Fir mono 0.45

Lansete, mulinete, fire, carlige, camping, accesorii, etc. Comentati, criticati sau recomandati.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Avatar utilizator
gabi1
Veteran
Mesaje: 4787
Membru din: Joi Sep 16, 2010 19:23
Puncte: 0
Localitate: Gura Oborului

Re: Fir mono 0.45

Mesaj de gabi1 »

Daca nu l-ai folosit personal sau nu stii pe cineva care l-a folosit intr-o situatie asemanatoare...
400 lei pentru 6 tamburi... macar ca-ti asigura confortul psihic si tot e un pas inainte.
"Azi oamenii cunosc preţul fiecărui obiect si valoarea nici unuia."
"Nu refuza ajutorul imbecililor; pentru a rămâne sus iți trebuie unanimitate". :-)

carbocalm
Mesaje: 513
Membru din: Joi Mai 16, 2013 21:26
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Fir mono 0.45

Mesaj de carbocalm »

E posibil ca din cauza firului rasucit ( datorita plantarilor numeroase ) in momentul in care ajung cu el in sarcina maxima sa se deformeze pe acele portiuni cand se intinde?

Din ce imi spune majoritatea se pare ca fizic un fir de 0.45 nu prea face fata la ce vreau eu .
Daca as pune un textil mai subtire la carlig ( 15 lbs ) stiu sigur ca ar ceda , insa daca intep un trofeu nu vreau sa il scap din cauza rigului.

carbocalm
Mesaje: 513
Membru din: Joi Mai 16, 2013 21:26
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Fir mono 0.45

Mesaj de carbocalm »

gabi1 scrie:
Daca nu l-ai folosit personal sau nu stii pe cineva care l-a folosit intr-o situatie asemanatoare...
400 lei pentru 6 tamburi... macar ca-ti asigura confortul psihic si tot e un pas inainte.
:lol: speculezi o conversatie privata.
In 600 de lei cred ca pot sa pun 1200 de metri de textil de 0.4 din ce am vazut pe net .

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Fir mono 0.45

Mesaj de Dan Mitranescu »

carbocalm scrie:@Dan,

Avand in vedere influenta majora pe care ai avut-o pentru mine legat de pescuitul la crap nu vreau sa te contrazic ,dar nu am alta agatatura decat cocioc in afara de maluri unde sunt niste salcii scufundate.
Le plantez pana in salcii unde e o zona curata de 2-3 m latime.
Am 2 metri de leacore de la montura iar in momentul in care ajungeam cu barca puteam sa apuc de leadcore si sa trag, firul nefiind agatat pana acolo.
Tamburii suplimentari de la TD sunt de 6000 sau de 7500 ?
Imi voi face 2 randuri de fire pentru genul asta de pescuit unii cu 0.40-0.45 si unii cu 0.50.

PS. Oricand ne putem sincroniza ca si timp esti invitatul meu. Voi ajunge oricum la magazin sa imi schimb firul pentru ca de la celalalt magazin de unde mai cumpar am primit o recomandare din burta.
Mie primii 2 somni mi-au intrat accidental la bila .I-am scapat pentru ca dupa ce i-am indepartat un pic de agatatura nu am mai tinut tamburul blocat cu mana si le-am lasat un pic de respiro ca la crap.
Cei trei pe care i-am prins pana acum au intrat la buchet de rame dar nu am mai cedat nici un metru de fir . Nu ma incanta dril-ul cu un somn, e doar forta bruta . Prefer oricand un crap sui de 1 m .
"alta agatatura" in zonele care au "numai cocioc" sunt firele pe care le lasa cei care agata.
Asta este si cea mai plauzibila cauza de aplatizare a firului, fara sa se rupa sau sa se ciupeasca. :wink: Un fir trecut prin unghiul format de alt fir ... se aplatizeaza.

O alta solutie pe care am omis sa ti-o spun si este cea mai practica ( eu o folosesc tot timpul in agataturi, la plantat ) este folosirea unui inaintas mono de 0,60 - 0,80 si lung de 30m. In felul asta ai si lungime de fir pe tambur ( merge chiar 0,40-ul pe care il ai deja ), cat si maxima grosime pentru riscurile ciupirii firului in zone cu agatatura.
Se foloseste fir mono pentru ca aluneca pe agataturi, fara sa le taie si sa se "impaneze" in ele, cum face textilul.

Avatar utilizator
mariusangler
Mesaje: 533
Membru din: Mar Oct 23, 2007 11:24
Puncte: 0
Localitate: timisoara

Re: Fir mono 0.45

Mesaj de mariusangler »

Am folosit Trabucco si crocodile jaxon.Am amici care pescuiesc numai cu Jaxon catfish pe ebro.Acum daca pui un inaintas textil de aceeasi putere cu firul principal ia ghici care se rupe primul.Cumpara carlige proaste daca vrei sa se rupa carligul,eu foloseam carlige de la Trabucco in combinatie cu firul de la ei si nu s-a rupt nimic si nici deformatii pe fire nu am avut.La orice fir trebuie sa faci compromisuri.Veriga slaba trebuie sa fie cat mai scurta sau mai ieftina daca vrei sa nu pierzi firul principal.Cum spune Dan,mai bine folosesti un 0,35 si un leder de 30 de metri de 0,60.Cu Jaxon satori de 0,35 poti sa te si remorchezi cu masina asa tare este.
Mad carp Team

kramy
Mesaje: 153
Membru din: Mar Ian 11, 2011 8:25
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Fir mono 0.45

Mesaj de kramy »

carbocalm scrie:
kramy scrie:e clar ca daca pescuiesti undeva pe la 250m iti trebuie cel putin 300-350m de fir pe tambur...ca sa intepi bine la distanta aia, parerea mea e sa iei un fir cu elasticitate cat mai mica...un fir care l-am vazut zilele trecute si la care producatorul specifica si rezistenta mare la abraziune este:

Fir Monofilament Prologic Mimicry 3D Mirage XP, 1000m

Plus ca este un fir premiat EFTTEX 2014! ...si 1000m iti ajung pentru 3 tamburi
Daca nu l-ai folosit personal sau nu stii pe cineva care l-a folosit intr-o situatie asemanatoare chiar nu am cum sa il comand fie el si premiat.
Personal nu l-am folosit, dar stiu pe cineva care l-a utilizat la Sarulesti....nu stiu zona in care a pescuit acolo, insa am sa-l intreb maine si revin cu un raspuns

carbocalm
Mesaje: 513
Membru din: Joi Mai 16, 2013 21:26
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Fir mono 0.45

Mesaj de carbocalm »

@Dan
Firul e deformat pe aproximativ 100m , in conditiile in care am scos aproape 40m de pe fiecare tambur.
O sa il las la magazin sa il vezi.
Oricum voi trece la un 0.45 .

carbocalm
Mesaje: 513
Membru din: Joi Mai 16, 2013 21:26
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Fir mono 0.45

Mesaj de carbocalm »

mariusangler scrie:Am folosit Trabucco si crocodile jaxon.Am amici care pescuiesc numai cu Jaxon catfish pe ebro.Acum daca pui un inaintas textil de aceeasi putere cu firul principal ia ghici care se rupe primul.Cumpara carlige proaste daca vrei sa se rupa carligul,eu foloseam carlige de la Trabucco in combinatie cu firul de la ei si nu s-a rupt nimic si nici deformatii pe fire nu am avut.La orice fir trebuie sa faci compromisuri.Veriga slaba trebuie sa fie cat mai scurta sau mai ieftina daca vrei sa nu pierzi firul principal.Cum spune Dan,mai bine folosesti un 0,35 si un leder de 30 de metri de 0,60.Cu Jaxon satori de 0,35 poti sa te si remorchezi cu masina asa tare este.
Textil nu mai folosesc decat in putinele partide cand nu plantez ca si inaintas.
La plantat nu mai folosesc inaintas de vreo 3 ani ci direct fir de 0.40.Probabil voi intra cu barca cand agat pentru a nu face compromisuri la montura.

carbocalm
Mesaje: 513
Membru din: Joi Mai 16, 2013 21:26
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Fir mono 0.45

Mesaj de carbocalm »

carbocalm scrie:
kramy scrie:Daca nu l-ai folosit personal sau nu stii pe cineva care l-a folosit intr-o situatie asemanatoare chiar nu am cum sa il comand fie el si premiat.
Personal nu l-am folosit, dar stiu pe cineva care l-a utilizat la Sarulesti....nu stiu zona in care a pescuit acolo, insa am sa-l intreb maine si revin cu un raspuns
Ok. Sa vedem un feedback.
Merci

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Fir mono 0.45

Mesaj de Dan Mitranescu »

carbocalm scrie:
mariusangler scrie:Am folosit Trabucco si crocodile jaxon.Am amici care pescuiesc numai cu Jaxon catfish pe ebro.Acum daca pui un inaintas textil de aceeasi putere cu firul principal ia ghici care se rupe primul.Cumpara carlige proaste daca vrei sa se rupa carligul,eu foloseam carlige de la Trabucco in combinatie cu firul de la ei si nu s-a rupt nimic si nici deformatii pe fire nu am avut.La orice fir trebuie sa faci compromisuri.Veriga slaba trebuie sa fie cat mai scurta sau mai ieftina daca vrei sa nu pierzi firul principal.Cum spune Dan,mai bine folosesti un 0,35 si un leder de 30 de metri de 0,60.Cu Jaxon satori de 0,35 poti sa te si remorchezi cu masina asa tare este.
Textil nu mai folosesc decat in putinele partide cand nu plantez ca si inaintas.
La plantat nu mai folosesc inaintas de vreo 3 ani ci direct fir de 0.40.Probabil voi intra cu barca cand agat pentru a nu face compromisuri la montura.
La plantat nu se foloseste inaintas. Inaintasul este pentru aruncat.

Totusi, la ce ma refer eu este un inaintas pentru agatatura, mono 0,60+ de 30m. Majoritatea pescarilor de pe Sarulesti ( dau exemplul atat ca balta cu agatatura, cat si ca nivel de pescuit ) il folosesc la plantat.

Cand agati montura, cu sau fara peste, intri cu barca si o scoti tragand de acest inaintas. Pierderile sunt cele mai mici.
Intotdeauna am in barca ace legate de rezerva, cu tot cu momeala, pentru cazul in care se rupe montura.
Situatia este simpla. Daca tot intru sa replantez, de ce sa nu ma folosesc de acest drum si pentru a scoate montura sau pestele, cu riscuri minime, adica intrand pe inaintasul de 30m de 0,60 ?!

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Comentarii Echipament Crap”