pescuit cu retinere pe balti private

Aici putem discuta sau dezbate orice legat de pescuit.

Moderatori: Alin Galbenu, mariosilaghi, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
george22
Mesaje: 73
Membru din: Dum Mar 11, 2012 20:37
Puncte: 0
Localitate: buzau

pescuit cu retinere pe balti private

Mesaj de george22 »

Deschid acest subiect deoarece majoritatea baltilor din tara au aceasta obtiune dar cer taxa la începutul partidei de pescuit ceea ce nu mi se par normal. Mi s-ar părea normal daca ai plăti o diferenta dupa ce ai prins pestele sau nu stiu sa găsească o alta solutie. Voi ce spuneti este doar părerea mea ca plătesc o iluzie sau mai sunt si altii?

Avatar utilizator
nit_matias
Pescar de competitie
Mesaje: 938
Membru din: Lun Sep 12, 2011 15:40
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: pescuit cu retinere pe balti private

Mesaj de nit_matias »

mie unu mi se pare perfect normal, este o afacere nu casa de bine facere. Pentru cine vrea sa manance peste este Metro / Selgros. Cine vrea sa pescuiasca si sa isi duca acasa trofeul, atunci trebuie sa plateasca pretul.
Niteanu Matei
http://mateiniteanu.blogspot.ro/
PB:20.3

Avatar utilizator
jdmishere
Mesaje: 714
Membru din: Dum Mai 01, 2011 11:50
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: pescuit cu retinere pe balti private

Mesaj de jdmishere »

Privind din exerior (pentru ca pescuiesc doar C&R), daca ar trebui sa vorbesc despre pescuitul cu retinere pentru mine normal ar fi sa se plateasca la inceput doar ceea ce se ofera in mod cert (dreptul/placerea de a pescui); ceea ce se ia din balta trebuie platit la final (in limita regulamentului impus de proprietarul baltii).

Ia imaginati-va cum ar fi sa platesti o vizita la muzeu dar sa nu gasesti nimic expus.

Unde se termina loteria si unde incepe normalitatea... ???

PS:
Matei, vezi ca la Selgros/Metro etc...pestele vandut se fiscalizeaza si nu mai are acelasi gust :))
Dragos MARDARE
CS APS

Avatar utilizator
Lucian Ghenu
Mesaje: 297
Membru din: Vin Iul 25, 2014 9:25
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: pescuit cu retinere pe balti private

Mesaj de Lucian Ghenu »

Era o balta pe langa Bucuresti, nu imi amintesc numele..sunt ceva ani, cu 60-80 lei/12 ore si 10 kg de peste in taxa; daca nu prindeai tu, ti se dadea diferenta la iesirea de pe balta. Era plina ochi :lol:

Avatar utilizator
claudiue
Mesaje: 734
Membru din: Mar Iul 24, 2007 15:03
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: pescuit cu retinere pe balti private

Mesaj de claudiue »

Din punctul asta de vedere, cel mai corect este pe Magura9 sau altele asemanatoare...
Platesti taxa de C&R si , ulterior, daca vrei un peste iti opresti unul din cel prins si il platesti cu 20 de lei Kg la gram...

Alte balti unde platesti taxa de retinere x kg de peste, poti avea sansa sa nu prinzi deloc, sau sa prinzi mai mari decat limita admisa! Dar cel mai des se intampla ca, platind taxa de retinere 5 kg peste, sa prinzi unul de 3.5 sau 4...etc, niciodata nu vei pleca cu cele 5 kg platite acasa!

Avatar utilizator
DumiD
Pescar de competitie
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Oct 21, 2010 1:52

Re: pescuit cu retinere pe balti private

Mesaj de DumiD »

taxa de pescuit iar la final cantarit pestele si platit la pretul achizitionat plus un mic adaos pentru cheltuieli, asa ar fi normal.

deusex
Mesaje: 215
Membru din: Joi Feb 05, 2015 16:07
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: pescuit cu retinere pe balti private

Mesaj de deusex »

Lucian Ghenu scrie:Era o balta pe langa Bucuresti, nu imi amintesc numele..sunt ceva ani, cu 60-80 lei/12 ore si 10 kg de peste in taxa; daca nu prindeai tu, ti se dadea diferenta la iesirea de pe balta. Era plina ochi :lol:
Batla se numeste Bitina( daca nu oricum functioneaza la fel). 100 ron cu 6.5 inclus plus 13ron\kg.

george22
Mesaje: 73
Membru din: Dum Mar 11, 2012 20:37
Puncte: 0
Localitate: buzau

Re: pescuit cu retinere pe balti private

Mesaj de george22 »

Am vazut pareri pro si contra ceea ce este foarte bine. Parerea mea despre aceasta oferta este ca daca ai venit cu asemenea oferta si ai stabilit foatre clar toate detaliile favorabile tie ca administrator cred ca puteati sa stabiliti si aceasta mica problema si sa va dati seama ca luati niste bani fara sa dati nimic in schimb. Sau ati putea veni cu alte oferte care sa arate pescarilor (care fie vorba intre noi v-a baga banii in buzunar fara ca voi sa faceti nimic pentru ei) ca totusi nu sunteti chiar asa de hrapareti. Am vazut pe o balta langa Ploiesti nu-i dau numele ca sa nu-i fac reclama ceva care mi-a placut. Acest administrator oferea pescarilor care nu au prins nimic o alta partida la jumatate de pret si daca nici la aceasta partida nu prindeai nimic a treia era gratuita cu aceleasi conditii. Nu stiu daca se tine si de cuvant dar mie mi s-a parut de bun simpt. Astept orice fel de parere si as fi bucuros daca si administratorii baltilor si-ar pune punctul lor de vedere.

Avatar utilizator
osc1or
Veteran
Mesaje: 3888
Membru din: Lun Aug 13, 2012 14:35
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: pescuit cu retinere pe balti private

Mesaj de osc1or »

claudiue scrie:Din punctul asta de vedere, cel mai corect este pe Magura9 sau altele asemanatoare...
Platesti taxa de C&R si , ulterior, daca vrei un peste iti opresti unul din cel prins si il platesti cu 20 de lei Kg la gram...

Alte balti unde platesti taxa de retinere x kg de peste, poti avea sansa sa nu prinzi deloc, sau sa prinzi mai mari decat limita admisa! Dar cel mai des se intampla ca, platind taxa de retinere 5 kg peste, sa prinzi unul de 3.5 sau 4...etc, niciodata nu vei pleca cu cele 5 kg platite acasa!
La magura daca platesti un peste de 2 kg cu 20 lei pe kg te costa 40 lei + taxa baltii = 100 lei.

La o alta balta platesti 100 lei cu retinere 5 kg si e posibil sa prinzi un peste de 3kg. Rezulta ca pleci acasa cu 1 peste de 3 kg la 100 lei fata de M9 unde pleci acasa cu un peste de 2 kg la 100 lei.

Cam asa gandesc sacosarii corecti.

p.s. eu sunt mancator de peste, mai ales de crap si de somn, dar daca am chef sa mananc peste, mi se pare mult mai comod si mai ieftin sa ma duc sa cumpar de la hala de la obor 2 fileuri de crap cu 3-40 lei si ies si mai castigat. E mai ieftin, mai curat si mai bun.
Critic echilibrat

george22
Mesaje: 73
Membru din: Dum Mar 11, 2012 20:37
Puncte: 0
Localitate: buzau

Re: pescuit cu retinere pe balti private

Mesaj de george22 »

Eu nu am deschis acest subiect sa atrag atentia asupra kg de peste vandut de pe balta. Eu vreau sa spun ca sunt pescari si sunt destul de multi care platesc acea retinere de peste dar nu iau nimic acasa iar asta mie mi se pare cea mai mare excrocherie a Romaniei. este ca si cum "ai vinde blana ursului din padure". Ce spuneti domnilor pescari si administratori de balti am sau nu am dreptate. Astept parerea voastra domnilor.

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Discutii Generale despre Pescuit”