune este:

Fir Monofilament Prologic Mimicry 3D Mirage XP, 1000m

Plus ca este un fir premiat EFTTEX 2014! ...si 1000m iti ajung pentru 3 tamburi

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Comentarii Echipament Crap”