reconditionare matisaj inele

Aici putem discuta sau dezbate orice legat de pescuit.

Moderatori: Alin Galbenu, mariosilaghi, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Madalin 88
Mesaje: 733
Membru din: Mar Iul 06, 2010 14:01

reconditionare matisaj inele

Mesaj de Madalin 88 »

am si eu o intrebare ptr persoanele care au refacut matisajul inelelor la lansete...ma refer la cele de crap...de unde as putea sa iau rasina care se da pe lansete ?am citit pe internet ca ar fii vorba de rasina epoxidica bicomponenta....pana aici lamurit..dar sunt si unele rasini care afecteaza carbonul...cum se numeste rasina cu care se matiseaza inelele ...si de unde sa iau ata de matisaj...am citit ca ar fii buna si ata de matase dar sunt ate care se inchid mai mult sau mai putin in contact cu rasina ..pe mine m-ar interesa ca rezultatul final sa fie un matisaj rosu ...si de unde as putea sa iau bucati de pluta ptr maner?in speranta ca ma poate ajuta cineva eu va multumesc anticipat ..
Prinde,pastreaza dar si ELIBEREAZA !!!!
FIELDTESTER SENZOR PLANET
www.snz.ro

Avatar utilizator
Bogdan Zaharia
Moderator
Mesaje: 5358
Membru din: Dum Oct 03, 2010 21:54
Puncte: 0
Localitate: IASI
Contact:

Re: reconditionare matisaj inele

Mesaj de Bogdan Zaharia »

Incearca aici, tocmai mi-am trimis lansetele pentru matisarea
" http://www.scoaladestationar.ro/
Contact
Nelu Sabau
Mob: 0722502220
E-mail: nutzu_z@yahoo.com; nutzu@scoaladestationar.ro"
ImagineImagine
BÂZ

Catalin Bujita
Mesaje: 157
Membru din: Joi Dec 15, 2011 20:15
Puncte: 0

Re: reconditionare matisaj inele

Mesaj de Catalin Bujita »

1. daca te intereseaza sa-ti reconditionezi singur lansetele, gasesti destule shopuri on-line pentru materiale, in special din Anglia si SUA (ex: www.getbitoutdoors.com).
2. nu am auzit pana acum de rasina care sa atace carbonul, si am lucrat aproape 13 ani in compozite
3. trebuie sa faci diferenta intre o rasina si un lac pe baza de rasina. rasina este materia prima din care se pot face sute de produse (lacuri, adezivi, protectii anticorozive, pardoseli, compozite, etc), iar lacul este un produs finit cu o anumita aplicatie, in cazul de fata poate avea anumite proprietati in plus fata de rasina de baza (ex. flexibilitate, luciu, aderenta pe suport, etalare, stabilitate UV, rezistenta la apa, usurinta in a scoate bulele de aer, etc)

Avatar utilizator
Madalin 88
Mesaje: 733
Membru din: Mar Iul 06, 2010 14:01

Re: reconditionare matisaj inele

Mesaj de Madalin 88 »

Carping RACE scrie:1. daca te intereseaza sa-ti reconditionezi singur lansetele, gasesti destule shopuri on-line pentru materiale, in special din Anglia si SUA (ex: http://www.getbitoutdoors.com).
2. nu am auzit pana acum de rasina care sa atace carbonul, si am lucrat aproape 13 ani in compozite
3. trebuie sa faci diferenta intre o rasina si un lac pe baza de rasina. rasina este materia prima din care se pot face sute de produse (lacuri, adezivi, protectii anticorozive, pardoseli, compozite, etc), iar lacul este un produs finit cu o anumita aplicatie, in cazul de fata poate avea anumite proprietati in plus fata de rasina de baza (ex. flexibilitate, luciu, aderenta pe suport, etalare, stabilitate UV, rezistenta la apa, usurinta in a scoate bulele de aer, etc)


multumesc de raspuns ...dar eu ma gandeam poate gasesc ceva in romania....ca am auzit ca este destul de scump transportul din anglia sa SUA ..
deeaceea ma gandeam daca poate sa imi spuna cineva care matiseaza inele ....rasina se numeste x
Prinde,pastreaza dar si ELIBEREAZA !!!!
FIELDTESTER SENZOR PLANET
www.snz.ro

Catalin Bujita
Mesaje: 157
Membru din: Joi Dec 15, 2011 20:15
Puncte: 0

Re: reconditionare matisaj inele

Mesaj de Catalin Bujita »

Pai ai deja o recomandare, eu iti mai pot da una in Bucuresti, se numeste Andronic. Dar daca doresti sa-ti rezolvi tu singur problema atunci va trebui sa apelezi la site-urile din strainatate, pentru ca de acolo isi iau si baietii astia materialele

Avatar utilizator
Madalin 88
Mesaje: 733
Membru din: Mar Iul 06, 2010 14:01

Re: reconditionare matisaj inele

Mesaj de Madalin 88 »

am inteles ...dami si nr lui andronic ....ca la nutzu am incercat sa sun si imi da ca ar avea tel inchis ...multumesc
Prinde,pastreaza dar si ELIBEREAZA !!!!
FIELDTESTER SENZOR PLANET
www.snz.ro

Catalin Bujita
Mesaje: 157
Membru din: Joi Dec 15, 2011 20:15
Puncte: 0

Re: reconditionare matisaj inele

Mesaj de Catalin Bujita »

ai mp

nutzu_z
Mesaje: 66
Membru din: Mar Mar 29, 2011 1:04
Puncte: 0
Localitate: Timisoara

Re: reconditionare matisaj inele

Mesaj de nutzu_z »

Salut. Rășina se numește Flex Coat, pentru a avea un matisaj roșu aprins ai nevoie de ață roșie de matisat, preferabil Gudebrood, un Color Preserver tot de la Flex Coat iar plută de mâner este pe Fisela sau Total Fishing, restul pe America. O să vezi că mai ai nevoie de ceva accesorii la mâner dacă vrei modificări, astea sunt la alegere.

Problema se pune în felul următor:

-Dacă vrei să iți faci doar sculele tale, atunci să iei componentele de mai sus nu este de ajuns deoarece ai nevoie și de mașinăriile auxiliare de prelucrare a bățului. Adică minim o mașină de uscat bățul sau dacă ai cash una profi care te ajută și la matisat și la uscat, în care bățul trebuie să stea la învârtit vreo 4 ore la 9RPM, pensule de aplicat rășina, reamere de modificat diametrul interior la pluta pt mâner și experiența de a nu f.u.t.e propriile lansete. :)) Din prima nu o să iți iasă, garantez! ...eu am pățit-o!
-Dacă în schimb vrei să te apuci de rod building atunci bagă un ochi pe Mudhole.com sau pe Pacific Bay și pune-te pe achiziții. Cu vre-o 800 Usd ai putea să începi activitatea cu minimum necesar dar cea mai importantă sculă în meseria asta este îndemânarea deoarece e muncă de chinez și trebuie să iți placă. Eu am lucrat Computer-hardware vre-o 8 ani, incepând cu Cip-urile românești și urmând cu XT, 286, 386 etc etc, când nimic nu era PNP și de atunci am tragerea de suflet pentru ..... propriii nervi. Cu timpul vine și experiența, important este să citești mult netul pe forum-urile străine ca să iți deschizi ochii.

Baftă maximă!
Sabau Nutzu

nutzu_z
Mesaje: 66
Membru din: Mar Mar 29, 2011 1:04
Puncte: 0
Localitate: Timisoara

Re: reconditionare matisaj inele

Mesaj de nutzu_z »

Apropo, sunt de găsit la nr 0722 502220. O seară faină!
Sabau Nutzu

Avatar utilizator
Madalin 88
Mesaje: 733
Membru din: Mar Iul 06, 2010 14:01

Re: reconditionare matisaj inele

Mesaj de Madalin 88 »

masina de invartit lanseta o fac eu ...nu este o mare problema ....chestia cu pluta este mai dificila dar se rezolva si aia ...rasina ma interesa si ata care sa nu se decoloreze prea mult cand intra in contact cu rasina ...apropo ti-a m dat un add pe mess cand intrii poate schimbam ceva idei ....mai intai am sa fac un matisaj pe un bat oarecare pana imi dau seama cu rasina ....matisaje am mai facut pana acum dar le acopeream cu spray de masina si pe urma cu spray cu lac si au rezistat dar cu rasina am vazut ca iese altfel ...xcum ms mult de informatii
Prinde,pastreaza dar si ELIBEREAZA !!!!
FIELDTESTER SENZOR PLANET
www.snz.ro

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Discutii Generale despre Pescuit”