Rulare boilies

Lucruri care de multe ori nu ne lasa sa dormim: mixuri, nade, boiliesuri, seminte, arome, pelete, etc.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee, gor965

Andrei91
Mesaje: 515
Membru din: Mie Ian 06, 2016 18:31
Puncte: 0
Localitate: Cj

Rulare boilies

Mesaj de Andrei91 »

Care imi da o idee , cum as putea face sau mai bine zis ce as putea face, dupa ce rulez bilele sa le dau jos intr-un mod eficient de pe masa de rulat fara sa le deformez. Am incercat sa las coca mai tare si sa rabatez masa, dar fara mari realizari .. Am vazut la un moment dat pe internet o poza cu un fel de suport pentru masa de unde curgeau bilele direct pe o tavita. Folosesc cineva asa ceva?

Mircea.Jakab
Mesaje: 41
Membru din: Lun Oct 07, 2013 18:54
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Rulare boilies

Mesaj de Mircea.Jakab »

daca nu ai reusit cu rabatatul mesei,presupun ca ai folosit un suport pt masa de rulat cu o balama ca sa o rabatezi eficient,atunci incearca sa folosesti o pensula lata,de dimensiuni mai mari sa le "perii" de pe masa,e mai prietenoasa cu bilele decat palma...

Andrei91
Mesaje: 515
Membru din: Mie Ian 06, 2016 18:31
Puncte: 0
Localitate: Cj

Re: Rulare boilies

Mesaj de Andrei91 »

Da folosesc balamale si rabatez, balamaua e pe marginea mesei si le rabatez intr-o ladita, inca.mai am de muncit la distanta , de la masa la ladita, ca sa nu se deformeze. Am de gand sa fac un fel de rafturi , cu ladita e.mai greu ca e adanca si unele.bile se deformeaza cand pica de pe masa. Vreau rafturi cu site si sa le fac de o dimensiune in cat sa incapa si in vaporiera, ,adica dupa ce pica de pe masa sa le bag in vaporiera,dupa care la uscat pe aceleasi site, fara sa le mut. Eu ma gandeam la aluminiu, oare se pot face site cu margini de aluminiu? nici nu stiu cat mar duce o astfel de operatiune.

Mircea.Jakab
Mesaje: 41
Membru din: Lun Oct 07, 2013 18:54
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Rulare boilies

Mesaj de Mircea.Jakab »

de ce nu le faci din sipci de lemn?te complici cu aluminiu si e si mult mai scump,parerea mea.

Andrei91
Mesaje: 515
Membru din: Mie Ian 06, 2016 18:31
Puncte: 0
Localitate: Cj

Re: Rulare boilies

Mesaj de Andrei91 »

Ma gandeam ca rezista mai mult , dar sipcile astea rezista sa le tot bag la abur ? spune-mi si mie ce plasa am.nevoie ca sa mi le fac, ce marime. Multumesc

mihai stancu
Mesaje: 50
Membru din: Sâm Feb 09, 2013 16:33
Puncte: 0
Localitate: Titu

Re: Rulare boilies

Mesaj de mihai stancu »

Andrei91 scrie:Care imi da o idee , cum as putea face sau mai bine zis ce as putea face, dupa ce rulez bilele sa le dau jos intr-un mod eficient de pe masa de rulat fara sa le deformez. Am incercat sa las coca mai tare si sa rabatez masa, dar fara mari realizari .. Am vazut la un moment dat pe internet o poza cu un fel de suport pentru masa de unde curgeau bilele direct pe o tavita. Folosesc cineva asa ceva?
Eu folosesc un suport sub masa de rulat iar pe post de tăvițe am rame de aluminiu cu plasa antiinsecte. Ramele au 5 cm mai mult decât mesele de rulat și au pe colturi montate distanțiere care au rol atât de fixare a lor una peste cealaltă cât și pentru a preveni deformarea( le tine la 1cm deasupra blatului de lucru și amortizează caderea). Suportul de sub masa de rulat e înclinat către rame iar ultima mișcare a capacului trebuie sa fie mai ampla, către tavita, depășind suportul în totalitate. Rar îmi rămân bile pe care le îndepărtez cu mana, folosesc ce-i drept și un ulei pentru ungerea mesei.
Simplitatea este sofisticarea extrema.

Andrei91
Mesaje: 515
Membru din: Mie Ian 06, 2016 18:31
Puncte: 0
Localitate: Cj

Re: Rulare boilies

Mesaj de Andrei91 »

poti pune niste poze ? atat cu sportu de sub masa de rulat cat si cu rafturile ? :D

mihai stancu
Mesaje: 50
Membru din: Sâm Feb 09, 2013 16:33
Puncte: 0
Localitate: Titu

Re: Rulare boilies

Mesaj de mihai stancu »

Andrei91 scrie:poti pune niste poze ? atat cu sportu de sub masa de rulat cat si cu rafturile ? :D
Pot pune peste 2 săptămâni, sunt la mama soacra în garaj. Oricum nu e nimic deosebit îti poți da seama din descriere de cum arata și funcționează dar o sa pun când o sa mai rulez.
Simplitatea este sofisticarea extrema.

Andrei91
Mesaje: 515
Membru din: Mie Ian 06, 2016 18:31
Puncte: 0
Localitate: Cj

Re: Rulare boilies

Mesaj de Andrei91 »

Nu inteleg cum adica le tine 1 cm deasupra blatului de lucru pentru a preveni deformarea, din ce inteleg ultima miscare o faci mai ampla incat sa plece toate bilele de pe masa in suport ?, eu ma gandeam sa imi fac ceva suport la masa de rulat inca sa fie inclin si deschizi masa, sa curga din inertie pe tavite.

mihai stancu
Mesaje: 50
Membru din: Sâm Feb 09, 2013 16:33
Puncte: 0
Localitate: Titu

Re: Rulare boilies

Mesaj de mihai stancu »

Andrei91 scrie:Nu inteleg cum adica le tine 1 cm deasupra blatului de lucru pentru a preveni deformarea, din ce inteleg ultima miscare o faci mai ampla incat sa plece toate bilele de pe masa in suport ?, eu ma gandeam sa imi fac ceva suport la masa de rulat inca sa fie inclin si deschizi masa, sa curga din inertie pe tavite.
Ai intuit bine. Suportul tine masa de rulat înclinată sa te poți ajuta de inertie iar distanțiere le de 1cm ajuta ca atunci când cad bilele în tavita sa amortizeze șocurile, plasa antiinsecte fiind moale nu deformează boiliesurile ca atunci când ar atinge direct Un suport tare ( blat de lucru sau lădițe din pvc).
Simplitatea este sofisticarea extrema.

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Nade & Momeli”