Fir mono 0.45

Lansete, mulinete, fire, carlige, camping, accesorii, etc. Comentati, criticati sau recomandati.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

kramy
Mesaje: 153
Membru din: Mar Ian 11, 2011 8:25
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Fir mono 0.45

Mesaj de kramy »

carbocalm scrie:
kramy scrie:e clar ca daca pescuiesti undeva pe la 250m iti trebuie cel putin 300-350m de fir pe tambur...ca sa intepi bine la distanta aia, parerea mea e sa iei un fir cu elasticitate cat mai mica...un fir care l-am vazut zilele trecute si la care producatorul specifica si rezistenta mare la abraziune este:

Fir Monofilament Prologic Mimicry 3D Mirage XP, 1000m

Plus ca este un fir premiat EFTTEX 2014! ...si 1000m iti ajung pentru 3 tamburi
Daca nu l-ai folosit personal sau nu stii pe cineva care l-a folosit intr-o situatie asemanatoare chiar nu am cum sa il comand fie el si premiat.
Personal nu l-am folosit, dar stiu pe cineva care l-a utilizat la Sarulesti....nu stiu zona in care a pescuit acolo, insa am sa-l intreb maine si revin cu un raspuns

carbocalm
Mesaje: 513
Membru din: Joi Mai 16, 2013 21:26
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Fir mono 0.45

Mesaj de carbocalm »

@Dan
Firul e deformat pe aproximativ 100m , in conditiile in care am scos aproape 40m de pe fiecare tambur.
O sa il las la magazin sa il vezi.
Oricum voi trece la un 0.45 .

carbocalm
Mesaje: 513
Membru din: Joi Mai 16, 2013 21:26
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Fir mono 0.45

Mesaj de carbocalm »

mariusangler scrie:Am folosit Trabucco si crocodile jaxon.Am amici care pescuiesc numai cu Jaxon catfish pe ebro.Acum daca pui un inaintas textil de aceeasi putere cu firul principal ia ghici care se rupe primul.Cumpara carlige proaste daca vrei sa se rupa carligul,eu foloseam carlige de la Trabucco in combinatie cu firul de la ei si nu s-a rupt nimic si nici deformatii pe fire nu am avut.La orice fir trebuie sa faci compromisuri.Veriga slaba trebuie sa fie cat mai scurta sau mai ieftina daca vrei sa nu pierzi firul principal.Cum spune Dan,mai bine folosesti un 0,35 si un leder de 30 de metri de 0,60.Cu Jaxon satori de 0,35 poti sa te si remorchezi cu masina asa tare este.
Textil nu mai folosesc decat in putinele partide cand nu plantez ca si inaintas.
La plantat nu mai folosesc inaintas de vreo 3 ani ci direct fir de 0.40.Probabil voi intra cu barca cand agat pentru a nu face compromisuri la montura.

carbocalm
Mesaje: 513
Membru din: Joi Mai 16, 2013 21:26
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Fir mono 0.45

Mesaj de carbocalm »

carbocalm scrie:
kramy scrie:Daca nu l-ai folosit personal sau nu stii pe cineva care l-a folosit intr-o situatie asemanatoare chiar nu am cum sa il comand fie el si premiat.
Personal nu l-am folosit, dar stiu pe cineva care l-a utilizat la Sarulesti....nu stiu zona in care a pescuit acolo, insa am sa-l intreb maine si revin cu un raspuns
Ok. Sa vedem un feedback.
Merci

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Fir mono 0.45

Mesaj de Dan Mitranescu »

carbocalm scrie:
mariusangler scrie:Am folosit Trabucco si crocodile jaxon.Am amici care pescuiesc numai cu Jaxon catfish pe ebro.Acum daca pui un inaintas textil de aceeasi putere cu firul principal ia ghici care se rupe primul.Cumpara carlige proaste daca vrei sa se rupa carligul,eu foloseam carlige de la Trabucco in combinatie cu firul de la ei si nu s-a rupt nimic si nici deformatii pe fire nu am avut.La orice fir trebuie sa faci compromisuri.Veriga slaba trebuie sa fie cat mai scurta sau mai ieftina daca vrei sa nu pierzi firul principal.Cum spune Dan,mai bine folosesti un 0,35 si un leder de 30 de metri de 0,60.Cu Jaxon satori de 0,35 poti sa te si remorchezi cu masina asa tare este.
Textil nu mai folosesc decat in putinele partide cand nu plantez ca si inaintas.
La plantat nu mai folosesc inaintas de vreo 3 ani ci direct fir de 0.40.Probabil voi intra cu barca cand agat pentru a nu face compromisuri la montura.
La plantat nu se foloseste inaintas. Inaintasul este pentru aruncat.

Totusi, la ce ma refer eu este un inaintas pentru agatatura, mono 0,60+ de 30m. Majoritatea pescarilor de pe Sarulesti ( dau exemplul atat ca balta cu agatatura, cat si ca nivel de pescuit ) il folosesc la plantat.

Cand agati montura, cu sau fara peste, intri cu barca si o scoti tragand de acest inaintas. Pierderile sunt cele mai mici.
Intotdeauna am in barca ace legate de rezerva, cu tot cu momeala, pentru cazul in care se rupe montura.
Situatia este simpla. Daca tot intru sa replantez, de ce sa nu ma folosesc de acest drum si pentru a scoate montura sau pestele, cu riscuri minime, adica intrand pe inaintasul de 30m de 0,60 ?!

kramy
Mesaje: 153
Membru din: Mar Ian 11, 2011 8:25
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Fir mono 0.45

Mesaj de kramy »

carbocalm scrie:
carbocalm scrie:
kramy scrie:Daca nu l-ai folosit personal sau nu stii pe cineva care l-a folosit intr-o situatie asemanatoare chiar nu am cum sa il comand fie el si premiat.
Personal nu l-am folosit, dar stiu pe cineva care l-a utilizat la Sarulesti....nu stiu zona in care a pescuit acolo, insa am sa-l intreb maine si revin cu un raspuns
Ok. Sa vedem un feedback.
Merci
...ok...am vorbit cu persoana respectiva si a spus ca si-a schimbat locatia si a pescuit la Varlaam unde e multa agatatura si din cate stiu eu si multe scoici....a spus ca firul e OK si a folosit chiar 0.40mm...l-am intrebat si de aspectul cu aplatizarea si nu a remarcat lucrul asta, dar nici nu a dat mare atentie in conditiile in care firul nu i s-a rupt...

Avatar utilizator
Claudiu Garlea
pescar de competitie
Mesaje: 2007
Membru din: Vin Iun 03, 2011 17:27
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Fir mono 0.45

Mesaj de Claudiu Garlea »

carbocalm scrie:@Claudiu,
Ai pescuit cu toate cele 3 fire intr-o situatie asemanatoare cu cea expusa de mine si au indeplinit cerintele de mai sus?
Imi recomanzi oricare fir dintre cele 3?
Toate sunt la fel de bune?

Salut,

Nu am pescuit cu toate in acelasi timp. Insa, monofilamentul Stren Original Clear colegii mei il folosesc in pescuitul de pe Dunare si Olt, pescuit din barca in agatatura (somn si crap). Monofilament pe care l-am folosit, este P-Line-ul, vine la role de 2000m, la un pret foarte bun si il pot schimba la maxim 2 partide, am folosit si Sufix Tritanium (insa la nici unul, nu am fost atent daca se aplatizeaza) cum ti s-a spus si mai sus, e bine sa folosesti o portiune mai mare de inaintas monofilament, Anaconda Undercover Camouflage, acesta este folosit ca si inaintas monofilament de pescarii ce pescuiesc pe lacuri ca: Vaarlam, Sarulesti.

carbocalm
Mesaje: 513
Membru din: Joi Mai 16, 2013 21:26
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Fir mono 0.45

Mesaj de carbocalm »

[/quote]...ok...am vorbit cu persoana respectiva si a spus ca si-a schimbat locatia si a pescuit la Varlaam unde e multa agatatura si din cate stiu eu si multe scoici....a spus ca firul e OK si a folosit chiar 0.40mm...l-am intrebat si de aspectul cu aplatizarea si nu a remarcat lucrul asta, dar nici nu a dat mare atentie in conditiile in care firul nu i s-a rupt...[/quote]

Ok. Daca a pescuit pe A din ceea ce am citit are doar zone abrazive nu si agatatura.
Problema mea era sa stiu in situatia in care agati in cocioc daca poti scoate fara deformarea firului.
Merci,

carbocalm
Mesaje: 513
Membru din: Joi Mai 16, 2013 21:26
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Fir mono 0.45

Mesaj de carbocalm »

@ Claudiu
Deja e alta abordare din partea ta.
Sincer sa fiu sunt constient ca nu merge sa scoti copaci scufundati din apa cu lanseta insa macar la cocioc aveam pretentia sa il scot fara sa deteriorez firul .

carbocalm
Mesaje: 513
Membru din: Joi Mai 16, 2013 21:26
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Fir mono 0.45

Mesaj de carbocalm »

Ca si concluzie voi trece oricum pe un fir de 0.45 . In functie de situatie voi lega si inaintas.

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Comentarii Echipament Crap”