CUPA IERNII -MV 2- 2014

Concursuri de crap. Anunturi, regulamente, inscrieri, desfasurare, clasamente, foto, concluzii.

Moderatori: Ivan Petre Paul, odoctee, Irinel Nitu

Scrie răspuns
CRISTIAN SILVIU
Mesaje: 47
Membru din: Lun Dec 11, 2006 18:42

Re: CUPA IERNII -MV 2- 2014

Mesaj de CRISTIAN SILVIU »

10 grile valorice
- prima zi se baga 30 bile in urna numerotate de la a1 la c10
- tragi spre ex. A4 , automat ai tras si grila din care face parte si sectorul pe care pescuiesti prima zi
A doua zi , extragi dintr-o urna unde exista doar 2 bile( b si c). Daca ai ales b, Vladut iti comunica locul tau de pe b conform grilei alese din prima zi ( trebuie tinut cont ca se dubleaza alegatorii pe un sector, dar stiti voi cum sa o rezolvati ca si data trecuta)
-sau "mergi catre dreapta":adica daca pleci cu b-urile te duci pe c si a sau daca pleci cu c urmeaza a si b( se elimina si extragerea a doua)
- la finalul mansei a doua, Vladut iti comunica locul tau de pe c ,aferent grilei (asa scutim timp la a treia extragere)


Se mai poate coafa!!!
O seara buna

claudiupascu
Mesaje: 361
Membru din: Mar Iul 14, 2009 22:55

Re: CUPA IERNII -MV 2- 2014

Mesaj de claudiupascu »

CRISTIAN SILVIU scrie:10 grile valorice
- prima zi se baga 30 bile in urna numerotate de la a1 la c10
- tragi spre ex. A4 , automat ai tras si grila din care face parte si sectorul pe care pescuiesti prima zi
A doua zi , extragi dintr-o urna unde exista doar 2 bile( b si c). Daca ai ales b, Vladut iti comunica locul tau de pe b conform grilei alese din prima zi ( trebuie tinut cont ca se dubleaza alegatorii pe un sector, dar stiti voi cum sa o rezolvati ca si data trecuta)
-sau "mergi catre dreapta":adica daca pleci cu b-urile te duci pe c si a sau daca pleci cu c urmeaza a si b( se elimina si extragerea a doua)
- la finalul mansei a doua, Vladut iti comunica locul tau de pe c ,aferent grilei (asa scutim timp la a treia extragere)


Se mai poate coafa!!!
O seara buna
Dupa ce tragi in a doua zi stii unde vei fi in ultima fara sa-l mai astepti pe Vladut sa-ti comunice :D

Avatar utilizator
gor965
Moderator
Mesaje: 14706
Membru din: Vin Mai 25, 2007 17:04
Puncte: 0
Localitate: Calarasi

Re: CUPA IERNII -MV 2- 2014

Mesaj de gor965 »

A incercat cineva sa faca 30 de grile diferite ?
Am facut eu 30 de grile oarecum diferite (ma rog, nu exista grile identice dar unele se aseamana in 2 standuri din 3) si imi apare o problema legata de o dubla vecinatate in mansa a 3-a (sunt cate 2 echipe pe fiecare sector care se invecineaza din nou in mansa a 3-a) de care mi-e greu sa scap (cred ca din cauza ca pe un sector nu avem numar egal de standuri valorice...3-3-4). Nu stiu cat ar dura sa incerc sa fac grile diferite si fara invecinari si nici nu stiu daca treaba asta e posibila matematic. :?
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!
George Iorga
Imagine

CRISTIAN SILVIU
Mesaje: 47
Membru din: Lun Dec 11, 2006 18:42

Re: CUPA IERNII -MV 2- 2014

Mesaj de CRISTIAN SILVIU »

@claudiupascu
Corect,dar eu credeam ca e vorba de echilibrarea baltii si scutim si timp
Cat despre eliminarea favorurilor sau defavorurilor parerea mea este ca nu se prea poate,iar daca o sa fie eu cred ca este posibila doar cu inceperea ultimei manse si doar echipele invecinate.
Daca tu pescuiesti un stand bine trebuie o sa o faci pana la final chiar daca dupa tine vine o echipa "prietena"(ma refer la mansa a doua cand toata lumea trage si e in carti) nu cred ca ai timp sa-l strici.
Dar daca ne gandim numai la regii si tot felul de combinatii ne cam abatem de la subiectul principal

Avatar utilizator
Neacsu Mircea
Mesaje: 517
Membru din: Joi Mar 24, 2011 19:56

Re: CUPA IERNII -MV 2- 2014

Mesaj de Neacsu Mircea »

la o cupa a primaveria cam acum 2 ani lam avut vecin de stand 3 manse pe dan mitranescu mereu in dreapta mea
Vice Campion National 2014

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: CUPA IERNII -MV 2- 2014

Mesaj de Dan Mitranescu »

gor965 scrie:A incercat cineva sa faca 30 de grile diferite ?
Am facut eu 30 de grile oarecum diferite (ma rog, nu exista grile identice dar unele se aseamana in 2 standuri din 3) si imi apare o problema legata de o dubla vecinatate in mansa a 3-a (sunt cate 2 echipe pe fiecare sector care se invecineaza din nou in mansa a 3-a) de care mi-e greu sa scap (cred ca din cauza ca pe un sector nu avem numar egal de standuri valorice...3-3-4). Nu stiu cat ar dura sa incerc sa fac grile diferite si fara invecinari si nici nu stiu daca treaba asta e posibila matematic. :?
Am incercat eu 4-5 ore .
Ca sa ai macar "bifurcare" la fiecare schimb , trebuiesc fcute cate doua optiuni pentru fiecare stand si inca doua pentru acestea in ultima mansa. asta inseamna 30*2*2 = 60 de grile. Eu atatea am incercat sa fac si nu am reusit chiar si cu echipe vecine pe mai multe sectoare.
Am mai observat incercand sa fac grile "pe banda" ca unele erau foarte dezechilibrate. Este pacat sa intram pe o astfel de cale , cand se poate face o grila si buna.
Parerea mea este ca trebuie sa o faci direct tu George grila asta si sa o pastrezi pana in ziua concursului, cand vom vota daca sa fie secreta sau nu.

Eu sunt sigur ca nu vor mai exista echipe care sa joace pe grile gen A10-B10-C10 sau A10-B1-C1, ...., sau A4-B7-C4 , A6-B8-C6 , ... , si cred ca este un mare pas inainte.
Daca se rezolva si aia cu noncombatul ( repet : cea mai importanta problema ) , eu promit ca nu mai propun nimic un an. ( tot anul 2014 :D ) Sa se aiba in vedere si treaba cu tinerea secreta a rezultatelor dupa mansa doi.

Avatar utilizator
petre iulian
Pescar de competitie
Mesaje: 4345
Membru din: Mie Dec 13, 2006 12:23
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti / zona Pantelimon
Contact:

Re: CUPA IERNII -MV 2- 2014

Mesaj de petre iulian »

buna seara .

Din pacate numai la ore intarziate ajung acasa si vad ce se discuta .
Orice ati face cu grile ,sa nu se stie rezultatul ,etc,etc nu o sa poti obliga o echipa care stie ca nu mai are sanse la locurile 1-8 sa pescuiasca ,nadeasca ,etc la capacitatea maxima .. De obicei acea echipa nadeste moderat sa nu zic deloc (nada costa bani care in cazul asta se irosesc ) ,acea echipa dupa 2 zile de pescuit se resimte si trece la odihna (unii lucreaza luni ). Eu nu-l numesc non-combat :wink: .Eu personal(cu echipa ) la Cupa primaverii dupa prima etapa in care am fost singurii care nu am prins peste ne-am ambitionat mai rau si din ultimii dupa o etapa am trecut pe locul 16 dupa a doua etapa si la final am terminat pe 7 wink: . Am tras tare pt. ca-mi doream sa termin inaintea unei echipe de la noi din club, ca pusesem un mic pariu ca voi termina in fata lor :wink: ....bonus a fost ca am incasat si ceva bani ....Chiar daca nu am sansa in ultima etapa si cad langa (exemplu Mitranescu ) o sa incerc sa-l `ard sa ma tina minte ,mai ales daca are sanse la podium ..Asta nu inseamna ca ajut nu stiu ce echipa ...Pur si simplu nu concep ca unele persoane sa iasa inaintea mea .... Daca nu am vecini din "lista neagra si nu mai am nici o sansa sa fiu macar in top 10 o sa ma odihnesc si-o sa pescuiesc la capacitte redusa si iar zic ca nu se numeste non -combat
Nu trebuie sa fi dintr-un club ca sa se ajute echipele intre ele la nevoie ....prietenii au fost si-o sa fie mereu si nu poate nimeni sa faca nimic in privinta asta .

in concluzie faceti grile ,sa fie publice ca tot nu rezolvati ceva cu secretizare(poate doar suspiciuni) ,sa se stie clasamentul pentru ca `prieteniile se fac si asa :wink:

Faceti cum vreti voi si eu nu m-am bagat sa nu creada cineva ca eu/noi avem vre-un interes ....doar am semnalat ca exista posibilitatea sa cadem 3 echipe de la noi pe aceleas standuri si la final sa iasa discutii si sa puna cine la indoiala munca noastra ...

o zi buna in continuare :wink: ....mie personal nu mie frica de `prietenii ca daca prind peste nu mi-l poate scoate nimeni din sac si daca ajungi la mana `jocurilor inseamna ca ai fost slab/ghinionist la extragere si trebuie sa recunosti :wink:
Membru Fondator al Clubului Sportiv Green Lake

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: CUPA IERNII -MV 2- 2014

Mesaj de Dan Mitranescu »

petre iulian scrie:buna seara .

Din pacate numai la ore intarziate ajung acasa si vad ce se discuta .
Orice ati face cu grile ,sa nu se stie rezultatul ,etc,etc nu o sa poti obliga o echipa care stie ca nu mai are sanse la locurile 1-8 sa pescuiasca ,nadeasca ,etc la capacitatea maxima .. De obicei acea echipa nadeste moderat sa nu zic deloc (nada costa bani care in cazul asta se irosesc ) ,acea echipa dupa 2 zile de pescuit se resimte si trece la odihna (unii lucreaza luni ). Eu nu-l numesc non-combat :wink: .Eu personal(cu echipa ) la Cupa primaverii dupa prima etapa in care am fost singurii care nu am prins peste ne-am ambitionat mai rau si din ultimii dupa o etapa am trecut pe locul 16 dupa a doua etapa si la final am terminat pe 7 wink: . Am tras tare pt. ca-mi doream sa termin inaintea unei echipe de la noi din club, ca pusesem un mic pariu ca voi termina in fata lor :wink: ....bonus a fost ca am incasat si ceva bani ....Chiar daca nu am sansa in ultima etapa si cad langa (exemplu Mitranescu ) o sa incerc sa-l `ard sa ma tina minte ,mai ales daca are sanse la podium ..Asta nu inseamna ca ajut nu stiu ce echipa ...Pur si simplu nu concep ca unele persoane sa iasa inaintea mea .... Daca nu am vecini din "lista neagra si nu mai am nici o sansa sa fiu macar in top 10 o sa ma odihnesc si-o sa pescuiesc la capacitte redusa si iar zic ca nu se numeste non -combat
Nu trebuie sa fi dintr-un club ca sa se ajute echipele intre ele la nevoie ....prietenii au fost si-o sa fie mereu si nu poate nimeni sa faca nimic in privinta asta .

in concluzie faceti grile ,sa fie publice ca tot nu rezolvati ceva cu secretizare(poate doar suspiciuni) ,sa se stie clasamentul pentru ca `prieteniile se fac si asa :wink:

Faceti cum vreti voi si eu nu m-am bagat sa nu creada cineva ca eu/noi avem vre-un interes ....doar am semnalat ca exista posibilitatea sa cadem 3 echipe de la noi pe aceleas standuri si la final sa iasa discutii si sa puna cine la indoiala munca noastra ...

o zi buna in continuare :wink: ....mie personal nu mie frica de `prietenii ca daca prind peste nu mi-l poate scoate nimeni din sac si daca ajungi la mana `jocurilor inseamna ca ai fost slab/ghinionist la extragere si trebuie sa recunosti :wink:
Iulica tu ai prezentat o ipoteza ca puteti cadea trei echipe prietene pe aceeasi grila. Am spus ca nu am nici cea mai mica grija de asta, pentru ca pescuitul nu se invata prin vorbe.
Problema mea apare cand 3 echipe prietene( sau mai multe ) , cad pe acelasi sector in ultimile manse. Am o parere ca nu o sa existe o "lista neagra" prea mare pentru pescarii respectivi si vor dormi linistiti multi dintre ei. Nu este absolut nimic de reprosat ( eu am sustinut asta intotdeauna ! ) , pentru ca stiu pe pielea mea ca nu poti sa tragi langa o echipa prietena cand stii ca o incurci ,iar tu nu mai ai sanse. In schimb tragi de nebun cand pici langa unul cu care ai ceva raca.
Ce reprosez eu este ca nu se face nimic in regulament , ca sa se diminueze aceste posibilitati.
Am propus sa nu se stie rezultatele dupa mansa doi. Eu cred ca asta incurca decisiv "matematicienii" si vor fi nevoite sa traga pana la sfarsit majoritatea echipelor. De asta ce spui ? Sau vino tu cu o idee in acest sens !

P.S. Eu sunt pe "lista ta neagra" ? :D Nu de alta , dar sa stiu sa incep si eu una ! :wink: :wink:

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: CUPA IERNII -MV 2- 2014

Mesaj de Dan Mitranescu »

Si sa mai spun una despre grilele "la vedere" . Nu am vrut sa deschid subiectul, pentru a nu da idei sau apa la moara. Totusi este mai bine sa se stie indiferent ca se alege ca grila sa fie secreta sau nu.

Singura problema grava care poate sa apara este sa se lase peste la sac de la o mansa la alta. ( mai ales peste mare )
Este greu de depistat si greu de probat in fata unui "am uitat de el " ...
Pentru asta, pentru "stricarea locului" ,pentru "nadirea locului in favoarea echipei ce urmeaza sa pescuiasca pe el", inclin votul echipei mele catre grile secrete si catre rezultate secrete la mansa 2.
Mai ales ca este la mijloc George si nu cred ca exista cineva care sa poata sa il acuze de neseriozitate.

Avatar utilizator
petre iulian
Pescar de competitie
Mesaje: 4345
Membru din: Mie Dec 13, 2006 12:23
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti / zona Pantelimon
Contact:

Re: CUPA IERNII -MV 2- 2014

Mesaj de petre iulian »

:D
Hai ca deja la 5 dimineata pot spune acum Buna dimineata ! :D ....si inca nu m-am bagat la culcare pt. ca leg carlige :D :D
Eu merg pe ce varianta vrei Dane ca stiu ca vrei binele :wink:
Oricum noi venim acum in echipe mixte, cu multi membrii noi (urmareste componenta ca sunt sigur ca de jumatate nici nu ai auzit )si suntem mai slabuti la acest concurs si sunt sanse reduse sa castigam ,dar ne jucam sansa ...Ne gandim la viitor si am `spart echipele :wink: ....Asa cum am `spart eu echipa cu George acum 5 ani ca sa formam/invatam alti pescari gen Pompy,Dan,Ghita ,etc asa le-a venit lor acuma randul si sunt mandru ca au inteles, ca numai asa putem forma un club puternic cu multe echipe valoroase care pe viitor o sa va dea mari batai de cap :wink:
o dimineata buna tuturor :wink:
Membru Fondator al Clubului Sportiv Green Lake

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Concursuri de Pescuit”