CARLIGE DE CRAP

Lansete, mulinete, fire, carlige, camping, accesorii, etc. Comentati, criticati sau recomandati.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Avatar utilizator
Dan Mateianu
Site Admin
Mesaje: 3211
Membru din: Mie Ian 16, 2008 9:52
Puncte: 300
Localitate: Bucuresti

CARLIGE DE CRAP

Mesaj de Dan Mateianu »

Alegerea carligelor este un lucru foarte personal in pescuitul crapului. Unele modele iti vor fi pe plac, iar altele nu. Totusi, este clar ca nu exista un singur model de carlig care sa se potriveasca tuturor nevoilor tale in pescuitul crapului.

Citeste articolul complet pe Crapmania.ro, click aici !

Avatar utilizator
gabicarp
Mesaje: 189
Membru din: Mie Feb 23, 2011 13:28
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: CARLIGE DE CRAP

Mesaj de gabicarp »

Daca tot este despre carlige am si eu o intrebare.
Am fost la concursul Senior cup de pe MV am dat cu carlige mustad si korda de 6 . Nu inteleg de ce , dar atat mustadul cat si korda mi s-au indoit de la peste . La carligul mustad nu stiu ce peste a fost - cu toate ca nu l-am simtit prea mare , dar la korda , am avut un crap la 6.5 kg . De fortat nu l-am fortat ca aveam fir de 0,21 mm asa ca nu inteleg de ce s-au deformat . Am scos si la 10 kg in aceeasi seara , dar nu au fost probleme .
Acum ma gandesc sa-mi schimb acele , cu toate ca am dat cu mustad de 5 ani si nu am avut astfel de probleme . Oi fi nimerit un lot facut pe vapor ?
Nici macar nu le-am cumparat din piata ci de la magazine cu renume .
Despre Drenan sau Gardner ce parere aveti ?

Avatar utilizator
robyvan
pescar de competitie
Mesaje: 1842
Membru din: Lun Aug 16, 2010 12:51
Puncte: 0
Localitate: Timisoara

Re: CARLIGE DE CRAP

Mesaj de robyvan »

carlige bune....poti incerca si Owner C8...o sa-ti placa..... :wink:
slowly we rot- by Obituary

Diaconu Octavian
Mesaje: 36
Membru din: Vin Noi 06, 2009 9:47

Re: CARLIGE DE CRAP

Mesaj de Diaconu Octavian »

Asemenea probleme am avut si eu in decursul anilor cu cirlige de la firme de renume si se poate intimpla sa aiba unu chiar doua cirlige naspa(decalite sau calite prea tare ) in pachet,dar asta depinde de norocul nostru :mrgreen: ,cea mai buna metoda si care nu da gres e un patent in trusa si verificate inainte de folosire si nu o sa mai fii dezamagit.

Avatar utilizator
cipica
Partener Crapmania.ro
Mesaje: 1044
Membru din: Dum Ian 16, 2005 12:29
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: CARLIGE DE CRAP

Mesaj de cipica »

Cateva aspecte legate de carlige gasesti si in articolul "CRAPI FARA NUMAR" din revista SUPERPESCAR :wink:

Avatar utilizator
Robert22
Mesaje: 111
Membru din: Lun Noi 08, 2010 13:45
Puncte: 0
Localitate: Zalau

Re: CARLIGE DE CRAP

Mesaj de Robert22 »

carlige...hmmm
si eu am folosit mult carlige mustad dar mai demult cand erau fabricate in norvegia si eram foarte multumit de ele dar am renuntat (acum sunt fabricate in china).
tot ma gandeam pe ce carlige sa merg sezonul asta si am tot citit discutii despre Gardner mugga
toata lumea lauda carligele de la gardner (numai bune se spunea despre ele)
am comandat ceva produse de pe site de la Profishing si am zis ca iau si carlige Gardner mugga covert nr6.
Imagine
azi au sosit produsele si sunt nemultumit in legatura cu carligele
nu stiu ce sa cred deoarece pana acuma nu am folosit gardner dar inteapa foarte prost sau mai bine zis extrem de prost.
inteleg sa gasesc una sau 2 carlige in plica care sa fie mai proaste dar am constata ca toate sunt asa desi se zice ca sunt periculos de ascutite.
la prima impresie am constata o parere dezamagitoare despre aceste carlige.
nu stiu cum este posibil dar asta este (noroc ca nu am luat doar 1 plic)
a folosit cineva aceste carlige?
ce parere aveti?
mi-sa intamplat doar mie sau mai sunt cazuri?

Diaconu Octavian
Mesaje: 36
Membru din: Vin Noi 06, 2009 9:47

Re: CARLIGE DE CRAP

Mesaj de Diaconu Octavian »

E strigator la cer cit esti de ghinionist :D :mrgreen: :D ,am mugga luate anul trecut si folosite pot sa spun doar PERICULOS DE ASCUTITE ,mare atentie la manevrarea lor.Ramin la parerea cleste si verificat.

mo_claudiu
Mesaje: 14
Membru din: Vin Noi 19, 2010 7:29

Re: CARLIGE DE CRAP

Mesaj de mo_claudiu »

probabil ca nu sunt originale. eu le folosesc si nu am avut probleme. poti incerca si ashima antieject sunt de calitate superioara.

Avatar utilizator
Robert22
Mesaje: 111
Membru din: Lun Noi 08, 2010 13:45
Puncte: 0
Localitate: Zalau

Re: CARLIGE DE CRAP

Mesaj de Robert22 »

pai pot sa incerc si altele dar nu mai cumpar de pe net, este alta treaba cand le iei in mana si le verifici acolo pe loc decat sa ti le cumperi online, dar problema este ca aici in Zalau nu am foarte multe variante maxim Korda :(
despre treaba cum ca nu-s originale m-am gandit si eu dar nu stiu ce sa cred...inca nu am luat produse proaste de pe acest site :x
eu le verific pe unghii pun varful pe unghie si incerc sa il trag usor (teoretic ar trebuii sa nu fuga varful din punctul ala ) dar astea zici ca sunt de aruncat :shock:
nah asta este din chestii de astea invata omul

Avatar utilizator
Robert22
Mesaje: 111
Membru din: Lun Noi 08, 2010 13:45
Puncte: 0
Localitate: Zalau

Re: CARLIGE DE CRAP

Mesaj de Robert22 »

m-am uitat mai atent si m-am lamurit
cred ca sunt contrafacute
poza postata de mine mai sus este plicul original cu carlige originale
dar am comparat poza cu plicul original si cu ce am eu este aproape la fel (o mica mare diferenta)
plicul meu arata asa doar cu carlige nr 6 :
Imagine
ce parere aveti?
pe site apare plicul (presupus original) dar eu am primit acest plic
deci am luat tzeapa
daca si asta este cel original IMI CER SCUZE pentru antireclama :?
ma puteti lamuri?

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Comentarii Echipament Crap”