CNPC 2006 - proces verbal de sedinta

Sectiune dedicata activitatilor , programelor , concursurilor , ideilor si initiativelor membrilor APCR din Romania precum si tuturor discutiilor legate de activitatea acestei asociatii , pana la dat de 31. 12. 2009

Moderatori: Dan Mateianu, Cristi Matei, viorel dulamita

Scrie răspuns
Avatar utilizator
andrei vladeanu
Veteran
Mesaje: 5808
Membru din: Lun Ian 10, 2005 11:10
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de andrei vladeanu »

adriane,
maestrului nu-i merge netu', am sa-ncerc sa te lamuresc eu.
1. cand se vor prezenta cele 18 echipe la finala vor fi doua urne, ca la orice concurs. intr-una vor fi bilete de la 1 la 18, iar in cea de-a doua bilete de la A1 la C6(tot 18 la numar). concurentii vor extrage in ordinea clasarii in mansa eliminatorie numarul de ordine. adica de la 1 la 18. pe urma, in ordinea reiesita se vor extrage pozitiile pe standuri.
2. la mansa a II a exista o urna cu 8 bilete. variantele pe care le-a pus dan. cineva(un copil, de exemplu, sau un arbitru) va extrage un bilet, si aceea va fi grila de concurs in mansa secunda.
3. in ultima mansa va fi o urna cu 2 bilete(mai multe nu se mai poate). se va extrage una si asta este!
astfel, in nici o mansa nimeni nu va sti dinainte unde va pescui!
The One Team

Avatar utilizator
Zarguzon Adi
Partener Crapmania.ro
Mesaje: 1184
Membru din: Mar Ian 17, 2006 20:17

Mesaj de Zarguzon Adi »

Multumesc pentru explicatii. Din punctul meu de vedere este totul clar.

Avatar utilizator
Zarguzon Adi
Partener Crapmania.ro
Mesaje: 1184
Membru din: Mar Ian 17, 2006 20:17

Mesaj de Zarguzon Adi »

Andrei as vrea sa mai lamurim o problema in legatura cu nadirea pe timp de noapte. In regulamentul CIPS scrie ca " intre 20.00 si 09.00 utilizarea catapultelor si a rachetelor de nadire sunt interzise." Asta inseamna ca folosirea prastiilor si a cupelor de nadire este permisa? As vrea sa se precizeze exact cu ce ai voie sa nadesti noaptea si marimea maxima a bilelor cu care poti sa nadesti pe timpul noptii.

Avatar utilizator
Zarguzon Adi
Partener Crapmania.ro
Mesaje: 1184
Membru din: Mar Ian 17, 2006 20:17

Mesaj de Zarguzon Adi »

Cred ca am intrebat destul de frumos si nu era cazul sa mi se raspunda asa. Am intrebat acest lucru pt ca la ultimul concurs s-a nadit greu pe timp de noapte pe motiv ca prastia nu este o catapulta. Daca nu doriti sa raspundeti la intrebari macar nu mai vorbiti tampenii. Din acest motiv al mistoului de prost gust nici altii nu pun intrebari. Cum intreaba cineva ceva sunt citiva atotstiutori care se baga in seama imediat. Sa raspunda la misto celor care le permit acest lucru. Daca doriti sa nu se mai puna intrebari pe acest site comunicati acest lucru si nu va mai deranjam.

EX-UL
pescar de competitie
Mesaje: 2570
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 19:47
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de EX-UL »

@Adi Zarguzon

dupa cum vezi am separat discutiile , pastrind acest topic pentru intrebarile voastre serioase. . Raspunsul la intrebarea ta este posibil sa-l gasesti in regulamentul CIPS postat pe prima pagina .

Avatar utilizator
cornel rosioru
maestru emerit
Mesaje: 2211
Membru din: Lun Ian 10, 2005 13:51
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Mesaj de cornel rosioru »

Prastia e socotita nadire grea.
Noaptea se foloseste numai cobra.
Cornel Rosioru ,
ASOCIATIA PESCARILOR DE CRAP DIN ROMANIA. www.crapmania.ro

Avatar utilizator
andrei vladeanu
Veteran
Mesaje: 5808
Membru din: Lun Ian 10, 2005 11:10
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de andrei vladeanu »

ce suparacios esti adriane!
zici ca la ultimul concurs s-a nadit greu pe timp de noapte?
asta e egal cu zero in comparatie cu faptul ca tot atunci arbitrii cantareau cizmele lui coco!!!
:D :D :D
The One Team

Avatar utilizator
dan cotelici
Mesaje: 1028
Membru din: Mie Ian 12, 2005 8:30
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Mesaj de dan cotelici »

In regulamentul din prima pagina scrie:
"Sunt permise numai: granele, boillies-urile, peletele, dara care nu vor depasi ca dimensiuni o sfera de 40 mm.
Este permisa nadirea cu ajutorul mainii sau cu ajutorul prastiilor elastice (de tip lansat momeala) manevrate cu ajutorul mainilor; al tuburilor de lansat boillies manevrate cu ajutorul mainilor, al polonicului cu maner si al lingurii de nadire, manevrate cu ajutorul mainilor, a catapultelor cu picioare, manevrate cu mana, a caror forta de propulsie este data de elastice si eventual arcuri de rapel, cu saci solubili, fire solubile, rachete de nadit ale caror dimensiuni nu vor depasi 50 mm in diametrul interior si 200 mm in lungime, propulsate cu ajutorul lansetei. Intre ora 20 seara si 9 dimineata, utilizarea catapultelor si a rachetelor de nadit sunt interzise."

Regulamentul CIPS nu interzice prastia! :shock:
Pot sa arunc 5 boilesuri de 24 cu cobra dar nu pot arunca unu sau doua cu prastia?
Oricum trebuie clarificat.Nu trebuie lasat loc de interpretare pentru ca fiecare interpreteaza regulamentul dupa interesul sau de moment.De obicei ceea ce nu-i interzis in mod explicit in regulament este permis.
The second best is the first loser!

Avatar utilizator
andrei vladeanu
Veteran
Mesaje: 5808
Membru din: Lun Ian 10, 2005 11:10
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de andrei vladeanu »

ai dreptate, dane!
cred ca cel mai bine ar fi sa se discute aspectele astea interpretabile cu toate echipele inscrise. pe urma ce se hotaraste, aia facem!

da' ce facem cu coco, ca anu' asta si-a pus merkur in cizme!?! :D
zarguzon, imi permiti sa glumesc cu tine(voi)?
The One Team

Avatar utilizator
Zarguzon Adi
Partener Crapmania.ro
Mesaje: 1184
Membru din: Mar Ian 17, 2006 20:17

Mesaj de Zarguzon Adi »

Andrei, nu cred ca vorbim de acelasi concurs dar se pare ca si acolo s-a nadit greu pe timp de noapte. Parca se spunea ca a fost un concurs super corect?! Si cu cizmele ce a fost, ca iar nu inteleg ce vrei sa spui? Si sa stii ca mai am cateva intrebari.Inca nu ai scapat de mine. La baremul de sanctiuni scrie de incalcarea catorva articole dar nu scrie nicaieri care sunt acestea.
Dupa cum vezi intrebari vor mai fi si cred ca e mai bine sa se lamureasca de la inceput anumite aspecte pentru a nu exista discutii.

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “APCR-asociatia veche”