Austin Team Championship (ATC) si Texas Carp Challenge (TCC)

Topicuri vechi, unele pot fi o lectura placuta...

Moderator: gor965

Avatar utilizator
supercarpio
Mesaje: 91
Membru din: Joi Iun 16, 2005 19:53
Puncte: 0
Localitate: Boston, Massachusetts, USA

Mesaj de supercarpio »

Raportez pe scurt:

Premii fara precedent. Format flexibil – alegi unde vrei sa pescuiesti. $250,000 pentru un crap peste recordul statului Texas (19 Kg), $25,000 pentru cei mai mari 4 pesti cu greutatea totala peste 59 Kg. Taxa de participare $250…si numai aproximativ 40 de participanti...Visez eu...?

Bineinteles ca m-am urcat in avion, destinatia Austin, Texas. Locul ales, Town Lake. Coordonatele GPS (vezi http://earth.google.com/): 30o16’32.92 N, 97o46’32.23W. “The Rocks” adica “La bolovani” in traducere libera. Loc scenic, impadurit. Liniste, rate, lebede, caprioare.

O intrare cu barcuta si sonarul portabil a indicat un relief al bazinului variat. Bolovani, da bineinteles, cit cuprinde. Apa scadea pina la 20 de ft la 40 de metri in fata apoi un platou de 16 ft si apoi din nou un canal mai adinc aproape de partea opusa. Interesant. Strategia, momitoare aprope de bolovani, si pe canalul adinc din fata la cca. 40 m. Pungi PVA pentru pescuit la distanta pe platoul amintit.

Momeli: de tot felul de la porumb la bile Mainline, Nutrabaits, Dynamite, Solar. In plus boilesuri locale facute in Texas de colegul meu Richard Somerville proprietarul companiei LoneStar Baits, fara preservative, fresh (SUPERBE BOILESURI, ce sa mai zic). Scopex-urile cel putin...asa de reusite ca imi venea sa le maninc. Altele pe baza de fishmeal, pineapple, banane, cherry. Tot tacimul! Monturile om de zapada cu popup-uri diferite. Momirea facuta din barcuta si de pe mal cu stick-ul, prastia. In plus PVA-uri, string-uri, si momitoare.

Echipament: Bete ESP Vertex Distance 12 ft 9 in, 3.25-lb TC. Mulinete Daiwa Sportsmatics si Shimano Power Aero ambele cu fir textile PowerPro. Aruncari la 110-120 m nu au reprezentat o problema. Problema a fost pestele care nu prea a trecut prin zona. Doua valuri de peste au trecut in zilele in care am pescuit. Cind treceau pestii, efectiv nu puteai sa ai mai mult de o lanseta in apa. Scoteam una, peste inca in sac, aruncam lanseta de rezerva care statea gata pregatita cu bilele in attractant, imediat alt “run” inteapa, drill, alt peste…tine-l in net, arunca alta lanseta, si asa mai departe. Suna-i pe organizatori. Poze, filmat, cintarit...o bere locala, poate doua..."Shiner" si "Lone Star", proasta dar ieftina.

Apoi liniste si pace 24 de ore. Pestii, intre 23 si 29 de lb. Frumosi, bataiosi tare, insa insuficienti pentru acest concurs. Am zis ca trec si pestii mari sa astept. Poate era mai bine sa ma mut insa stiti si voi cum este. Apoi au venit niste ploi torentiale uriase care au inundat pe multi dintre competitorii din josul lacului (eu am pescuit sus aproape de digul cu Lake Austin). Deci unde sa ma mut am zis….Am momit locul, lenea – of course....

In plus din acel loc in care pescuiam eu fusesera scosi niste crapi record de catre localnici, de fapt unul la 46 de lb chiar de catre Al St. Cyr – baiatul care a cistigat marele premiu. Deci nu m-am mutat. Am pescuit cu speranta pina in ultima clipa. Insa nu a fost sa fie. Austin – oras frumos, poate singurul din Texas care merita a fi vizitat. Town Lake, de fapt o parte diguita a marelui riu Colorado, are crap mare si mult. Merita pescuit des si bine – ma voi intoarce acolo cu siguranta cit de curind. Poate ma voi intilni si cu ceva dintre Romanii nostrii priceputi pe acolo!

-Marius
-Marius (Dr. A)
Carp Anglers Group, USA
http://www.carpanglersgroup.com/

"The ..... is not what it used to be."

Cristi_Mosharu
Mesaje: 248
Membru din: Lun Feb 13, 2006 13:54
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

.

Mesaj de Cristi_Mosharu »

Felicitari Marius!
Frumoasa relatare...mai ales asta:."Loc scenic, impadurit. Liniste, rate, lebede, caprioare."..ma uns la suflet

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “ARHIVA”