Erori motor cautare crapmania

Comunicate, anunturi si informatii.

Moderatori: Dan Mateianu, gor965

Avatar utilizator
freespirit
pescar de competitie
Mesaje: 2059
Membru din: Mie Feb 17, 2010 2:36
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Erori motor cautare crapmania

Mesaj de freespirit »

Am observat de multi ani, insa, imi asum vina de a nu fi semnalat din prima aceasta eroare, in momentul cand vrei sa cauti dupa mai mult de un reper, ai toate sansele sa iti apara cautarea cu precizarea ca unul dintre reperele cautate ESTE IGNORAT, nu am inteles de ce, din moment ce scopul cautarii este, tocmai, sa evite deschiderea unor subiecte noi si sa faciliteze aflarea informatiilor de catre utilizatori. Au mai observat si altii? Se poate remedia aceasta problema?
Mai bine sa taci, sa fii considerat prost, decat sa vorbesti, ca sa inlaturi orice dubiu!
Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

dancalinescu
Mesaje: 242
Membru din: Lun Aug 03, 2015 13:42
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Erori motor cautare crapmania

Mesaj de dancalinescu »

Nu cred ca e o eroare asta. Cam asa procedeaza si tovarasul Google. Daca tu cauti pe google ceva de genul "Mama are mere", google cauta dupa toata fraza, apoi da rezultatele care contin mai mult de 1 din cuvintele din fraza, apoi da rezultatele pentru fiecare cuvant din fraza si asa mai departe. :)

Gaboitza
Mesaje: 133
Membru din: Joi Iun 11, 2015 14:14
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Erori motor cautare crapmania

Mesaj de Gaboitza »

ai incercat sa cauti expresia "mama are mere" pe google si ai primit ca rezultat "mere" sau "mama" ?
optiunea search de pe forum nu are legatura cu google...foloseste alt "limbaj" de cautare...nu poate cauta dupa mai multe cuvinte deodata.

Gaboitza
Mesaje: 133
Membru din: Joi Iun 11, 2015 14:14
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Erori motor cautare crapmania

Mesaj de Gaboitza »

@freespirit
Poti incercat varianta de cautare avansata. Acolo poti gasi diferite filtre care sa te ajute la redarea cat mai exacta a subiectelor care prezinta interes pentru tine.
Vezi poza de mai jos.

Gaboitza
Mesaje: 133
Membru din: Joi Iun 11, 2015 14:14
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Erori motor cautare crapmania

Mesaj de Gaboitza »

:!:
Fişiere ataşate
Untitled 2.jpg
Untitled 2.jpg (230.46 KiB) Vizualizat de 2900 ori

Avatar utilizator
freespirit
pescar de competitie
Mesaje: 2059
Membru din: Mie Feb 17, 2010 2:36
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Erori motor cautare crapmania

Mesaj de freespirit »

Gaboitza scrie:ai incercat sa cauti expresia "mama are mere" pe google si ai primit ca rezultat "mere" sau "mama" ?
optiunea search de pe forum nu are legatura cu google...foloseste alt "limbaj" de cautare...nu poate cauta dupa mai multe cuvinte deodata.
crede-ma ca stiu sa caut, am gasit echipamente de pescuit din Australia, Japoniaq, Malayezia pana inAfrica, daca am putut comunica asa, tot mi se pare ciudat ca la 2 repere de cautat sa-mi anuleze unul, am mai cautat pe mii de site-uri si forum-uri din toata lumea si nu am vazut ceva la fel, e drept ca exista si functia de cautare complexa, insa, tot mi se pare aiurea sa caut "pat fox" si sa-mi gaseasca sute de pagini cu "pat", chiar daca este o cautare de baza...
Pardon, mai este un forum, la noi, cel mai mare, unde cauti ceva si iti reda si repere care nu au nicio legatura cu cautarea, dar, asta ar fi un contraexemplu, mai ales ca nu s-a schimbat nimic nici dupaactualizarea site-ului respectiv!
Mai bine sa taci, sa fii considerat prost, decat sa vorbesti, ca sa inlaturi orice dubiu!
Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Gaboitza
Mesaje: 133
Membru din: Joi Iun 11, 2015 14:14
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Erori motor cautare crapmania

Mesaj de Gaboitza »

din pacate, nu stiu ce stii :) am crezut ca te ajuta.
Ma gandesc ca poate exista o sintaxa pe care sa o scrii la campul search, astfel incat sa caute exclusiv cuvintele respective.
De ex., Google are o optiune prin care, incadrand in ghilimele cuvintele dorite , se genereaza o cautare exacta prin care se exclud alte subiecte care nu contin toate cuvintele respective.

Avatar utilizator
freespirit
pescar de competitie
Mesaje: 2059
Membru din: Mie Feb 17, 2010 2:36
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Erori motor cautare crapmania

Mesaj de freespirit »

Gaboitza scrie:din pacate, nu stiu ce stii :) am crezut ca te ajuta.
Ma gandesc ca poate exista o sintaxa pe care sa o scrii la campul search, astfel incat sa caute exclusiv cuvintele respective.
De ex., Google are o optiune prin care, incadrand in ghilimele cuvintele dorite , se genereaza o cautare exacta prin care se exclud alte subiecte care nu contin toate cuvintele respective.
Nu-i problema, multumesc, dar nu e normal, mai ales ca e un forum cu activitate foarte mare, mai ales pe partea de anunturi, cautarea ar trebui optimizata...
Mai bine sa taci, sa fii considerat prost, decat sa vorbesti, ca sa inlaturi orice dubiu!
Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Avatar utilizator
Dan Mateianu
Site Admin
Mesaje: 3211
Membru din: Mie Ian 16, 2008 9:52
Puncte: 300
Localitate: Bucuresti

Re: Erori motor cautare crapmania

Mesaj de Dan Mateianu »

Salut.

Noi folosim un forum phpBB, pe care cu greu putem face modificari. Ca sa ti raspund in genul mecanicilor auto: "asa face toate".
Din pacate nici nu putem sa venim cu un alt tip de forum, deoarece ar insemna pierderea a peste 10 000 de conturi.
Din fericire, functia de cautare avansata rezolva aceasta problema, daca ii putem spune problema.

Multumesc.

Avatar utilizator
freespirit
pescar de competitie
Mesaje: 2059
Membru din: Mie Feb 17, 2010 2:36
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Erori motor cautare crapmania

Mesaj de freespirit »

Dan M scrie:Salut.

Noi folosim un forum phpBB, pe care cu greu putem face modificari. Ca sa ti raspund in genul mecanicilor auto: "asa face toate".
Din pacate nici nu putem sa venim cu un alt tip de forum, deoarece ar insemna pierderea a peste 10 000 de conturi.
Din fericire, functia de cautare avansata rezolva aceasta problema, daca ii putem spune problema.

Multumesc.

In regula, multumesc si eu.
Mai bine sa taci, sa fii considerat prost, decat sa vorbesti, ca sa inlaturi orice dubiu!
Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Comunicate CRAPMANIA.RO”