CUPA PRIMAVERII 2015-SONDAJ

Concursuri de crap. Anunturi, regulamente, inscrieri, desfasurare, clasamente, foto, concluzii.

Moderatori: Ivan Petre Paul, odoctee, Irinel Nitu

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: CUPA PRIMAVERII 2015-SONDAJ

Mesaj de Dan Mitranescu »

David scrie:exact ce spune Vasilica, de ce nu se poate face pe loturi ,pe grile ,fara mutare ?
si asta ar fi o varianta, dar va rog mai mult strangem si desfacem decat sa pescuim, sa nu mai vorbim de nadire sau strategie,
in orice caz eu unul nu mai particip la nici un concurs unde se practia mutatul.


Dane de ce castigai cu anii in urma dupa oricare loc ? spune de ce???
Ca dormea lumea in ghete Vio ! De aia ! :)
Nu mai merge.

Iti garantez ca daca trag un C2,3,4,5,6,7,8 ma bate orcice echipa care pescuieste in A sau B . Diferentele de valoare intre pescari sunt mici.

Pe loturi este cel mai bine. Am mai spus. O sa se faca BEST TEAM in acest sens , tot in primavara. Aici intervine tot discernamantul ridicat al pescarilor si dupa anuntarea catorva loturi puternice, deja restul nu se mai pot baza ... nici macar pe un peste mare. Adica suntem atat de destepti incat sa ne dam seama cat suntem de ... slabi. :D Si nu prea se inghesuie lumea.

Cupa Primaverii este pe echipe si incercam sa gasim o forma cat mai echilibrata si corecta.
Eu unul nu am sa mai particip decat la concursuri cu schimbare ( de preferat pe grile ) si la cele pe loturi. In rest poate pe la Corbu.

Avatar utilizator
Alex Coclet
Mesaje: 241
Membru din: Lun Noi 08, 2010 15:31
Puncte: 0
Localitate: 1 Decembrie Green City

Re: CUPA PRIMAVERII 2015-SONDAJ

Mesaj de Alex Coclet »

Dan Mitranescu scrie:
David scrie:Parerea mea
o cupa a primaverii fara mutari, clasament pe cantitate, trei sectoare , premii, balta locul 1 2 3 , sector 1, captura,se poate pescui cu momitor, taxa poate fi si 650.-€
si cred ca ar fi cel mai bine daca nu te mai muti, iti poti face o strategie, si atunci poti spune ca pescuiesti din stiinta si nu din bulan!!!
Este ca si cum ai face un concurs fara schimbare.
Adica pe A-uri iti castiga padurea , pe B-uri un B1 sau B3 si pe C-uri castiga C1.
Ce faci daca tragi A3,4,5,6 B2,5,6,7,8, C2,3,4,5,6,7 ?
Grilele valorice echilibreaza cel mai bine.
Chiar si cu vremea care a incurcat mult valoarea standurilor in ultima mansa , tot am avut cel mai disputat concurs de pana acum.

Ideea cu rezultatele secrete nu prezinta niciun avantaj. In plus chiar este deranjanta pentru cei de acasa.
In schimb , ce vreau sa remarc este ca nu a existat decat noncombat pasiv, mult mai putin de judecat fata de cel activ, in care o echipa iesita din carti, trage si se foloseste de orice mijloace sa o subclaseze pe alta. Imi doresc ca acest lucru sa se fi intamplat datorita fairplayului sau a "maturizarii" concurentilor , nu datorita regulilor sau a vremii. :)

Ce ma mai bucura este ca nu am avut nicio suspiciune de "stricare a locurilor", ca de "imbunatatire" a lor sa zicem ca nu a fost cazul, datorita grilelor secrete.
Cam aceste aspecte au fost discutate inaintea concursului si au iesit bine. :wink:

Asa ca "grile secrete" eu consider ca trebuie sa ramana, din toate punctele de vedere.

Hai sa mai pun in vedere si alte probleme ale "calitatii" :
1. Dublarea posibilitatilor de noncombat ( doua clasamente) .
2. Usurinta de a face noncombat. Este vorba de un singur peste care poate schimba clasamentul.
3. Imposibilitatea de a verifica clasamentele de "calitate" . Greselile sunt omenesti , mai ales intre atatea cifre. Am pierdut doua locuri pe podium pentru un punct. In situatia mea au fost multe echipe. Un punct ce inseamna ... sa zicem dublarea unui peste la oricare din echipele care au luat un punct la cantitate pe sectoarele celor in discutie. Sunt zeci de variante de verificat. Eu am sesizat o gresala cu care am urcat de pe 6 pe 4 si asta pentru ca era la mine in fise. Pai ca sa fac o verificare a tuturor celor care m-au batut la "calitate" in trei zile, trebuia sa stau o zi. Si cum spuneam , era vorba de doua locuri pe podium si cateva zeci de milioane. M-am simtit in imposibilitatea de a-mi verifica rezultatele. Trebuie sa luam totul ca atare si asta este...
4. Nu vreau sa iau in calcul ideea de masluire a fiselor, pentru ca nu este cazul , cunoscand valoarea arbitrilor. Totusi concursurile pe "calitate" au mai multi arbitrii si cum in majoritatea cazurilor diferentele in clasament sunt de grame , oricand dupa virgula se poate face din 1 , 7 sau din 2 sau 3 , 8 ... Cine verifica si cine probeaza asta ? Sunt la mijloc ceva bani totusi ...
5.Diferenta drastica de punctaj intre cei care prin 4 pesti si cei care prind 5 , mai ales pe sector C ( sau in alte conjuncturi ca cea cu vremea de la ultimul concurs ). Nu are nicio logica aceasta departajare . Adica unul care prinde 4 pesti mari ( ca Petre Iulian in prima mansa ) , sa ia aceleasi puncte ca unul care nu a prins nimic. In cazul cantitatii lucrurile nu prezinta aceasta problema. Adica daca nu prinzi sa zicem minimum 50kg sa iei punctaj ca unul care nu a prins nimic. Asa este corect ... !?
5. Cea mai mare problema si prima cu care trebuia inceput este norocul de a prinde un peste mare, cu care sa intreci nejustificat alt concurent. Nu ma refer neaparat la capturi sau la varful clasamentului . Ma refer la cei care prind sa zicem 5 crapi de 7 kg si altul care prinde 4 de 7 si unul de 8 . Majoritatea cazurilor asta este ( ca idee, nu ca valori ) . Pai cum poti sa faci diferenta la asa ceva si pe deasupra sa o mai numesti si sport ???

Astept si eu de la "concurenta" avantajele "calitatii" ca beneficiu pentru competitie.
Nici macar avantajele alea care nu se pot spune public, nu sunt reale. Garantez eu. :wink: Din ce in ce , cred ca numai despre ele este vorba . Asta la cei despre care cred ca totusi stiu pescuit. La ceilalti inteleg perfect :D
Se poate rezolva tot ce ai scris tu mai sus mergand pe cantitate/calitate DAR, la calitate sa se faca media tuturor pestilor prinsi. In felul asta nu mai tine nici de bulan (1 peste mare nu mai influenteaza asa mult media cand ai 50 de pesti in total), nici de "greseli" ale arbitrilor. Singura problema este la numarul minim de pesti prinsi. De ce zic asta: sa zicem ca prinde o echipa 1 peste de 12 kg pe C-uri dar e singurul peste prins. Va lua locul 1 la calitate si ultimul loc la cantitate. Punctajul obtinut, daca sunt 9 echipe/sector este de 1+4.5= 5.5. Cu punctajul asta iese in fata majoritatii echipelor. Trebuie gasit un numar minim de pesti pe fiecare sector...

Alexandru Mihai
pescar de competitie
Mesaje: 2308
Membru din: Vin Mar 19, 2010 17:36
Puncte: 0
Localitate: București

Re: CUPA PRIMAVERII 2015-SONDAJ

Mesaj de Alexandru Mihai »

As mai ridica o problema: punctajul în anumite situații, de exemplu în ultima etapa am pescuit pe sectorul C, în acea manșa doar 3 echipe au punctat, Dan M 3 pești, CI Carp Team 3 pești și Zetec Team 1 peste, de ce sa luam noi același număr de puncte ca celelalte echipe care nu au punctat?
Aici ar trebui sa se facă o modificare, trebuie sa diferențiem într-un fel pe cei care prind și cei care nu prind peste.
''Daca mintea iti este oarba ochii sunt inutili.''

Anthony Hopkins

bucur.gabos
Mesaje: 41
Membru din: Dum Aug 04, 2013 16:45

Re: CUPA PRIMAVERII 2015-SONDAJ

Mesaj de bucur.gabos »

Sunt debusolat total in ceea ce priveste o competitie de pescuit, daca se poate spune asa.Sau mai bine spus, o competitie intre cluburi, producatori de nada, firme care sponsorizeaza, patroni de balti etc etc etc.....sau nu mai inteleg eu?.Faceti atatea calcule si iar calcule, formule, grile, pareri, toate contradictorii, de nu mai intelege nimeni cum sta treaba. Din punctul meu de vedere as face un concurs in care nadirea grea sa fie interzisa, inclusiv cu cobra. Fiecare are voie sa nadeasca numai din "ac". Vrei sa pui un saculet, o pasta pe plumb, bine... nu? la fel de bine. Oricum din nadirea cu saculet nu faci tu pat , ca la un moment dat te saturi, sau obosesti, sau faci prea multa "plescaiala" in apa. Deci nadesti oricum moderat sau deloc. 3 sectoare , fiecare sector cu clasamentul lui (ca se stie ca pe MV2 sectoarele exista).SA nu mai spun ca mai exista si norocul tragerii la sortzi.Dar la fel de bine poate exista si situatia cand locul bun e tras de un necunoscator care nu stie unde sa arunce sau unde sta pestele pe standul lui. Nu , gata frate am A1, bag 1 tona de bile , beau 3-4 Red Bull sa nu dorm noaptea si dmineata sunt forta la cantar. Si atunci nu mai sunt probleme cu non-combat, ajutor la schimbare de stand,sau chiar schimbarea in sine, unul nadeste 2 tone sau unul deloc , grila cutare nu e buna, standul X nu e incadrat in "stand prost", sau Y in "stand bun". Se pune in valoare strict pescarul, lanseta, nada din carlig. As vrea un concurs in care sa nu apara la concurenti Club X, CLub Y, Club Z , ci Popescu, Ionescu, Zamfirescu. Ce atat mancatorie intre voi, parca va face sa dormiti mai bine faptul ca ati castigat "Cupa Pet scarului Cel Mai Bun"......Cu 50 RON imi fac o cupa cu Campion Mondial la pescuit cu batul de chibrit. Auzi dom'le dupa concurs, ...Mutumesc XXX Baits sau Club YYY pentru nada, ....pai ce a aprins clubul ? Nu , a prins pescarul, adica tu, tu ai stiut ce bila ai pus, unde s-o arunci, cu lansetele tale de 1 milion sau de 20. Va cramponati atata pentru un concurs care pana la final tot lor, sau "voua" , celor interesati o sa va iasa bine. Lasati competitia sa triumfe in alt mod, nu acela de a avea castiguri. Nu fac referire la nici un club, nu agreez nici un club si pescuiesc doar din placere.

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: CUPA PRIMAVERII 2015-SONDAJ

Mesaj de Dan Mitranescu »

Alex Coclet scrie:
Se poate rezolva tot ce ai scris tu mai sus mergand pe cantitate/calitate DAR, la calitate sa se faca media tuturor pestilor prinsi. In felul asta nu mai tine nici de bulan (1 peste mare nu mai influenteaza asa mult media cand ai 50 de pesti in total), nici de "greseli" ale arbitrilor. Singura problema este la numarul minim de pesti prinsi. De ce zic asta: sa zicem ca prinde o echipa 1 peste de 12 kg pe C-uri dar e singurul peste prins. Va lua locul 1 la calitate si ultimul loc la cantitate. Punctajul obtinut, daca sunt 9 echipe/sector este de 1+4.5= 5.5. Cu punctajul asta iese in fata majoritatii echipelor. Trebuie gasit un numar minim de pesti pe fiecare sector...
Am gandit si eu asta cu doi ani in urma. Se apropie mult mai mult de notiunea de "calitate" si reduce bulanul unui singur peste mare, care de cele mai multe ori face diferenta.
Totusi sunt si aici probleme , pot sa zic putin mai mari , in privinta noncombatului.
Adica un concurent "cinstit" care pescuieste sa faca si calitate si cantitate este mult mai usor controlat de unul care prin noncombat vrea sa ii ia puncte.
Am sa vorbesc concret pe pescuitul de la Moara:
Dupa cum se stie media cantitatii pe Moara este de 4 - 6kg in functie de sector sau bulan.
Daca un concurent "cinstit" putea sa urce cu "cei mai mari 5 pesti " undeva la 8-10 kg , media totala nu mai poate sa faca asta. Asa ca celalalt concurent nu are nevoie decat de un sac ( sau masca putin mai multi ) in care sa retina cei mai mari pesti pe care ii prinde. Restul ... au scapat. Asa ca, cu un singur peste de 8 kg intrece ( daca vrea ) orice concurent de buna credinta, la capitolul "calitate".

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: CUPA PRIMAVERII 2015-SONDAJ

Mesaj de Dan Mitranescu »

Alexandru Mihai scrie:As mai ridica o problema: punctajul în anumite situații, de exemplu în ultima etapa am pescuit pe sectorul C, în acea manșa doar 3 echipe au punctat, Dan M 3 pești, CI Carp Team 3 pești și Zetec Team 1 peste, de ce sa luam noi același număr de puncte ca celelalte echipe care nu au punctat?
Aici ar trebui sa se facă o modificare, trebuie sa diferențiem într-un fel pe cei care prind și cei care nu prind peste.
Pai daca se scoate "bulanul- calitate " ce diferentiere mai trebuie ?
In rest niciodata nu ai sa ajungi la o solutie corecta. Chiar daca intra un singur peste sau toti la "calitate".


Parerile sunt de cele mai multe ori subiective si vin din partea unor concurenti care inca nu au trecut prin problemele competitiilor.
Sa prinzi o tona si sa nu intrii in premii sau dormi ca acasa trei zile si sa te pomenesti pe podium, sunt experiente care nu te pot lasa indiferent in organizarea competitiei.
Astea se intampla din cauza "calitatii".

Rugamintea mea este macar sa tina cont de parerea unora care sunt platiti de zeci de ani sa faca regulamente si sunt verificati de peste 20 de natiuni, prin cei mai buni pescari ai lor.
Se numesc CIPS-FIPS .
Orice idee care se indeparteaza competitia de acest regulament , o indeparteaza si de notiunea de sport.

Nu are nimeni nimic cu concursurile pe "calitate" ( numai "calitate" sunt de 10 ori mai corecte ) , dar de la asta pana la monopolul calitatii este pacat de noi ca pescari, care ne vrem si sportivi.

Madalin Dirla
Pescar de competitie
Mesaje: 2194
Membru din: Sâm Oct 04, 2008 9:45
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: CUPA PRIMAVERII 2015-SONDAJ

Mesaj de Madalin Dirla »

Dane,situatia este simpla,eu de exemplu nu mai particip la concursurile bazate pe cantitate/calitate!!!

Dan Mitranescu scrie:
Alexandru Mihai scrie:As mai ridica o problema: punctajul în anumite situații, de exemplu în ultima etapa am pescuit pe sectorul C, în acea manșa doar 3 echipe au punctat, Dan M 3 pești, CI Carp Team 3 pești și Zetec Team 1 peste, de ce sa luam noi același număr de puncte ca celelalte echipe care nu au punctat?
Aici ar trebui sa se facă o modificare, trebuie sa diferențiem într-un fel pe cei care prind și cei care nu prind peste.
Pai daca se scoate "bulanul- calitate " ce diferentiere mai trebuie ?
In rest niciodata nu ai sa ajungi la o solutie corecta. Chiar daca intra un singur peste sau toti la "calitate".


Parerile sunt de cele mai multe ori subiective si vin din partea unor concurenti care inca nu au trecut prin problemele competitiilor.
Sa prinzi o tona si sa nu intrii in premii sau dormi ca acasa trei zile si sa te pomenesti pe podium, sunt experiente care nu te pot lasa indiferent in organizarea competitiei.
Astea se intampla din cauza "calitatii".

Rugamintea mea este macar sa tina cont de parerea unora care sunt platiti de zeci de ani sa faca regulamente si sunt verificati de peste 20 de natiuni, prin cei mai buni pescari ai lor.
Se numesc CIPS-FIPS .
Orice idee care se indeparteaza competitia de acest regulament , o indeparteaza si de notiunea de sport.

Nu are nimeni nimic cu concursurile pe "calitate" ( numai "calitate" sunt de 10 ori mai corecte ) , dar de la asta pana la monopolul calitatii este pacat de noi ca pescari, care ne vrem si sportivi.

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18915
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: CUPA PRIMAVERII 2015-SONDAJ

Mesaj de Vladut Mateianu »

Concluzia este ca nu exista nicio concluzie ! :D Nu exista o majoritate, fiecare isi vede doar atu-ul personal...logic de altfel.

Asa ca varianta finala a concursului va incerca sa-i impace pe toti. O voi publica in cateva zile....

Oricum, vor ramane 27 de echipe, vor fi directii de pescuit chiar si la capetele de balta (stand 1 si ultimul ponton din padure), vor exista premii mai multe in bani (chiar daca mai mici, dar sa premiem primele 10 locuri), renuntam la grile, etc... :wink:
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

Avatar utilizator
iohann
Partener Crapmania.ro
Mesaje: 3183
Membru din: Dum Noi 01, 2009 11:06
Puncte: 0

Re: CUPA PRIMAVERII 2015-SONDAJ

Mesaj de iohann »

Vladut Mateianu scrie:Concluzia este ca nu exista nicio concluzie ! :D Nu exista o majoritate, fiecare isi vede doar atu-ul personal...logic de altfel.

Asa ca varianta finala a concursului va incerca sa-i impace pe toti. O voi publica in cateva zile....

Oricum, vor ramane 27 de echipe, vor fi directii de pescuit chiar si la capetele de balta (stand 1 si ultimul ponton din padure), vor exista premii mai multe in bani (chiar daca mai mici, dar sa premiem primele 10 locuri), renuntam la grile, etc... :wink:
oricum o faci, nu renunta la grile!

irinel bunica
Mesaje: 269
Membru din: Lun Iun 22, 2009 11:43
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: CUPA PRIMAVERII 2015-SONDAJ

Mesaj de irinel bunica »

Vladut, poate gandesti doua concursuri si se inscriu fiecare unde ii avantajeaza! :)
"Caracterul fara inteligenta poate mult,
dar inteligenta fara caracter nu valoreaza nimic." (Cicero)

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Concursuri de Pescuit”