Boilies home

Lucruri care de multe ori nu ne lasa sa dormim: mixuri, nade, boiliesuri, seminte, arome, pelete, etc.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee, gor965

gaby_po23
pescar de competitie
Mesaje: 1094
Membru din: Joi Oct 15, 2009 8:46
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Boilies home

Mesaj de gaby_po23 »

O parere va rog

cum ies mai bine..sa imi fac eu bile pentru mine sau sa le cumpar de la producatori..
Nu stiu cum ies mai ieftin si mai calitativ

PallBogdan
pescar de competitie
Mesaje: 2758
Membru din: Dum Iul 06, 2014 12:48
Puncte: 0
Localitate: Pitesti
Contact:

Boilies home

Mesaj de PallBogdan »

Nu te astepta sa gasesti la producatori in pungile comercializate bilele cu care pescuiesc ei in concursuri sau filmari...asa ceva nu exista!!!

PallBogdan
pescar de competitie
Mesaje: 2758
Membru din: Dum Iul 06, 2014 12:48
Puncte: 0
Localitate: Pitesti
Contact:

Boilies home

Mesaj de PallBogdan »

Ar mai fi o varianta...sa gasesti un producator care sa-ti dea bile "pe sub mana", bile cu care pescuieste el...si sa te roage sa nu spui vreodata diferenta dintre bilele cu care pescuieste el si "trompetele" pe care le vinde!!!

Razvan Chirita
Mesaje: 64
Membru din: Lun Dec 01, 2014 23:24

Re: Boilies home

Mesaj de Razvan Chirita »

Cumpara-le! Ca sa te apuci tu sa faci bile, iti trebuie foarte multi bani si foarte mult timp, pe care majoritatea nu le avem.

Avatar utilizator
pharaoh
pescar de competitie
Mesaje: 1174
Membru din: Mar Aug 03, 2010 16:12
Puncte: 0
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Boilies home

Mesaj de pharaoh »

Cumperi mix-ul si iti rulezi tu bilele.
Sunt si producatori, romani, de bile proaspete care chiar pescuiesc cu bilele pe care le vand. :wink:
Marius Sârbu

Avatar utilizator
Baitshop Romania
Partener Crapmania.ro
Mesaje: 168
Membru din: Lun Apr 28, 2014 18:43
Puncte: 0
Localitate: Satu Mare

Re: Boilies home

Mesaj de Baitshop Romania »

Gabi , poti iesi mai bine si din punct de vedere financiar si calitativ daca iti faci propriile boiliesuri . Intotdeauna un boilies facut acasa ( corect ) va fi superior unui mix cumparat de-a gata . Stii exact ceea ce ai pus in acel mix , il poti personaliza in functie de ce vrei tu , si nu e atat de dificil precum o fac unii sa para , sunt cateva categorii de ingrediente care daca sunt respectate iese bila , in plus fata de asta , exista o serie de ingrediente folosite de foarte multa lume cu care nu ai cum sa dai gres , cum ar fi atractantii de tipul Robin Red , GLM , Pudra de ficat , Belachan , Betaina sau altele .
In trecut am studiat foarte atent niste imagini din fabricile mai multor producatori printre care Nash si Solar , si am observat in fiecare din ele stivuiti saci cu faina de peste Provimi66 , care e inferioara fainurilor de peste de tip LT , dar e produsa in Anglia , deci elimina niste costuri asa ca o folosesc pe aceea . Acesta a fost doar un mic exemplu , ceva ce am observat eu , prin urmare si la firmele uriase din domeniu se incearca reducerea la minim a costurilor , si se incearca inclusiv cu faina de peste ( unul din cele mai importante ingrediente dintr-un mix din punctul meu de vedere ) .
Evident ca vei avea nevoie de niste ore petrecute pe balta cu bilele respective , poate vor fi nevoie de mici ajustari la acel mix , dar in final vei fi multumit ca ai reusit sa obtii rezultate cu o nada conceputa de tine .
Daca doresti sa afli mai multe despre anumite ingrediente in particular poti sa intri pe http://www.baitshop.ro si vei gasi si alte informatii in descrierea produselor . Sper ca am fost de ajutor .

Toate cele bune !
Baitshop Romania
Web : http://www.baitshop.ro
Follow us on Facebook : http://www.facebook.com/baitshop.ro
Blog : http://www.baitshopro.blogspot.ro
Contact : 0751 955 588 / contact@baitshop.ro

Avatar utilizator
osc1or
Veteran
Mesaje: 3888
Membru din: Lun Aug 13, 2012 14:35
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Boilies home

Mesaj de osc1or »

Parerea mea e ca daca reusesti sa faci bila sa se ruleze, si sa se usuce fara sa se sparga, si ai pus in ea tot ceea ce ti-ai dorit si ce stii ca ii place crapului :) nu ai cum sa dai gres.
Multe bile din comert daca ai afla din ce sunt facute ai ramane socat.. gris, soia, colorant si aroma..
Critic echilibrat

Avatar utilizator
osc1or
Veteran
Mesaje: 3888
Membru din: Lun Aug 13, 2012 14:35
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Boilies home

Mesaj de osc1or »

Cel mai important este sa ai incredere in bila ta!
Critic echilibrat

Avatar utilizator
cipica
Partener Crapmania.ro
Mesaje: 1044
Membru din: Dum Ian 16, 2005 12:29
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Boilies home

Mesaj de cipica »

Cea mai buna varianta este sa cumperi boiliesuri gata facute de la unul dintre producatorii autohtoni. De ce? Este simplu: nu vei pierde timp si bani facand teste cu niste ingrediente pe care nu le cunosti.
Politica CPK este sa puna la vanzare cel mai bun boilies care poate iesi din mainile noastre. Daca boiliesul pe care il cumperi de pe raftul magazinului este de calitate vei avea rezultate bune si te vei intoarce cumparand acelasi produs. Nu este in interesul nostru sa vindem altceva decat cel mai bun produs. Un client multumit inseamna profit.
In momentul de fata exista reduceri la toate produsele CPK in marea majoritate a magazinelor, iar stocuri exista. Incearca bilele noastre cu cea mai mare incredere fara a te gandi la retete si ingrediente. Concentreaza-te pe detalii ce tin de pescuitul propriu zis si vei avea partide reusite.

Bavarezul
Mesaje: 105
Membru din: Joi Aug 01, 2013 13:41
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Boilies home

Mesaj de Bavarezul »

Salut,

Daca vrei ceva de calitate aparte de ce gasesti in rafturile magazinelor
poti incerca cu toata increderea produsele 4CARP.Baietii de acolo iti
pot oferi atat produsul finit cat si mixurile ca sa ti le rulezi singur.
http://www.crapmania.ro/articole/recoma ... 2014-33575

O zi placuta!

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Nade & Momeli”