Concurs casting Duminica 22.03.2015

Concursuri de crap. Anunturi, regulamente, inscrieri, desfasurare, clasamente, foto, concluzii.

Moderatori: Ivan Petre Paul, odoctee, Irinel Nitu

Scrie răspuns
Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Concurs casting Duminica 22.03.2015

Mesaj de Dan Mitranescu »

silviu_florescu scrie:Ramane sa ne vedem. Degeaba ne contrazicem aici, ca nu o scoatem la capat. Le comparam si pe al tau cu al meu.Poate pana atunci imi cumpar si unul mai profesional.
Nu este novoie de unul profesional. Muta masuratoarea pe fata micrometrului si este suficient.

Avatar utilizator
silviu_florescu
Mesaje: 268
Membru din: Vin Aug 22, 2008 18:03
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti / Pantelimon-Cernica(IF) 0767554004
Contact:

Re: Concurs casting Duminica 22.03.2015

Mesaj de silviu_florescu »

Eu am prins firele pana au inceput sa aiba frecare, sa opuna rezistenta la tragerea de ele. Erau prinse in mijlocul bratelor, iar fetele sunt perfect plate.
Ramane sa vedem la fata locului.

Avatar utilizator
adibogdan
Mesaje: 105
Membru din: Sâm Iul 05, 2014 21:29
Puncte: 0
Localitate: Brasov

Re: Concurs casting Duminica 22.03.2015

Mesaj de adibogdan »

propun sa masurati optic diametrele. sunt enspe mii de feluri de lupe cu ajutorul carora se masoara uzura placutelor aschietoare, totodata vorbim de o alta clasa de precizie.

Avatar utilizator
silviu_florescu
Mesaje: 268
Membru din: Vin Aug 22, 2008 18:03
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti / Pantelimon-Cernica(IF) 0767554004
Contact:

Re: Concurs casting Duminica 22.03.2015

Mesaj de silviu_florescu »

Da, asa cred ca ar fi cel mai precis. Dar unde se pot face astfel de masuratori? Sau cu ce?

nicudinescu
Mesaje: 90
Membru din: Lun Apr 01, 2013 20:21

Re: Concurs casting Duminica 22.03.2015

Mesaj de nicudinescu »

Multumesc tuturor participantilor .
Multumesc Irinel Bunica pentru ajutorul dat la arbitrare si celorlalti care au ajutat.
Multumesc Dan Mitranescu pentru rolele de fir.
Multumesc Silvica de data asta am fost mai bun capul sus,cred ca esti talismanul meu norocos.
Multumesc Cristi pentru clasament si filmare.
Inca o data felicitarii.

Avatar utilizator
silviu_florescu
Mesaje: 268
Membru din: Vin Aug 22, 2008 18:03
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti / Pantelimon-Cernica(IF) 0767554004
Contact:

Re: Concurs casting Duminica 22.03.2015

Mesaj de silviu_florescu »

nicudinescu scrie: Multumesc Silvica de data asta am fost mai bun capul sus,cred ca esti talismanul meu norocos.
:)
Bravo Nicusor. Azi ai fost mai bun. La fel si Maxul, la categoria grea. Cred ca ne purtam noroc reciproc. Eu tie in competitiile organizate, tu mie in amicale.Sper sa ramana asa :)
Serios acum, suntem pe drumul cel bun incepand sa adoptam cate putin din competitiile oficiale.
Capul sus mereu l-am tinut. Cine nu stie sa piarda nu e un campion adevarat. ;)

Edy
Mesaje: 155
Membru din: Vin Feb 10, 2012 12:36
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Concurs casting Duminica 22.03.2015

Mesaj de Edy »

Salutare, astazi am masurat din curiozitate cateva fire cu un subler electronic marca Mannesmann si am obtinut urmatoarele rezultate:

Shimano Technium 0,25 = 0,28
Sufix u.k. 0,235 = 0,23 - 0,24
Sufix u.k. 0,255 = 0,25 - 0,26
Ultima Distance 0,25 = 0,25
Hakuyo Maxx Distance 0,25 = 0,26

Toate firele au fost nefolosite.
Din cauza ca sublerul nu afiseaza miimile,abaterea poate fi de cca. 0,005 mm.Deci, dupa masuratorile mele firul Hakuyo poate avea intre 0,255 si 0,265mm.

Avatar utilizator
silviu_florescu
Mesaje: 268
Membru din: Vin Aug 22, 2008 18:03
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti / Pantelimon-Cernica(IF) 0767554004
Contact:

Re: Concurs casting Duminica 22.03.2015

Mesaj de silviu_florescu »

Felicitari pentru initiativa.
Instrumentul de masurat era chiar subler, sau micrometru? Stiam ca sublerul nu este chiar bun pentru dimensiuni mici..

Eu tot caut pe net o lupa gradata pentru masuratori cu acuratete, cum ne-a recomandat adibogdan. Nu gasesc decat cu precizii de 0,1mm, iar variantele cu miimi sunt o poala de bani, peste 1000 ron.
Intr-adevar, la masuratoarea optica nu mai ai ce sa gresesti. Nu se mai sugruma firul.
Si eu sunt curios sa imi verific micrometrul cu care am masurat duminca. Prea sunt mari diferentele.

Daca tot facem din grosimea firului o proba eliminatorie, macar sa avem instrumente adecvate.

Avatar utilizator
Digital
Pescar de competitie
Mesaje: 1102
Membru din: Lun Iun 09, 2008 9:26
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Concurs casting Duminica 22.03.2015

Mesaj de Digital »

silviu_florescu scrie:Felicitari pentru initiativa.
Eu tot caut pe net o lupa gradata pentru masuratori cu acuratete, cum ne-a recomandat adibogdan. Nu gasesc decat cu precizii de 0,1mm, iar variantele cu miimi sunt o poala de bani, peste 1000 ron.
Intr-adevar, la masuratoarea optica nu mai ai ce sa gresesti. Nu se mai sugruma firul.
Daca tot facem din grosimea firului o proba eliminatorie, macar sa avem instrumente adecvate.
Poti incerca cu un Microscop Digital USB de 800 X 2 sau 1000 X 2. :wink: nu costa foarte mult
https://www.youtube.com/watch?v=472y_gomdZk
https://www.youtube.com/watch?v=RP-3AHDaYbM
Stima
Victor Conta
ROMANIA
Tara in care ingerii nu calca

Edy
Mesaje: 155
Membru din: Vin Feb 10, 2012 12:36
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Concurs casting Duminica 22.03.2015

Mesaj de Edy »

Salut Silviu, cum am mai spus, sublerul este unul electronic, este foarte usor de utilizat - afiseaza ceea ce masori pe un mic ecran.Am observat ca daca strang mai tare firul diferentele sunt foarte mici (o sutime).Am mai observat ca, in cazul firelor
Sufix care au inscrise pe rola si miimile , sublerul oscila intre 2 valori. De exemplu ,
la firul de 0,255 oscila intre 0,25 si 0,26. Stiind ca firele Ultima si Sufix (ma rog, firmele)respecta specificatiile inscrise pe role, inclin sa cred ca masuratorile sunt corecte.
Daca vrei pot sa-ti imprumut sublerul sa-l testezi si tu. Oricum cred ca o sa ne vedem curand pentru ca mi-a ramas gandul la ,,acea lanseta,,

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Concursuri de Pescuit”