O singura echipa din partea unui club la orice concurs.

Aici putem discuta sau dezbate orice legat de pescuit.

Moderatori: Alin Galbenu, mariosilaghi, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
Florin G
Mesaje: 129
Membru din: Mie Sep 18, 2013 14:39

O singura echipa din partea unui club la orice concurs.

Mesaj de Florin G »

Salut ,

Probabil ca sunt multi care au mai propus acest lucru si nu inteleg de ce organizatorii de concursuri , de orice fel , nivel si miza nu aplica aceasta regula de un bun simt maxim.
Sunt convins ca cei mai multi dintre voi ,pescari buni , consacrati si cu multa experienta , stiu ca 2 sau trei echipe ale aceluiasi club sunt de fapt una singura cu bune si cu rele.
Mi ar placea sa vad o dezbatere curata , cu argumente , pro si contra atat ale organizatorilor cat si a celor care participa la concursuri deranjati sau nu de acest fapt.

Multumesc,
Toate bune!

Avatar utilizator
osc1or
Veteran
Mesaje: 3888
Membru din: Lun Aug 13, 2012 14:35
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: O singura echipa din partea unui club la orice concurs.

Mesaj de osc1or »

Parerea mea, in afara fenomenului, este ca acesst lucru este IMPOSIBIL de realizat... Nu doreste nimeni acest lucru... nici organizatorii, nici administratorii de lacuri si nici cluburile mari.
Daca s-ar da un "decret" in acest sens s-ar diviza echipele oficial.. ar aparea echipa x, exhipa y, echipa z (mai multle firme "prietene"
Critic echilibrat

oanavictor
Pescar de competitie
Mesaje: 3665
Membru din: Mar Ian 25, 2005 22:06
Puncte: 0
Contact:

Re: O singura echipa din partea unui club la orice concurs.

Mesaj de oanavictor »

de cele mai multe ori intr-un club cu multi pescari exista o rivalitate foarte mare in timpul concursurilor ,toti vin pe banii lor ,cu nada lor ,strategia lor .......unitate intr-un club nu trebuie sa fie decat la campionatul national sau la o competitie unde este implicat direct clubul .
dar .....si la o competitie intre cluburi exista afinitati .....unii sunt in liga ,altii independenti ,.........dar fiecare trebuie sa reprezinte cu cinste si corectitudine clubul pe care il reprezinta !
nu cred ca este un subiect de actualitate in competitiile private unde exista mult mai multe posibilitati de a-ti arata adevarata valoare .
Cea mai mare realizare a diavolului a fost aceea ca a convins lumea ca nu exista

Avatar utilizator
Bogdan Corbu
Pescar de competitie
Mesaje: 121
Membru din: Mar Apr 21, 2009 16:59
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: O singura echipa din partea unui club la orice concurs.

Mesaj de Bogdan Corbu »

Din start cred ca acest topic e facut pentru a se crea o MARE POLEMICA!!!!!!

sa ne intelegem, adica, tu vrei sa participi in concursuri in care:

- daca participa Tomulescu sa nu mai participe Rudenii, Vasilica, S.Florescu
- daca participa Johann sa nu mai participe Dinescu, R.B. Voicu, Masu,M.Din
- daca participa G.A sa nu mai participe P.Iulian, Pate, Neacsu, Pompy

exemplele ar putea continua cu senzor, planet, energy, carpzone,BD, etc

intradevar, ar exista o FF MARE COMPETITIVITATE.
Cu respect,
Bogdan Corbu

Florin G
Mesaje: 129
Membru din: Mie Sep 18, 2013 14:39

Re: O singura echipa din partea unui club la orice concurs.

Mesaj de Florin G »

Daca din 18 echipe de fotbal din campionat ar fi 5 de steaua , 3 de rapid , 4 de dinamo si inca 6 naivi diferiti , credeti ca fiecare echipa ar avea sanse egale ?

Respect!

Florin G
Mesaje: 129
Membru din: Mie Sep 18, 2013 14:39

Re: O singura echipa din partea unui club la orice concurs.

Mesaj de Florin G »

Mai fac 2 comentarii si daca deranjez ma retrag.
Argumentele domnului OanaVictor sunt interesante dar tin de ce ar fi bine si nu neaparat de realitatea din teren.
Pt. domnul BogdanCorbu am de raspuns in urmatorul fel respectuos : intentia nu este de a agita pe cineva ci pur si simplu vorbesc din proprie experienta si daca merg la un concurs, eu neica nimeni ,vreau sa concurez cu echipe separate nu cu grupuri de echipe.
Si mai mult de atat cred ca este bine pt calitatea discutiei sa nu dam nume ci sa discutam teoretic pt ca altfel devin chestiuni personale si se strica ideea.
Repet , daca deranjez cu acest subiect imi vad de treaba mea si cu asta basta.

Stima!

Madalin Dirla
Pescar de competitie
Mesaje: 2194
Membru din: Sâm Oct 04, 2008 9:45
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: O singura echipa din partea unui club la orice concurs.

Mesaj de Madalin Dirla »

Nu este deloc asa Nea Victore.
oanavictor scrie:de cele mai multe ori intr-un club cu multi pescari exista o rivalitate foarte mare in timpul concursurilor ,toti vin pe banii lor ,cu nada lor ,strategia lor .......unitate intr-un club nu trebuie sa fie decat la campionatul national sau la o competitie unde este implicat direct clubul .dar .....si la o competitie intre cluburi exista afinitati .....unii sunt in liga ,altii independenti ,.........dar fiecare trebuie sa reprezinte cu cinste si corectitudine clubul pe care il reprezinta !
nu cred ca este un subiect de actualitate in competitiile private unde exista mult mai multe posibilitati de a-ti arata adevarata valoare .

Avatar utilizator
George-Alexandru
Partener Crapmania.ro
Mesaje: 1705
Membru din: Mie Dec 06, 2006 14:44
Puncte: 0
Localitate: Bucharest

Re: O singura echipa din partea unui club la orice concurs.

Mesaj de George-Alexandru »

Florin G scrie:Mai fac 2 comentarii si daca deranjez ma retrag.
Argumentele domnului OanaVictor sunt interesante dar tin de ce ar fi bine si nu neaparat de realitatea din teren.
Pt. domnul BogdanCorbu am de raspuns in urmatorul fel respectuos : intentia nu este de a agita pe cineva ci pur si simplu vorbesc din proprie experienta si daca merg la un concurs, eu neica nimeni ,vreau sa concurez cu echipe separate nu cu grupuri de echipe.
Si mai mult de atat cred ca este bine pt calitatea discutiei sa nu dam nume ci sa discutam teoretic pt ca altfel devin chestiuni personale si se strica ideea.
Repet , daca deranjez cu acest subiect imi vad de treaba mea si cu asta basta.

Stima!
Salut,

Poti sa mi spui si mie concret care este realitatea din teren sau cum te influenteaza pe tine ca paricipant un asa numit grup de echipe?
Ca sa fim si mai la obiect imi poti da un exemplu de concurs unde te ai confruntat cu o astfel de situatie si te ai simtit influentat?
George Alexandru
General Manager 4Carp
Presedinte C.S. Green Lake
ViceCampion National 2014

Avatar utilizator
stress
pescar de competitie
Mesaje: 1056
Membru din: Lun Aug 24, 2009 8:50
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: O singura echipa din partea unui club la orice concurs.

Mesaj de stress »

Am o intrebare, daca acel concurs ar fi pe sectoare, in care fiecare sector ar fi premiat si nu ar fi marele premiu pe toate sectoarele? Ar fi ok?
In ceea ce priveste mai multe echipe ale unui club sa nu participe la acelasi concurs nu vad de ce. Pt ca toata lumea vrea sa castige, sa primeasca cupa si banii aferenti, in concursuri private nu are nicio treaba daca sunt sau nu mai multe echipe.
A mai fost o discutie de acest gen dupa un concurs pe MV2, unde au iesit la suprafata anumite lucruri, dar au fost clarificate si decise.
stefan avram

Avatar utilizator
vali s.
Mesaje: 450
Membru din: Mie Noi 04, 2009 17:51
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: O singura echipa din partea unui club la orice concurs.

Mesaj de vali s. »

N-o sa se intample acest lucru, dar asa ar fi corect sa fie intr-un concurs care nu este pe loturi/ cluburi. Echipele aceluiasi club pleaca cu dorinta de a castiga concursul, la inceputul competitiei, insa pe parcurs, in functie de factorii care influenteaza evolutia in acel concurs, aleg sa puna umarul pentru castigarea concursului de catre cea mai bine situata echipa, fireste daca pot. De obicei pot. Secundar dorintei personale/ echipelor participante apare palmaresul clubului.

Nici mie si nici echipei cu care particip de obicei la concursuri nu ne convine situatia, dar c'est la vie. Am ales sa nu fim parte vreunui club, venim cu placere la concursuri si ne simtim extraordinar cand/ daca reusim sa castigam un premiu, mai ales cand te lupti cu un grup, nu cu o singura echipa.

Eu nu intervin pe forum, nu doresc nicio polemica, dar discutia deschisa de cel care a generat subiectul nu trebuie sa ramana fara ecou.
Mr. Fish

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Discutii Generale despre Pescuit”